Poznanie podstawowych zasad i metod pozwalających na utrzymanie porządku w domu to klucz do tego, aby sprzątanie przestało kojarzyć się jedynie z czasochłonną torturą. Odpowiedziami na pytanie – jak zadbać o ład w salonie, sypialni, kuchni i łazience – są z całą pewnością samozaparcie, systematyczność, kreatywność i minimalizm. Stosując się do tych zasad, można szybko i bezboleśnie uporać się z kurzem, przeładowaną garderobą, szafką kuchenną i lodówką.

Spis treści

  Jak zadbać o porządek w pokoju dziennym?

  Pokój dzienny to szczególne miejsce. Właśnie tu spędza się czas z bliskimi i zaproszonymi gośćmi. Dlatego warto zadbać, by zawsze panował w nim porządek. Jak to zrobić? Nic trudnego, pomóc w tym może odpowiednia ilość szafek i komód służących do przechowywania wszystkiego, co nie powinno stać na wierzchu. Na regałach należy układać jedynie książki. Gromadzenie na nich typowych „łapaczy kurzu” sprawi, że sprzątanie będzie trwało całą wieczność.

  Kolejnym kluczem do porządku w pokoju dziennym jest systematyczność. Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk codziennego sprzątania. Potrzeba tylko kilka minut, aby uporządkować jeden pokój. Najlepiej robić to wieczorem, przed pójściem spać. Wystarczy przejść się po pomieszczeniu i zebrać rzeczy, które znajdują się tam, gdzie nie powinny. Warto również zachęcać pozostałych domowników, aby odkładali rzeczy na swoje miejsce.

  Aby móc cieszyć się porządkiem w salonie, co najmniej 1–2 razy w tygodniu należ zabrać się za ścieranie kurzu i odkurzanie. Ważne, by robić to we właściwej kolejności. Najpierw odkurzamy, następnie wycieramy kurz, a na końcu myjemy podłogę. Jeśli chodzi o odkurzanie, to sprzęt wykorzystywany do tej czynności zasługuje na szczególną uwagę. Odkurzacz należy do najpopularniejszych urządzeń AGD, jego pomoc jest nieoceniona, szczególnie gdy zależy nam na czasie. Planując jego zakup, musimy wybierać między modelami bezworkowymi i workowymi. Pierwszy z wymienionych typów odkurzaczy nie generuje dodatkowych kosztów, ponieważ zanieczyszczenia zebrane z podłogi gromadzą się w specjalnym pojemniku. Z kolei odkurzacze workowe sprawdzają się w domach alergików, ponieważ zmniejszają ryzyko roznoszenia się kurzu w trakcie wymiany worka. Jeśli chodzi o ścieranie kurzu, najlepiej robić to na mokro, w tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w preparaty antystatyczne, które odpychają znajdujące się w powietrzu drobinki.

   

  Zobacz także: Jaki odkurzacz kupić? Który wybrać? Rodzaje.

   

  Sposoby na porządek w sypialni

  Sypialnia z założenia jest miejscem służącym do snu i relaksu. Mimo to w wielu domach pełni ona zdecydowanie więcej funkcji, a przez to trudniej utrzymać w niej porządek. Nierzadko jest również biurem, garderobą, znaleźć w niej można kącik z toaletką. Nie powinno to dziwić, bowiem większość z nas mieszka na bardzo ograniczonej powierzchni i wydzielenie oddzielnego pomieszczenia jedynie z łóżkiem i szafkami nocnymi jest niemożliwe.

  W takiej wielofunkcyjnej sypialni należy w pierwszej kolejności zadbać o porządek w szafie z ubraniami. Nie jest to łatwe, ponieważ mamy tendencję do gromadzenia ciuchów, których nie lubimy, nie nosimy i które kupiliśmy pod wpływem impulsu. Wykazano, że przez 80% czasu nosimy jedynie 20% ubrań. Z tymi rzeczami nie powinniśmy się rozstawać, tymczasem rzeczy, które zbyt często nie widują światła dziennego, najlepiej oddać rodzinie, przyjaciołom lub potrzebującym. W szafie najlepiej zostawić tylko te części garderoby, które są odpowiednie na określoną porę roku. Przygotowując się do lata, spakuj do worków próżniowych zimowe swetry i grube jeansy, zabezpiecz je przed molami i schowaj pod łóżkiem lub na strychu.

  Porządek w szafie zapewniają również starannie wyprasowane ubrania. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości żelazko. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się systemy do prasowania parą i generatory pary. Pozwalają one na dużą oszczędność czasu, nie wymagają od użytkownika specjalistycznej wiedzy na temat temperatur prasowania różnych tkanin i odświeżają materiał.

   

  Zobacz także: Jakie żelazko kupić? Na co zwrócić uwagę?

   

  Aby dłużej cieszyć się porządkiem domowym, po ściągnięciu z siebie ubrań nie rozrzucaj ich po sypialni. Od razu odłóż je na swoje miejsce. Jeśli są brudne, nie wkładaj ich do szafy, od razu włóż je do kosza na pranie.

  Ważną zasadą sprzątania sypialni jest też codzienne ścielenie łóżka. Wyrównanie kołdry, przykrycie jej narzutą, ułożenie poduszek zajmuje jedynie 5 minut. Jest to prosta czynność, która zmienia wygląd pokoju.

  Co zrobić, aby mieć porządek w lodówce i w szafkach kuchennych?

  Kuchnia jest sercem każdego domu, w którym bardzo często panuje bałagan. Brudne naczynia, stare paragony na stole, resztki jedzenia, które przez przypadek znalazły się na podłodze to widok, który wiele osób doskonale zna. Aby go uniknąć, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na płatki śniadaniowe, cukier, mąkę, herbatę. Dzięki nim porządek w szafkach kuchennych staje się celem realnym do osiągnięcia. Problem mogą stanowić również trudne w przechowywaniu torebeczki z bazylią, papryką czy rozmarynem. Dlatego warto wyposażyć kuchnię w pudełka do przypraw, w których papierowe torebeczki można poukładać w porządku alfabetycznym. Najczęściej używane przyprawy najlepiej przesypać do osobnych słoiczków, które zapewniają zachowanie aromatu i świeżości.

  Sprzątając kuchnię, nie można zapomnieć o lodówce. Przynajmniej raz w tygodniu należy wyrzucić z niej przeterminowaną żywność, będącą nierzadko źródłem groźnych bakterii. Porządek w lodówce powinniśmy robić z myślą o własnym zdrowiu. Dlatego warto dowiedzieć się, gdzie w lodówce najlepiej trzymać mleko, słoiki z dżemem, jogurty, jaja, mięso czy warzywa.

  Porządek w łazience

  Ład w łazience jest tak samo ważny, jak porządek i czystość w miejscu pracy, salonie czy kuchni. Sprzątanie jej należy zacząć od wyrzucenia przeterminowanych kosmetyków. Korzystanie z nich może podrażniać, a nawet prowadzić do poważnych chorób skóry. Trzeba zadbać również o odpowiednią ilość wieszaków na ręczniki i szlafrok oraz półek na dodatkowe tekstylia łazienkowe. Tak samo jak armaturę należy przecierać je przynajmniej raz dziennie. Czynność ta zajmuje ok. 5 minut. Codziennie należy czyścić również toaletę. Robi się to za pomocą drogeryjnego środka do mycia WC lub octu z sodą. Warto pamiętać o kostkach do WC, które chronią muszlę klozetową przed osadami.

   

  Zobacz także: Ręczniki - jak je prać i prasować? Porady.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1