Klawiatura laptopa dość łatwo zbiera zabrudzenia. Osiada na niej kurz i inne pyłki, a między jej klawiszami gromadzą się m.in. okruszki jedzenia. Jeśli nie myje się jej regularnie, po pewnym czasie sprzęt może przestać poprawnie działać. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić klawiaturę w laptopie.

Spis treści

  W wyniku użytkowania laptop zaczyna się brudzić. Zanieczyszczenia znajdujące się na klawiaturze sprzętu to nie tylko różnego typu pyłki, lecz także bakterie i inne zarazki. Aby zachować odpowiednią higienę, warto więc regularnie przemywać klawisze urządzenia. W przypadku większych zabrudzeń należy też przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Osoby, które zastanawiają się, jak wyczyścić klawiaturę laptopa, nie muszą jednak w tym celu oddawać komputera specjaliście. Sprzęt można umyć samodzielnie – wystarczy znać kilka przydatnych wskazówek.

  Jak czyścić klawiaturę laptopa na co dzień?

  Klawiaturę w laptopie należy systematycznie czyścić. Jeśli nie jest bardzo brudna, wystarczy zastosować podstawowe metody. Przed sprzątaniem zawsze trzeba odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Następnie, jeżeli klawisze nie są zabrudzone jedzeniem lub jakimś płynem, a jedynie zakurzone, powinno się je delikatnie odkurzyć. Jak wyczyścić klawiaturę laptopa? W takim przypadku można przetrzeć ją na sucho szmatką wykonaną z mikrofibry lub specjalną miotełką do kurzu. Do porządków warto też wykorzystać odkurzacz, np. bezprzewodowy sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Pro. Urządzenie ma poręczną i lekką konstrukcję, a także wbudowaną funkcję odkurzacza ręcznego, dlatego jest niezwykle wygodne w użyciu. Wyposażono je również w elektroszczotkę z podświetleniem LED, która sprawia, że bez trudu można dostrzec każdy, nawet najmniejszy pyłek między klawiszami. Odkurzając klawiaturę laptopa takim odkurzaczem, należy jednak pamiętać o tym, aby robić to bardzo delikatnie i zachować dużą ostrożność. Osoby, które mimo wszystko obawiają się, że takie sprzątanie może uszkodzić laptop, powinny sięgnąć po alternatywny sposób, jakim jest wykorzystanie specjalnych, miniaturowych odkurzaczy na USB.

  Po zabiegu odkurzania sprzęt można przetrzeć na mokro. Czym wyczyścić klawiaturę w laptopie? Najlepiej zrobić to przy użyciu miękkiej szmatki zwilżonej w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Należy pamiętać, że musi być jedynie lekko wilgotna, dlatego przed myciem klawiszy trzeba dobrze ją odcisnąć z nadmiaru wody. Alternatywną metodą jest zastosowanie specjalnych, nawilżanych ściereczek przeznaczonych do usuwania zabrudzeń ze sprzętu elektronicznego.

  Jak wyczyścić klawiaturę laptopa z mocniejszych zabrudzeń? Sprawdzone metody

  Między klawiszami laptopa, który nie był sprzątany od dłuższego czasu, często zalega nie tylko spora ilość kurzu, lecz także okruszki, a niekiedy nawet resztki jedzenia. Na szczęście dość łatwo można je usunąć. Jak wyczyścić klawiaturę laptopa z takich zabrudzeń? Najlepszym sposobem będzie zastosowanie sprężonego powietrza. Wypełnioną nim puszkę należy przyłożyć do klawiatury pod takim kątem, aby wystająca z niej rurka jednolitym strumieniem wydmuchiwała zanieczyszczenia, a nie wpychała je jeszcze mocniej w głąb sprzętu.

  Następnie powinno się przetrzeć powierzchnię klawiszy na mokro. Jak umyć klawiaturę laptopa? Najlepiej wykorzystać do tego alkohol izopropylowy (zwykły alkohol etylowy może zetrzeć oznaczenia znajdujące się na klawiszach, co utrudni korzystanie ze sprzętu). Środek nie tylko oczyści, lecz także doskonale odkazi urządzenie. Należy zmoczyć nim szmatkę, dobrze ją wyżąć, a następnie przetrzeć z wierzchu klawiaturę. Aby pozbyć się zaschniętych zabrudzeń między klawiszami, do sprzątania warto wykorzystać patyczki do uszu. Wystarczy nawilżyć je izopropanolem, delikatnie włożyć je między klawisze, a następnie lekko pocierać elementy urządzenia. Dzięki temu można usunąć brud nawet z trudno dostępnych miejsc.

  Zamiast alkoholu warto też zastosować specjalny preparat do czyszczenia elektroniki – wystarczy dokładnie pokryć nim powierzchnię klawiatury, a następnie przetrzeć ją bawełnianą szmatką. Bez względu na to, jaki środek się zastosuje, po myciu laptopa należy poczekać, aż sprzęt wyschnie. Dopiero wtedy można go bezpiecznie uruchomić.

  Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie domowym sposobem?

  Ciekawym sposobem na to, jak wyczyścić klawiaturę laptopa bez użycia specjalnych preparatów, jest zastosowanie domowych metod. Dobre rozwiązanie to wykorzystanie taśmy samoprzylepnej lub biurowych karteczek samoprzylepnych. Należy delikatnie włożyć je klejącą częścią między klawisze urządzenia – dzięki temu brud powinien się do nich przykleić. Chociaż to tania i prosta metoda, niestety zajmuje dość dużo czasu.

  Innym pomysłem na to, jak czyścić klawiaturę laptopa, jest zastosowanie suszarki do włosów. Działa ona podobnie jak sprężone powietrze i również pozwala na wydmuchanie okruszków spomiędzy klawiszy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować jej zbyt długo, bo może dojść do przegrzania, a co za tym idzie – zniszczenia klawiatury.

  Jak wyczyścić zalaną klawiaturę w laptopie?

  Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by zalać laptop herbatą, kawą lub innym napojem. Z tego względu nie zaleca się picia w pobliżu komputera. Wiele osób zapomina jednak o tej zasadzie. Kiedy więc dojdzie do nieprzyjemnego wypadku, powinno się jak najszybciej zacząć działać. Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie po zalaniu? Najpierw należy natychmiast wyłączyć urządzenie i odłączyć je od źródła zasilania. Ważne też, aby wyjąć z niego baterię. Następnie trzeba położyć laptop klawiaturą do dołu. Dzięki temu płyn nie przedostanie się głęboko do wnętrza komputera, tylko będzie swobodnie wypływał spod klawiszy. Warto przy tym podkreślić, że w żadnym wypadku nie powinno się potrząsać klawiaturą ani próbować osuszyć jej przy pomocy suszarki do włosów. W takiej sytuacji podmuchy powietrza mogą sprawić, że ciecz rozniesie się po całej powierzchni klawiszy.

  Kiedy płyn wycieknie, należy delikatnie przetrzeć klawiaturę kuchennym ręcznikiem papierowym. Jeśli na klawiszach powstały lepkie plamy, można użyć nawilżanych ściereczek antystatycznych, izopropanolu lub specjalnego preparatu przeznaczonego do czyszczenia tego typu sprzętu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2