Bawialnia dawniej oznaczała po prostu salon. Coraz częściej jednak używa się tego słowa zamiennie z pokojem dziecięcym. Rzadziej to sala zabaw dla dzieci lub centrum rozrywki. Dowiedz się, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, a także jaki wybrać odkurzacz dla alergika i czym myć podłogę.

Spis treści

  Warunki panujące w pokoju dziecięcym nie powinny być sterylne. Nie można jednak dopuścić do nadmiernego namnażania się bakterii i roztoczy kurzu domowego, aby nie szkodzić dziecku.

  Sprzątanie pokoju dziecka: porady

  Sprzątanie bawialni dziecka zacznij od zebrania zabawek oraz innych przedmiotów i odłożenia ich na miejsce. Następnie wytrzyj kurz z mebli i podłogi – zawsze rób to od góry do dołu, aby wciągać opadający kurz. Na końcu umyj podłogę.

  Do sprzątania pokoju małego dziecka lepiej nie używać intensywnie pachnących i żrących detergentów. Bawialnia to nie miejsce także do używania odświeżaczy w sprayu – chemiczne kompozycje zapachowe mogą uczulić malucha. Pamiętaj też, że noworodek czy niemowlę ma bardzo wrażliwe powonienie. Intensywne zapachy mogą być dla niego stresujące i nieprzyjemne. Z tego samego powodu lepiej w dziecięcym pokoju nie używać wszelkiego rodzaju sprayów.

  Aby powietrze w pokoju dziecka było świeże, pamiętaj o wietrzeniu. Zwróć tylko uwagę, czy na zewnątrz nie pojawił się smog. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.

  Zobacz także: Zestawy do sprzątania dla dzieci

  Jak pozbyć się kurzu z bawialni dziecka?

  Wszelkiego rodzaju miotełki czy szczotki do kurzu niekoniecznie się sprawdzą przy sprzątaniu pokoju dziecka. Kurz wtedy opada na podłogę, inne meble i sprzęty położone poniżej, unosi się też w powietrzu. Rozwiązaniem tego problemu może być np. odkurzacz z odpowiednią końcówką do mebli lub dobrej jakości ściereczka z mikrofibry (sztuczne włókno przyciąga kurz).

  Do wciągnięcia kurzu odkurzaczem przyda się ewentualnie dłuższa, elastyczna szczotka ssąca, ale rzadko można dostać ją od razu w zestawie z odkurzaczem. Zwykłą, owalną ssawkę zakończoną włosiem producenci dodają do wielu modeli. Warto z niej skorzystać. Z kolei ściereczki do kurzu z mikrofibry pozwalają na usunięcie kurzu na sucho lub na mokro, bez konieczności wykorzystania detergentów.

  Odkurzanie bawialni. Jak wybrać dobry odkurzacz?

  Jaki odkurzacz wybrać do sprzątania pokoju dziecka?

  Zwróć uwagę na filtry. Odkurzacz z filtrem HEPA jest zalecany dla alergików. Najskuteczniejsze jest kilkukrotne filtrowanie wciąganego powietrza.

  Producenci informują, ile kurzu wylatuje z odkurzacza po wciągnięciu. Wybierz taki, który „wypluwa” go z powrotem jak najmniej (np. odkurzacz bezworkowy Silence Force Cyclonic 4A ma aż 99,98% skuteczności, czyli reemisja kurzu w jego przypadku to jedynie 0,02%).

  Jeśli w pokoju dziecka przebywa domowy zwierzak, warto też zwrócić uwagę, by odkurzacz miał turboszczotkę przeznaczoną do wciągania sierści.

  Mały odkurzacz ręczny przyda się do usuwania kurzu z kanap i poduszek oraz do zbierania rozsypanych okruchów, konfetti czy brokatu. Ciekawym rozwiązaniem są stojące odkurzacze wielofunkcyjne 3w1, które mają dodatkowy, ręczny moduł działający jak odkurzacz ręczny.

  Automatyczny odkurzacz, czyli robot samodzielnie „wędrujący” po mieszkaniu i wciągający kurz, na pewno ułatwi sprzątanie. Tego typu sprzęty są jednak nieco mniej dokładne niż tradycyjne.

  Mycie podłogi w pokoju dziecka

  Raz na 2–3 dni powinno się odkurzyć i umyć podłogi w domu i w pokoju dziecka, szczególnie jeśli maluch raczkuje albo lubi wkładać do buzi znalezione na podłodze rzeczy. Czym myć podłogę w pokoju dziecka? Należy uważać z detergentami – dodawać ich tylko niewielką ilość oraz wybierać nietoksyczne i ekologiczne środki, które są delikatniejsze niż tradycyjne. Płyn do mycia podłóg powinno się także dostosować do materiału, z jakiego są zrobione – np. olejowane drewno wymaga specyfików na bazie olejów, a panele warto czyścić płynem przeznaczonym do paneli.

  Mop do mycia podłóg musi mieć końcówkę, którą można prać w pralce, najlepiej w jak najwyższej temperaturze. Wiadro do mycia podłóg należy dokładnie myć po każdym użyciu!

  Dużym ułatwieniem w myciu podłóg są odkurzacze na wodę. Mają dwa zbiorniczki – z czystą i brudną wodą. To zazwyczaj odkurzacze pionowe lub stojące, mogą być zarówno bezprzewodowe, jak i z kablem. Odkurzacz myjący do podłogi po zmianie funkcji zwykle jest także „tradycyjnym” odkurzaczem. Ale uwaga! Ten rodzaj sprzętów jest przeznaczony do mycia podłóg, nie dywanów. Odkurzacze do mycia dywanów i wykładzin działają nieco inaczej. Jeśli zależy ci na tym, aby mieć nieskazitelnie czystą podłogę bez używania detergentów – możesz wybrać odkurzacz z funkcją mycia gorącą parą.

  Przy częstym sprzątaniu dużej powierzchni może się przydać coraz częściej spotykany w domach odkurzacz-robot myjący podłogi.

  Czyszczenie zabawek, zasłon, firanek i dywanów w pokoju dziecka

  Pluszowe zabawki, firany, zasłony i dywany to prawdziwe „przyciągacze” kurzu. W dodatku chłoną zapachy i wszelkie zanieczyszczenia. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście muszą być przechowywane w bawialni. Jeśli jednak już są potrzebne – zastosuj kilka porad, aby ułatwić ich czyszczenie.

  1. Pluszowe zabawki możesz prać w pralce w proszku do dziecięcych ubranek. Aby je odświeżyć, wykorzystaj parownicę lub generator pary. Para usunie nieprzyjemne zapachy i niemal 100% bakterii bez wystawiania dziecka na działanie jakichkolwiek detergentów.
  2. Parownica do ubrań świetnie sprawdzi się przy odświeżaniu firan i zasłon w pokoju dziecięcym. Ciekawym rozwiązaniem jest zaawansowana technicznie stacja do prasowania IXEO z o połowę lżejszym niż tradycyjne, przenośnym żelazkiem parowym.
  3. Ręczne pranie dywanów jest wyjątkowo uciążliwe. Zachowanie ich w czystości zapewni dobry odkurzacz z funkcją mycia dywanów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?