Bielizna to delikatna część ubioru, która wymaga regularnego prania – dzięki temu można zadbać o czystość i higienę. W przypadku niektórych jej rodzajów warto także przeprowadzić proces prasowania. Choć jest to mało popularne rozwiązanie, może być korzystne dla naszego zdrowia.

Spis treści

  Zarówno bielizna damska, jak i męska stanowi bardzo ważną część garderoby. Aby zachowała świeżość, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Należy przy tym kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki temu biustonosze, majtki damskie, halki lub męskie bokserki przez długi czas będą wyglądały jak nowe.

  Jakie są zasady prania bielizny damskiej i męskiej?

  Bielizna damska ma wiele elementów i występuje w wielu rodzajach. Biustonosze push up, zwykłe lub bez fiszbin, gorsety oraz majtki (m.in. figi i stringi) – to tylko niektóre jej przykłady. Panie z dużą uwagą podchodzą do wyboru tej części garderoby i często zastanawiają się, jak odpowiednio o nią zadbać. Kluczowe jest oczywiście regularne pranie. Należy przeprowadzać je zgodnie z instrukcją umieszczoną na metce bielizny. Istnieją także pewne ogólne zasady, których warto przestrzegać.

  Najlepiej, aby bielizna damska była prana ręcznie, gdyż zmniejszy to ryzyko jej zniszczenia. Zabrudzenia powinno się usuwać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania lub płatków mydlanych. Dla wielu osób wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak pranie w pralce. Na szczęście bielizna damska zazwyczaj może być poddawana takiemu zabiegowi. Przed włożeniem odzieży do urządzenia należy odpowiednio ją posegregować według kolorów i materiału, z jakiego została wykonana. Co ważne, pralkę powinno się ustawić na 30–40℃ – wyższa temperatura mogłaby doprowadzić do rozciągnięcia, zniekształcenia lub zafarbowania bielizny (podatne na to są zwłaszcza biustonosze). Podczas prania trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę niektórych elementów bielizny. Zarówno biustonosz push-up, jak i zwykły model (jeśli ma fiszbiny) zawsze przed praniem należy włożyć do specjalnej siateczki. W ten sposób zabezpieczymy jego delikatny materiał przed rozerwaniem, a także uchronimy pralkę przed ewentualnym uszkodzeniem na skutek zetknięcia z wystającym drutem ze stanika.

  Aby mieć pewność, że damska bielizna nie ulegnie zniszczeniu, warto prać ją w delikatnych środkach, np. w specjalnym preparacie do prania bielizny lub w proszku dla dzieci. Są one bezpieczne nawet w przypadku koronkowych biustonoszy i stringów, delikatnych fig czy body. Podczas prania w pralce trzeba również pamiętać o tym, aby ustawić program z małą prędkością wirowania.

  Bielizna męska jest nieco mniej wymagająca. Slipy lub bokserki można po prostu wrzucić do pralki. Wciąż jednak trzeba pamiętać o temperaturze 30-40°C oraz delikatnym programie piorącym. Ważne również, aby nigdy nie prać białej bielizny z kolorową.

  Jak prać bieliznę termoaktywną?

  Bielizna termoaktywna ma wyjątkowe właściwości, dlatego należy pielęgnować ją w szczególny sposób. Wbrew pozorom częste pranie nie może jej uszkodzić – co więcej, taki zabieg przeprowadzany regularnie zwiększy komfort jej użytkowania.

  Tego typu bieliznę męską lub damską można bez problemu prać w pralce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maksymalna temperatura to 30°C. Warto wybrać specjalny program do odzieży sportowej, jeśli urządzenie ma taką opcję. Równie istotny jest dobór odpowiednich środków piorących. Najlepiej sprawdzą się preparaty do czyszczenia bielizny termoaktywnej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie delikatnego proszku do prania przeznaczonego dla dzieci.

  Termoaktywna bielizna damska lub męska może być też prana ręcznie. W takim przypadku do jej oczyszczenia najlepiej wykorzystać szare mydło lub płatki mydlane, które są w pełni bezpieczne dla tkaniny, z której zrobiono ten element odzieży.

  Czy należy prasować bieliznę męską i damską?

  Prasowanie bielizny nie jest zbyt popularną czynnością, mimo że w wielu przypadkach warto stosować ten zabieg. Istnieją jednak pewne wyjątki – biustonosze i gorsety nie powinny być wystawiane na działanie wysokiej temperatury. Może to zniekształcić ich materiał, a w efekcie przestaną spełniać swoją główną funkcję, jaką jest zapewnienie oparcia dla biustu. Prasowaniu nie powinna być też poddawana bielizna modelująca i termoaktywna. Natomiast bokserki, majtki (zarówno slipy, jak i figi damskie) oraz halki pod sukienkę jak najbardziej można prasować. Taki zabieg ma wiele zalet. Pozwala m.in. na usunięcie resztek substancji piorących oraz pozbycie się ewentualnej wilgoci z prasowanych elementów garderoby. Przede wszystkim jednak działanie wysokiej temperatury zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, co może pomóc w uniknięciu uciążliwych chorób intymnych.

  Jak prasować majtki damskie, męskie bokserki, halki pod sukienkę?

  Męska bielizna, czyli np. slipy lub bokserki, najczęściej wykonana jest z bawełny, więc zasady prasowania są proste. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie ten zabieg, warto zastosować nowoczesne urządzenie Tefal IXEO Power, czyli połączenie generatora pary z deską do prasowania. Dzięki innowacyjnej konstrukcji sprzęt jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Specjalna deska ma aż 3 pozycje, co umożliwia nie tylko tradycyjne prasowanie w poziomie, lecz także w pionie i pod kątem 30°. Głowica urządzenia jest z kolei bardzo lekka, przez co zabieg rozprostowywania bielizny staje się jeszcze łatwiejszy. Sprzęt nagrzewa się w jedyne 70 sekund, a stały wyrzut pary na poziomie 90g/min pozwala szybko wygładzać wszelkie tkaniny, chroniąc je jednocześnie przed zniszczeniem.

  Bielizna damska wymaga zazwyczaj większej ostrożności podczas prasowania. Damskie figi lub stringi często wykonane są bowiem z koronki. Podobnie jest w przypadku halek pod sukienki, które produkuje się z bardzo delikatnych tkanin. Aby odpowiednio je wyprasować, również można zastosować sprzęt Tefal IXEO Power, ponieważ wykorzystanie pary wodnej gwarantuje pełnię bezpieczeństwa. Co ważne, nie tylko wygładza ona zagniecenia, lecz także odświeża i dezynfekuje bieliznę, pozbywając się z niej bakterii i alergenów. Takie urządzenie wyposażone jest także w technologię Smart Protect, czyli inteligentny system umożliwiający optymalne ustawienia pracy żelazka bez konieczności ręcznego regulowania. Dzięki temu można go stosować do prasowania wszystkich typów tkanin – dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku koronkowych majtek, jak i jedwabnej halki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?