Szorty to prawdziwy hit letnich stylizacji. W sklepach znajdziemy zarówno modele męskie, jak i damskie wykonane z najróżniejszych tkanin. Są spodenki jeansowe, bawełniane, a także takie z dodatkiem włókien elastycznych, które sprawiają, że ubranie lepiej układa się na ciele.

Spis treści

  Dla wielu osób ważne jest to, że tego rodzaju spodnie dostępne są w wielu wersjach, co pozwala na dobranie ich idealnie do gustu i konkretnej stylizacji. W ostatnich latach bardzo popularne stały się na przykład szorty z wysokim stanem, a także bojówki, które chętnie ubierane są na biwaki czy piesze wycieczki. Jednak niezależnie od tego, jakie rodzaj spodenek się wybierze, bardzo ważne jest ich odpowiednie przygotowanie do założenia. Dużą rolę odgrywa tutaj prasowanie. Jak robić to prawidłowo? Czy dla wszystkich rodzajów spodni zalecenia są takie same?

  Jak prasować szorty? Ogólne zasady

  Z uwagi na to, że szorty wykonywane są z różnych materiałów – do wytrzymałego jeansu czy grubej bawełny, po bardzo delikatne koronki i syntetyczne włókna elastyczne, zawsze należy zapoznać się dokładnie z tym, co jest zamieszczone na etykiecie wszywanej do ubrania. To właśnie tam producent umieszcza skład tkaniny, z jakiej wykonane są spodnie, a także zalecenia dotyczące pielęgnacji, w tym prasowania. Zazwyczaj wytyczne dotyczące postępowania z odzieżą przedstawione są w formie graficznej – wskazane jest, czy ubranie można prać w pralkach automatycznych, czy tylko ręcznie, a także w jakiej temperaturze (najczęściej symbol żelazka i stopni lub odpowiednia liczba kropek) można je prasować. Oprócz tego znajdują się tam też informacje, czy szorty można czyścić chemicznie, wybielać oraz suszyć przy użyciu suszarek bębnowych.

  Dlaczego jest to tak ważne, aby zapoznać się z tego rodzaju wytycznymi? Coraz częściej producenci korzystają z włókien mieszanych przy produkcji ubrań. Przykładowo szorty damskie jeansowe można prasować w średnich temperaturach, jednak już te z dodatkiem włókien elastycznych wymagają niskiej temperatury, gdyż inaczej tkanina może ulec zniszczeniu.

  Jak zatem prasować prawidłowo szorty wykonane z różnych materiałów?

  W jaki sposób prasować jeansowe szorty?

  Szorty jeansowe najczęściej wykonywane są z włókna bawełnianego o charakterystycznym splocie tworzącym tkaninę jeansową. Jest to materiał, który pierze się w stosunkowo niskich temperaturach, nie należy go też zbytnio przegrzewać przy prasowaniu, szczególnie jeśli tkanina ma domieszki włókien syntetycznych. Ważne jest też to, aby przed prasowaniem spodnie odwrócić na lewą stronę – znacznie to ułatwi pracę z żelazkiem i pozwoli uniknąć wyświecenia się materiału. Udogodnieniem może okazać się również lekkie zwilżenie tkaniny lub wykorzystanie żelazka parowego.

  Co ciekawe istnieje też druga teoria, która mówi o tym, że prane właściwie spodnie jeansowe (temperatura wody ok. 30–40 stopni Celsjusza, spodnie wywrócone na lewą stronę) nie wymagają prasowania – można je ubrać od razu po wysuszeniu.

  Dużo w kwestii prasowania zależało będzie też od gramatury i składu tkaniny. Zazwyczaj grubsze materiały jeansowe nie wymagają prasowania po praniu, jednak te cieńsze, zwiewne, idealne na lato będą potrzebowały wygładzenia przy pomocy żelazka.

  Jak prasować bawełniane i lniane szorty?

  Szorty jeansowe są niezwykle popularne, jednak to te wykonane z klasycznej bawełny i lnu królują latem na ulicach. Mogą one nadawać stylizacji lekkiego luzu (np. bermudy) lub być kwintesencją elegancji (np. szorty damskie z wysokim stanem, które idealnie komponują się z koszulami). Jednak zarówno len, jak i bawełna to tkaniny, które dość mocno się gniotą i wymagają szczególnej uwagi przy prasowaniu. Podobnie jak większość odzieży, tak i szorty z tych materiałów należy rozłożyć na lewej stronie i lekko zwilżyć, co ułatwi wygładzenie nawet trudnych zagnieceń. Zaleca się nawet, aby spodnie te prasować, kiedy jeszcze są lekko wilgotne po praniu. Dużym udogodnieniem w przypadku tych materiałów może okazać się również prasowanie parą, które dodatkowo odświeża i dezynfekuje ubranie. Co ważne, można je wykonywać zarówno w poziomie, jak i w pionie. Taki rodzaj wygładzania sprawdza się również w przypadku szortów, które mają naszyte lub naklejone ozdobne aplikacje, dżety, a także mają koronkowe wstawki czy haft.

  Szorty sportowe – czy je prasować?

  Latem wiele osób decyduje się na uprawianie różnego rodzaju aktywności fizycznych. Tutaj przydają się szorty sportowe. Damskie i męskie modele mogą być wykonane z dzianiny dresowej lub specjalnych funkcyjnych materiałów sportowych, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie wilgoci z ciała (np. szorty rowerowe czy spodnie do biegania).

  Szorty dresowe można prasować w średnich i niskich temperaturach. Należy ją dostosować do składu dzianiny. Zazwyczaj, jeśli jest to tkanina poliestrowa, zaleca się niższą temperaturę niż w przypadku bawełny lub bawełny z niewielkim dodatkiem włókien syntetycznych. Natomiast w przypadku dzianin funkcyjnych nie zaleca się prasowania, gdyż może to wpłynąć na wygląd, ale także i na zastosowanie materiału.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?