Porcelana prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. Aby przez długi czas wyglądała nieskazitelnie, należy odpowiednio o nią dbać. Warto więc wiedzieć, jak oczyszczać zrobione z niej naczynia czy figurki. Dzięki temu zarówno dawna, jak i nowoczesna porcelana zachowa swój pierwotny blask.

Spis treści

  Porcelana to rodzaj ceramiki, który wyróżnia się dużą delikatnością. Wykonane z niej talerze, filiżanki i figurki są kruche i podatne na uszkodzenia, dlatego należy odpowiednio dbać o ich czystość. Aby kolorowa i biała ceramika prezentowała się elegancko, trzeba regularnie ją czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro.

  Porcelana – piękna ozdoba mieszkania

  Porcelana to ceramika, która powstała w VII wieku w Chinach. Do dziś stanowi doskonałą ozdobę mieszkania, ponieważ jest bardzo stylowa i elegancka. Wykonuje się z niej rozmaite przedmioty. Niezwykle luksusowo prezentują się m.in. antyczne filiżanki porcelanowe, nowoczesne zastawy stołowe, wazony czy figurki.

  Warto przy tym wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje tego typu ceramiki. Pierwszy z nich to porcelana twarda, której skład to 40–60% kaolinu, 20–30% skalenia i 20–30% kwarcu. Pokrywa się ją specjalnym szkliwem skaleniowo-wapieniowym i wykorzystuje do produkcji serwisów obiadowych. Drugi rodzaj to porcelana miękka, zawierająca 25–40% glinki kaolinowej, 25–40% skalenia i 30–45% kwarcu. Ze względu na swój skład, wyróżnia się większą delikatnością i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Wytwarza się z niej zarówno naczynia, jak i wyroby artystyczne.

  Ceramika produkowana w Europie, w tym polska porcelana, to najczęściej porcelana twarda. Choć wykonane z niej produkty są nieco bardziej wytrzymałe, wciąż należy dbać o nie z odpowiednią delikatnością. Z kolei oryginalna, chińska porcelana należy do porcelany miękkiej. Jest bardzo cienka i ma większą przeświecalność.

  Wyroby z tego typu ceramiki produkowane są też w wielu innych miejscach na świecie. Popularna jest m.in. porcelana japońska czy włoska. Bez względu na kraj pochodzenia, prezentuje się ekskluzywnie. Bardzo łatwo dostosować ją do stylu swojego mieszkania – dostępna jest zarówno bogato zdobiona porcelana kolorowa, jak i klasyczna biała porcelana.

  Ekskluzywna porcelana – jak ją przechowywać i czyścić na co dzień?

  Elegancka porcelana jest świetnym elementem dekoracyjnym, o ile dba się o nią we właściwy sposób. Przede wszystkim należy ją odpowiednio przechowywać. Wykonane z niej przedmioty najlepiej trzymać w przeszklonej szafce, kredensie lub serwantce, ponieważ ochroni je to przed przypadkowym stłuczeniem. Bez względu na to, czy jest to figurka z porcelany, czy cała zastawa stołowa, wyroby będą też w takim miejscu ładnie wyeksponowane. Dodatkowo zostaną zabezpieczone przed nadmiernym osiadaniem na nich kurzu. Aby luksusowa porcelana przez długi czas wyglądała jak nowa, należy jednak pamiętać, by miejsce jej przechowywania nie było narażone na działanie promieni słonecznych – w innym przypadku może wyblaknąć.

  Choć przechowywanie przedmiotów za szkłem zabezpiecza je przed zabrudzeniami, zarówno nowoczesna, jak i zabytkowa porcelana z czasem zaczyna zbierać kurz. Podczas standardowych porządków warto więc odpowiednio ją oczyścić. Do usunięcia z niej drobnych pyłków wystarczy zastosowanie miotełki lub delikatnej ściereczki antystatycznej. Raz na jakiś czas warto także odkurzyć samo miejsce przechowywania porcelany. W tym celu należy delikatnie wyjąć porcelanowe naczynia i inne przedmioty z szafki, a następnie przetrzeć półki przy pomocy miękkiej szmatki z dodatkiem środka czyszczącego. Innym sposobem jest wykorzystanie odkurzacza. Dobrze sprawdzi się sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Pro, który dzięki lekkiej konstrukcji, elastycznej rurze i dodatkowym akcesoriom świetnie dociera do wszelkich zakamarków mebli. Moc ssąca 100 Air Wattów pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie kurzu i drobnych okruszków.

  Kolorowa i biała porcelana w zmywarce – czy można myć ją w ten sposób?

  Filiżanki oraz zastawa z porcelany, jak wszystkie inne naczynia, wymagają czyszczenia na mokro po każdym użyciu. Wiele osób zastanawia się wówczas, czy można je włożyć do zmywarki. W większości przypadków taki zabieg nie jest zalecany. Kolorowa porcelana, zwłaszcza jeśli jest ręcznie malowana, pod wpływem kontaktu z wysoką temperaturą i silnymi preparatami może stracić swoją oryginalną barwę i pierwotny blask.

  Wiele zależy jednak od konkretnych naczyń. Przykładowo, biała porcelana może być czasami myta w zmywarce. Niektóre firmy wytwarzają bowiem serwisy obiadowe, które są odporne na zmywanie mechaniczne. Zanim jednak przystąpi się do takiego zabiegu, zawsze należy przeczytać zalecenia producenta zastawy.

  Stara i nowoczesna porcelana – jak ją dokładnie oczyścić?

  Aby mieć 100% pewność, że ekskluzywna porcelana nie ulegnie zniszczeniu, najlepiej myć ją ręcznie. Trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie powinno się jej oczyszczać bezpośrednio w zlewie. Najlepiej więc wstawić do niego plastikową miskę, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka stłuczenia naczyń. Dzięki temu nawet filiżanka z cienkiej porcelany będzie o wiele bezpieczniejsza.

  Zastanawiając się, jak czyścić porcelanę, nie trzeba kupować do tego specjalistycznych środków. W większości przypadków wystarczy umyć zrobione z niej naczynia w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Podczas procesu zmywania należy zastosować miękką gąbkę. W innym przypadku istnieje ryzyko, że porcelana ozdobna zostanie przez przypadek porysowana.

  Wyjątkowo delikatna, zabytkowa porcelana z ręcznie malowanymi zdobieniami może wymagać nieco innego czyszczenia. W jej przypadku najlepiej zastosować zimną wodę z dodatkiem soku z cytryny. Taka mieszanka świetnie usunie zabrudzenia, a przy tym będzie w pełni bezpieczna dla mytej powierzchni.

  Jeżeli na porcelanowych filiżankach zebrał się brzydki osad z kawy lub herbaty, również można go usunąć przy pomocy naturalnych środków. Wystarczy delikatnie zwilżyć ściereczkę w wodzie i posypać ją odrobiną sody oczyszczonej, a następnie delikatnie przetrzeć zabrudzenia. Po takim zabiegu wszystkie nieestetyczne ślady powinny zniknąć.

  Jak należy suszyć naczynia porcelanowe?

  Prawdziwa porcelana wymaga właściwego suszenia. Po jej umyciu nie należy odkładać jej na suszarkę, ponieważ może to doprowadzić do powstania na niej zacieków po wodzie. Najlepiej więc wytrzeć ją do sucha przy pomocy bawełnianej szmatki lub papierowego ręcznika.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?