Szlafrok to element stroju chętnie wykorzystywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Zakłada się go tuż po przebudzeniu, po kąpieli, często podczas choroby. Ważne jest, aby właściwie o niego zadbać. Jakie żelazko okaże się najlepsze do prasowania szlafroka?

Spis treści

  Pielęgnacja szlafroka, w tym także prasowanie, powinna być dostosowana do rodzaju materiału, z którego został wykonany. Najczęściej są to: bawełna frotte, jedwab i satyna poliestrowa. Do tych tkanin najlepiej sprawdzi się parownica do prasowania. Nie tylko nie zniszczy i nie wybłyszczy odzieży, ale także odświeży szlafrok i pozwoli pozbyć się z niego do 99,9% drobnoustrojów.

  Jak powinno się prasować szlafrok?

  Przed prasowaniem szlafroka należy zapoznać się ze składem materiałowym opisanym na metce. To, z jakiej tkaniny szlafrok jest wykonany, wpływa na dobór temperatury, techniki prasowania, a nawet sprzętu. Warto także zwrócić uwagę na fakturę materiału.

  Bardzo popularne szlafroki męskie i damskie frotte nie powinny być w ogóle prasowane za pomocą tradycyjnego żelazka. Czynność ta doprowadziłaby do zgniecenia charakterystycznych dla szlafroka frotte pętelek, przez co straciłby on swoją miękkość oraz zdolność do absorpcji wilgoci.

  Szlafrok bawełniany, o gładkiej fakturze można prasować tak, jak inne ubrania z bawełny. Stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury 110–180°C. Podomkę w ciemnym kolorze warto prasować po lewej stronie lub przez lnianą/bawełnianą ściereczkę, aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych wybłyszczeń.

  Inaczej należy postępować z eleganckimi szlafrokami satynowymi i jedwabnymi. Jedwab jest materiałem o wyjątkowych właściwościach – latem chłodzi, w zimne dni utrzymuje ciepło. Oprócz tego ma zdolność absorbowania potu. Z tego względu ubrania z jedwabiu bywają wykorzystywane przez podróżników. Pielęgnacja jedwabiu nie należy do najłatwiejszych. Damski szlafrok jedwabny należy prasować po lewej stronie, najlepiej, gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny (wtedy trudniej o przypalenie). Żelazko powinno być ustawione na jak najniższą temperaturę. W celu dodatkowej ochrony ubranie warto prasować przez bawełnianą lub lnianą szmatkę, która będzie izolować szlafrok od rozgrzanej stopy żelazka. Dzięki takiemu zabiegowi peniuar nie ulegnie zniszczeniu i nie wybłyszczy się.

  Szlafrok satynowy jest najczęściej wykonany z mniej szlachetnego, zazwyczaj sztucznego materiału – głównie z poliestru (satyna poliestrowa). Mimo że nie jest to materiał podatny na gniecenie, czasem wymaga prasowania. Wówczas należy użyć (podobnie jak w przypadku jedwabiu) bawełnianej lub lnianej szmatki. Dodatkowy materiał zabezpieczy tkaninę przed wybłyszczeniem oraz nie dopuści do stopienia sztucznych włókien. Optymalną temperaturą, która sprawdzi się do prasowania poliestru, jest ok. 90–110°C.

  Mniej popularną tkaniną, z której są szyte podomki, jest len. Lniane szlafroki są chętnie noszone latem, jest to bowiem materiał naturalny, wyjątkowo lekki i przewiewny. To jedna z najbardziej odpornych i wytrzymałych tkanin. Przed prasowaniem szlafroka z lnu należy lekko zwilżyć materiał, aby strój można było łatwiej wygładzić. Lnianych ubrań nie trzeba przewracać na lewą stronę. Stopa żelazka powinna być rozgrzana do temperatury 180–220°C. Po skończeniu prasowania szlafrok warto powiesić od razu na wieszaku, ponieważ tkanina ta ma skłonność do gniecenia.

  Dlaczego parownica do prasowania nadaje się do pielęgnacji delikatnych materiałów?

  Świetną alternatywą dla żelazka w przypadku pielęgnacji bardzo wymagających tkanin jest parownica do ubrań. Zbudowana jest z dwóch elementów – grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie kilku, kilkunastu ubrań. Podczas prasowania parą nie ma ryzyka przypalenia ubrań lub ich przegrzania (wybłyszczenia). Urządzenie do prasowania parą zalecane jest do pielęgnacji odzieży wykonanej nawet z najszlachetniejszych materiałów. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się do usuwania zagnieceń powstałych na szlafrokach jedwabnych lub satynowych. Nie zniszczy również supełkowej faktury szlafroków frotte. Warto dodać, że prasowanie parownicą jest o wiele szybsze niż tradycyjnym żelazkiem. Urządzenie może być ponadto wykorzystywane do prasowania odzieży w pionie, np. na wieszaku.

  Parownica do ubrań, czyli pogromca bakterii i nieprzyjemnych zapachów

  Prasowanie parowe to doskonały sposób na szybkie odświeżenie odzieży. Parownica pozwala pozbyć się z ubrań niechcianych zapachów (w tym dymu papierosowego czy gotowania). Oprócz tego gorący strumień pary wodnej usuwa z ubrania aż do 99,9% roztoczy i drobnoustrojów, co jest bardzo istotne w przypadku szlafroka, którego używa się po kąpieli, zaraz po przebudzeniu i podczas choroby.

  Jaka jest najlepsza parownica do prasowania?

  Jednym z głównych parametrów, którymi należy kierować się przy zakupie właściwej parownicy, jest moc urządzenia. Większa moc wpływa na szybkość prasowania, ponieważ sprzęt jest od razu gotowy do pracy. Moc parownicy waha się najczęściej w przedziale 1000–2200 W (parownica ręczna – od 1000 W, kompaktowa – od 1200 do 1400 W, stojąca – do 2200 W). Równie ważnym wskaźnikiem jest pojemność zbiornika. Im większy zbiornik, tym jego uzupełnianie będzie rzadsze. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do ok. 60 ml, kompaktowe do ok. 600 ml, a stojące do ok. 1500 ml.

  Warto także pamiętać o szybkości nagrzewania sprzętu. Najmniejsze, ręczne parownice są w stanie nagrzać się już zaledwie w 40 sekund.

  Należy się również przyjrzeć długości kabla – dłuższy umożliwia łatwiejsze przemieszczanie się z urządzeniem. Parownice są najczęściej wyposażone w kabel o długości ok. 1,5 m.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?