Odkurzacz do paneli to podstawowe urządzenie, od którego zależy żywotność materiału wykończeniowego do podłóg. Panele nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak bez regularnego i skuteczne odkurzania szybko mogą się porysować

Spis treści

  Odkurzacz do paneli powinien być przede wszystkim wyposażony w odpowiednio delikatną końcówkę, która zapewni bezpieczne czyszczenie parkietu.

  Odkurzacz do paneli – dlaczego jest taki potrzebny?

  Odkurzacz do paneli to niezbędne urządzenie w domu, w którym jest pakiet. Sprzęt ten powinien gwarantować błyskawiczne i dokładne sprzątanie zanieczyszczeń bez ryzyka porysowania podłogi. Panele nie wymagają żadnych rozbudowanych prac konserwacyjnych, jednak ich regularne odkurzanie i mycie są bardzo ważne. Wskazane jest odkurzanie paneli codzienne, bo w ten sposób można znacznie wydłużyć żywotność podłogi, niezależnie od tego, czy jest ona wykonana z delikatnych paneli drewnopodobnych, czy też z drewna o wysokiej klasie ścieralności. Na podłogę regularnie trafiają okruchy jedzenia, drobinki piasku oraz inne mikrozanieczyszczenia, których często nie widać gołym okiem, ale każdego dnia stwarzają ryzyko porysowania podłogi. Na szczęście dzięki regularnemu korzystaniu z wydajnego odkurzacza wszystkie te zanieczyszczenia można błyskawicznie usunąć. 

  Pamiętaj, że nawet panele i płytki o wysokiej klasie ścieralności po długim czasie eksploatacji mogą wyglądać jak nowe, jeśli będziesz odpowiednio skutecznie dbał o zachowanie czystości w domu. Odkurzacz do parkietu z pewnością pomoże ci w tym zadaniu.

  Jaki odkurzacz do paneli wybrać?

  Dobry odkurzacz do parkietu powinien dokładnie sprzątać powierzchnię – zbierać wszystkie zanieczyszczenia, także te niewidoczne gołym okiem, nie rysując przy tym podłogi. Szczególne znaczenie przy wyborze odkurzacza do czyszczenia paneli mają dwie kwestie:

  • Waga urządzenia – im lżejszy sprzęt, tym mniejsze ryzyko, że podczas odkurzania zarysuje ono parkiet, najlepsze w tym przypadku są odkurzacze pionowe, które ważą około 4 kilogramów, takie jak np. TEFAL Air Force 360 Flex Ultimate; urządzenia te nie mają dodatkowych kółek, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia parkietu, a prowadzenie tego typu odkurzaczy jest wyjątkowo wygodne.
  • Rodzaj szczotek przeznaczonych do odkurzania parkietu – w odkurzaczach pionowych Tefal zastosowana została m.in. nowoczesna ssawka Off-road Technology, która sprawdza się na bardzo różnych powierzchniach, gwarantuje skuteczne odkurzanie zarówno parkietu, jak i płytek czy dywanów; niestety nie wszystkie szczotki do odkurzaczy są tak uniwersalne, dlatego najlepiej wybierać modele z miękkim włosiem, które są delikatne i gwarantują, że w trakcie pracy nie zarysujesz parkietu.

  To jednak nie są jedyne parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odkurzacza do paneli i płytek. Znaczenie ma również m.in. możliwość regulacji mocy urządzenia. Przykładowo, TEFAL Air Force 360 Flex Ultimate ma trzy tryby pracy: Eco/Boost/Turbo. Boost przeznaczony jest do odkurzania wykładzin i dywanów, Turbo wykorzystuje się do szczególnie trudnych zadań, a w przypadku odkurzania parkietu zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z trybu Eco. Do odkurzania paneli i płytek warto też zmniejszyć moc urządzenia. 

  Przede wszystkim jednak szukaj lekkiego odkurzacza, najlepiej pionowego, bez plastikowych kółek, które mogłyby zarysować parkiet, wyposażonego w funkcję regulacji mocy i miękkie szczotki bez twardego włosia lub silikonowych końcówek, które również stwarzają ryzyko zarysowania parkietu.

  Jakie odkurzacze do paneli sprawdzają się najlepiej?

  Odkurzacz do paneli i płytek powinien być przede wszystkim lekki i łatwy w prowadzeniu. Z tego też powodu największą popularnością cieszą się bezprzewodowe odkurzacze pionowe, choć wiele osób wybiera także modele bezworkowe. Ten drugi typ to idealne rozwiązanie w mieszkaniach, gdzie są zarówno dywany, jak i twarde powierzchnie. Duża moc tych urządzeń gwarantuje, że skutecznie poradzą sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń, doskonale będą też zbierać kurz i inne osady także z gładkich oraz twardych powierzchni. Odkurzacze bezworkowe do paneli mają często w zestawie komplet szczotek do różnych rodzajów podłóg, w tym miękką szczotkę do parkietu. W przypadku nowoczesnych modeli istnieje także możliwość regulacji intensywności mocy urządzenia. 

  Odkurzacze pionowe do odkurzania paneli są idealnym rozwiązaniem głównie ze względu na swoją poręczność, łatwość manewrowania (przykładowo, w TEFAL Air Force 360 Flex Ultimate została zastosowana elastyczna rura z technologią Flex, która pozwala pięć razy skuteczniej dotrzeć do kurzu pod niskimi meblami). Brak kabla zasilającego znacznie ułatwia prowadzenie urządzenia i pomaga w dokładnym odkurzeniu tych miejsc, które są daleko od gniazdka. Ładowanie nowoczesnych urządzeń tego typu trwa niewiele dłużej niż pół godziny. 

  Ostatnim rozwiązaniem, którego zakup warto rozważyć, jest robot sprzątający, który gwarantuje regularne sprzątanie parkietu i usuwanie z niego na bieżąco wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Automatyczny odkurzacz Tefal Explorer Serie 80 wyposażony jest w precyzyjną nawigację – robot mopuje i zapamiętuje rozkład pomieszczeń, dostosowując optymalny tryb sprzątania. Dodatkowo został wyposażony w system Aqua Force, który myje podłogę w trakcie odkurzania oraz elektroszczotkę Animal Turbo z łatwością radzącą sobie z sierścią zwierząt i większymi zabrudzeniami. Dzięki połączeniu z Wi-Fi i łatwej w obsłudze aplikacji Tefal Robots możesz nim sterować ze smartfona, gdziekolwiek jesteś.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1