Pranie i prasowanie ubranek dziecięcych wymaga nie tylko szczególnego rodzaju detergentów, lecz także urządzeń. Dobrym pomysłem jest skorzystanie na przykład z generatora pary lub stacji parowej, które zabijają 99% bytujących na tkaninach drobnoustrojów, mogących być niebezpiecznymi dla dziecka.

Spis treści

  Pranie dziecięcych ubranek wymaga szczególnej uwagi. Trzeba bowiem pamiętać, że skóra dziecka jest nie tylko bardziej wrażliwa na różnego rodzaju alergeny, lecz także mniej odporna na działanie wirusów i bakterii, które bytują na tkaninach. 

   

  Pielęgnacja ubranek niemowlęcych: zasady prania

  Pranie dziecięcych ubranek powinno być jednocześnie wyjątkowo skuteczne w usuwaniu plam i zabrudzeń, jak i ewentualnych drobnoustrojów oraz ponadprzeciętnie bezpieczne dla skóry dziecka. Pranie dziecięcych ubranek w zwykłym proszku to ryzyko podrażnienia skóry niemowlęcia i pojawienia się nieprzewidzianej infekcji. Absolutnie nie można korzystać z tradycyjnego odplamiacza, ponieważ jest to produkt silnie drażniący. Zaleca się, aby niemowlęce ubranka prać jedynie w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla wrażliwej dziecięcej skóry. Należące do tej grupy detergenty zawierają wyjątkowo mało szkodliwych składników, które mogłyby potencjalnie uczulić dziecko. Nie ma tutaj znaczenia, czy wybierzesz proszek do prania, płyn, kapsułki, czy płatki mydlane. Ważne, aby był to produkt stworzony z myślą o tekstyliach dziecięcych. Proszek do prania dla niemowląt musi być hipoalergiczny. Powinien wyróżniać się dopracowanym składem oraz niższą zawartością detergentów i substancji zapachowych. Z pewnością nie powinien on zawierać:

   

  • enzymów powodujących alergie oraz podrażnienia skóry,
  • fosforanów służących do zmiękczania wody, ale jednocześnie działających szkodliwie na środowisko,
  • wybielaczy optycznych,
  • sztucznych barwników.

   

  Pewną wskazówką przy wyborze odpowiedniego środka może być informacja o posiadanych przez produkt atestach, przeprowadzonych testach klinicznych. Warto zwrócić także uwagę, czy ma on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

   

  Pranie ubranek dziecięcych – jaka temperatura prania?

  Niemowlęce ubranka wymagają nie tylko odpowiednich detergentów, lecz także sposobu prania. Przede wszystkim w delikatnych środkach prać należy zarówno same ubranka, jak i wszystkie inne materiały, z którymi dziecko ma kontakt – pościel, koce, prześcieradło. Temperaturę prania trzeba ustawiać zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na metce. Dobrym rozwiązaniem jest jednak zakup takich ubranek i pościeli, które można prać w 60 stopniach. Niższa temperatura prania nie gwarantuje bowiem usunięcia wszystkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Spora część producentów zaleca pranie w 30–40 stopniach, aby chronić kolor tkanin, natomiast trzeba się w takiej sytuacji liczyć z tym, że na materiale mogą bytować mikroorganizmy. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść gorąca para z żelazka, ale o tym za chwilę. Dziecięce ubranka przed praniem koniecznie należy podzielić na białe i kolorowe. Trzeba je bowiem prać oddzielnie. Niedobrze jest także łączyć ubrania niemowlęce z tymi noszonymi przez osoby dorosłe.

   

  Jak prasować dziecięce ubranka?

  Prasowanie dziecięcych ubranek ma zdecydowanie większe znaczenie niż ta sama czynność wykonywana w przypadku ubrań osób dorosłych. Tutaj nie chodzi bowiem jedynie o kwestie estetyki, ale przede wszystkim o usunięcie z tkanin wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, które po praniu mogą się na ubrankach i pościeli jeszcze znajdować. Koniecznie należy najpierw dokładnie wysuszyć pranie, aby nie dopuścić do powstania środowiska idealnego dla rozwoju drobnoustrojów. Ubranka dla dzieci najlepiej prasować z pomocą generatorów pary lub stacji parowych. Generator TEFAL PRO EXPRESS ULTIMATE [+] GV9620 gwarantuje profesjonalne efekty prasowania dzięki połączeniu wyjątkowo silnego wyrzutu pary z nową technologią Smart Steam. Rozwiązanie to opiera się na działaniu inteligentnego czujnika, który rozpoznaje ruch żelazka i automatycznie doprowadza do wyrzutu odpowiedniej ilość pary. Wysokociśnieniowy bojler pozwala na stały wyrzut pary 180 g/min, do tego można skorzystać z mocnego wyrzutu pary do 650 g/min. Z łatwością w ten sposób da się nie tylko usunąć wszystkie zagniecenia, lecz także pozbyć pozostałych na tkaninach drobnoustrojów. 

   

  Prasowanie ubranek dziecięcych wymaga uwagi i dokładności. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której jakiś element tkaniny pozostanie choćby lekko wilgotny. Z tego też powodu nie zaleca się zwilżania materiałów wodą, a tym bardziej wodami perfumowanymi (z tych należy koniecznie zrezygnować). Generatory pary i stacje parowe gwarantują idealne rozprasowanie nawet największych zagnieceń za pomocą samej pary wodnej, która nie doprowadza do zwilżenia materiału, a tym samym stworzenia warunków do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów.

   

  Jak przechowywać dziecięce ubranka?

  Pranie i prasowanie dziecięcych ubranek to bardzo ważne zadania, natomiast nie mniej istotny dla bezpieczeństwa dziecka jest sposób ich przechowywania. Zarówno dziecięce ubranka, jak i pościel należy przechowywać w miejscu suchym, z odpowiednią wentylacją, dostępem świeżego powietrza. Chodzi przede wszystkim o ochronę tkanin przed ewentualnym zagnieżdżeniem się na nich mikroorganizmów, które mogą wywołać u dziecka niebezpieczną infekcję. Absolutnie nie należy ubrań dla dzieci przechowywać więc w miejscach wilgotnych. 

   

  Oczywiście pościel dla dziecka po wyjęciu z pojemnika, a przed włożeniem jej do kołyski czy łóżeczka można dodatkowo odświeżyć. Część stacji parowych, takich jak TEFAL IXEO, ma specjalny moduł ręczny, który taką pracę pomoże z łatwością wykonać. Z pewnością jednak nie można tradycyjnego prania i prasowania pościeli dziecięcej zastępować jej odświeżaniem za pomocą parownicy. Może stanowić ona jedynie uzupełnienie całego procesu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?