Sztućce stanowią ważny element wyposażenia każdej zastawy stołowej. Aby wyglądały schludnie i elegancko, należy odpowiednio o nie dbać. Warto więc wiedzieć, czym wyczyścić sztućce, by odzyskały swój pierwotny blask. Metodę należy dostosować do materiału, z którego zostały wykonane.

Spis treści

  Czyszczenie sztućców należy przeprowadzać regularnie. Na co dzień wystarczy standardowe zmywanie – ręczne lub w zmywarce. Z czasem jednak na powierzchni sztućców może pojawić się nieestetyczny osad, zacieki, a nawet rdza lub patyna. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić bardziej zaawansowany zabieg przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Dla wszystkich zastanawiających się, czym wyczyścić sztućce, mamy dobrą wiadomość: mogą to zrobić na co najmniej 2 sposoby. Można sięgnąć zarówno po chemiczne detergenty, jak i domowe środki.

  Jak wygląda czyszczenie srebrnych sztućców?

  Sztućce wykonane ze srebra prezentują się wyjątkowo stylowo i elegancko. Stanowią więc świetną ozdobę stołu. Aby wyglądały nieskazitelnie, trzeba o nie dbać i oczyszczać po każdym użyciu. Wiele osób zastanawia się więc, jak czyścić srebrne sztućce. Podczas codziennej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na to, aby nie myć ich przy pomocy mocnych preparatów oraz środków z mikrogranulkami. Tego typu detergenty mogą bowiem uszkodzić ich strukturę. Nie zaleca się też używania wybielaczy, które często powodują powstanie nieestetycznych, a przy tym niemożliwych do usunięcia odbarwień. Standardowe czyszczenie srebrnych sztućców należy więc przeprowadzać ostrożnie, najlepiej przy użyciu delikatnego płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Trzeba przy tym unikać szorowania ich drucianą gąbką – wystarczy przecierać je miękkim zmywakiem czy ściereczką.

  Niestety, nawet mimo prawidłowego dbania o sztućce z czasem może pojawić się na nich śniedź lub zacieki. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po domowe sposoby usuwania zabrudzeń. Czym wyczyścić srebrne sztućce? Sprawdzoną metodą jest wykorzystanie mieszanki przygotowanej w 1 l gorącej, praktycznie wrzącej wody z dodatkiem 1 łyżki sody i 2 łyżek octu. Po umyciu sztućców należy umieścić je w takiej mieszance na mniej więcej 20–30 minut, a następnie wyjąć, opłukać i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.

  Istnieje też alternatywny sposób na czyszczenie sztućców sodą. Do proszku należy wówczas dodać odrobinę ciepłej wody, aby z mieszanki powstała gęsta pasta. Następnie trzeba nałożyć ją na sztućce i dobrze ją w nie wetrzeć, a potem zostawić na 15–20 minut. Po tym czasie wystarczy spłukać papkę i dokładnie wytrzeć noże, widelce i łyżki do sucha. Co ciekawe, w tej metodzie zamiast sody można też zastosować mąkę ziemniaczaną.

  Kolejnym sposobem na to, jak wyczyścić sztućce srebrne, jest wykorzystanie zwykłej soli kuchennej. Około 5 łyżek produktu należy wsypać do miski wyłożonej folią aluminiową, a następnie zalać je 1 litrem wrzącej wody. W takim roztworze trzeba umieścić sztućce na kilka godzin, a następnie umyć je pod bieżącą wodą i osuszyć.

  Jak jeszcze czyścić srebrne sztućce domowym sposobem? Można też sięgnąć po Coca-colę. Należy zalać przedmioty napojem, odstawić na 15 minut, po czym umyć je i wytrzeć. Taki sposób sprawdzi się jednak w przypadku niewielkich zabrudzeń.

  Spośród innych rozwiązań problemu, czym czyścić srebrne sztućce, warto wypróbować także nieco mniej popularne metody. Ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie pasty z popiołu i soku z cytryny. Dzięki wtarciu jej w łyżki, widelce i noże, mogą one odzyskać utracony blask.

  Czyszczenie srebrnych sztućców można również przeprowadzić przy użyciu kwaśnego mleka. Wystarczy włożyć noże, łyżki i widelce do miski, zalać płynem i odstawić na pół godziny. Na koniec trzeba tylko opłukać i wypolerować srebrne przedmioty – pod wpływem takiego zabiegu powinny wyglądać jak nowe.

  Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

  Czyszczenie sztućców ze stali wymaga nieco innego podejścia. Mimo to wciąż najważniejsze jest odpowiednie dbanie o nie na co dzień. Po zmywaniu ręcznym lub w zmywarce często powstają na nich brzydkie plamy. Szczęśliwie metoda na to, jak wyczyścić sztućce z zacieków jest jednak bardzo prosta. Po ich standardowym myciu wystarczy dokładnie wypolerować je przy pomocy ściereczki z bawełny, mikrofibry lub flaneli.

  Jeśli jednak na widelcach, nożach lub łyżkach pojawią się brzydkie ślady lub pierwsze oznaki korozji, warto zastosować domowe metody na usuwanie zabrudzeń. Czym wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Należy połączyć go z wodą w taki sposób, aby mieszanka miała konsystencję pasty. Następnie trzeba nałożyć ją na sztućce i przetrzeć je przy pomocy miękkiej ściereczki. Po usunięciu zabrudzeń wystarczy je umyć i wytrzeć do sucha.

  Kolejnym sposobem na to, jak wyczyścić sztućce z osadu, jest włożenie ich do garnka z gotującymi się ziemniakami,  najlepiej na 8–10 minut. Po tym czasie wystarczy je wyjąć, spłukać pod bieżącą wodą i przetrzeć przy pomocy miękkiej ściereczki.

  Popularną metodą jest też czyszczenie sztućców octem. Wystarczy skropić je płynem i dokładnie wypolerować. Opcjonalnie, można też przygotować specjalny roztwór. Do 1 litra wody należy wlać 8–10 łyżek octu, a następnie włożyć do mieszanki sztućce i gotować całość przez 15 minut. Dzięki takiemu zabiegowi odzyskają one swój pierwotny blask. Dodatkowo można też wypolerować noże, widelce i łyżki przy pomocy oliwy z oliwek. Zastosowanie naturalnego tłuszczu sprawi, że będą błyszczały jak nowe.

  Jak czyścić sztućce platerowane?

  Wiele osób zamiast srebrnych sztućców wybiera te platerowane, czyli posrebrzane. Są one lżejsze i tańsze, a przy tym wciąż wyglądają bardzo ładnie. One również wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza że pod wpływem użytkowania mają tendencję do ciemnienia. Jak wyczyścić posrebrzane sztućce? Dobrym sposobem jest umycie ich w specjalnym roztworze. Aby go przygotować, trzeba wyłożyć miskę folią aluminiową, włożyć do niej sztućce, a następnie zalać je wrzątkiem z dodatkiem 1 łyżki octu i 3 łyżek sody. Po 15–20 minutach należy je wyjąć, dobrze wypłukać i wytrzeć do sucha miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

  Czyszczenie sztućców posrebrzanych można też przeprowadzić przy pomocy pasty do zębów (ważne, aby nie miała mikrogranulek, które mogą uszkodzić ich powierzchnię). Wystarczy nałożyć ją na miękką gąbkę, a następnie przetrzeć nią delikatnie noże, łyżki i widelce. Na koniec trzeba je opłukać i dobrze osuszyć.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3