Hol to jedno z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w całym domu. To do niego w pierwszej kolejności wkraczają nie tylko goście, ale i domownicy wracający po całym dniu pracy. Warto zadbać, aby pomieszczenie to zawsze wyróżniało się czystością i porządkiem.

 

Spis treści

  Odkurzacze bezworkowe, buty, ubrania, domowe akcesoria do sprzątania – wszystko to bardzo często znajduje się we wnękowej szafie umieszczonej w holu. To świetne rozwiązanie, które pozwala utrzymać porządek przy wejściu do domu lub mieszkania. Trzeba jednak pamiętać o jego regularnym sprzątaniu. 

  Hol a wizerunek w domu

  Hol, który jest czysty i uporządkowany, gdzie stoją kwiaty i dekoracyjny wieszak lub stojak na parasolki od razu zaprasza do wejścia w progi mieszkania lub domu. Taka jest zresztą funkcja tego pomieszczenia. To swoisty rodzaj przedsionka, który niejako zapowiada przestrzeń całego domu. Jeśli hol jest uporządkowany i elegancko zaprojektowany, można domyślać się, że taki jest też cały dom. W tym sensie hol, przedpokój, korytarz pełnią funkcję wizytówki domostwa. Co ważne, również dla domowników jest to ważna przestrzeń, która zaraz po wejściu sygnalizuje nieporządek panujący w domu albo wręcz przeciwnie – ład, harmonię i spokój, w których można się zanurzyć po całym dniu pracy. Wiele osób niesłusznie ignoruje tę przestrzeń jako przejściową, nieistotną, niewartą uwagi. Holowi i korytarzowi poświęcić jej natomiast należy wiele, tak od strony aranżacji, jak i późniejszego sprzątania.

  Szafa i dobry odkurzacz

  Cichy odkurzacz i dobrze zaprojektowana szafa wnękowa mogą okazać się kluczem do uporządkowanego i czystego holu. Szafa wnękowa to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest właśnie w holach, korytarzach, przedsionkach. Zabudowę wykorzystuje się już nie tylko w sypialniach, lecz także w przedpokojach. Ten sposób aranżacji pozwala bowiem na ukrycie wielu zagracających przestrzeń sprzętów, akcesoriów, a także ubrań (przede wszystkim okryć wierzchnich), butów, parasolek i innych. Wszystkie te rzeczy leżą ukryte za eleganckimi (niejednokrotnie szklanymi) drzwiami przesuwnymi. Te ostatnie są szczególnie ważne właśnie z holu, ponieważ nie zabierają dodatkowego miejsca, jak do się dzieje w przypadku tradycyjnie otwieranych skrzydeł drzwiowych. W takiej szafie zmieści się również niejeden bezprzewodowy odkurzacz. Część z nowoczesnych modeli ma bowiem specjalne uchwyty umożliwiające zawieszenie ich na ścianie (także szafy wnękowej), dzięki czemu udaje się zaoszczędzić kolejne centymetry powierzchni.

  Jeśli zaś już o odkurzaczu mowa, to jest on w przypadku porządku i czystości w holu kluczowym urządzeniem z co najmniej kilku powodów. Pozwala utrzymać porządek i higienę w szafie wnękowej oraz usunąć brud i zanieczyszczenia, które zawsze wraz z domownikami dostają się do wnętrza domu. 

  Jaki odkurzacz wybrać do sprzątania holu?

  Odkurzacze bezworkowe bez wątpienia są bardzo cennym rozwiązaniem w przypadku sprzątania holu, ponieważ wszystkie ewentualne zanieczyszczenia wniesione do domu przez domowników natychmiast znajdują się w specjalnym pojemniku, który łatwo wyczyścić. Szczególnie dobrze sprawdza się jednak w przypadku holu przede wszystkim odkurzacz z filtrem wodnym lub odkurzacz z filtrem HEPA. Trzeba bowiem pamiętać, że to przez drzwi i okna do domu dostaje się najwięcej mikrozanieczyszczeń znajdujących się w niestety coraz mniej czystym powietrzu. Na samym początku zanieczyszczenia te zatrzymują się właśnie na poziomie holu, korytarza, przedsionka. Im lepiej dostosowany do wyłapywania tych najmniejszych zanieczyszczeń będzie filtr odkurzacza, tym mniejsza szansa, że zanieczyszczenia te rozniosą się po całym domu.

  Z podobnego powodu wiele osób uważa, że doskonałym rozwiązaniem do sprzątania holu jest odkurzacz z funkcją mycia. Ilość zabrudzeń i kurzu, która codziennie dostaje się do mieszkania lub domu, jest tak duża, że samo odkurzanie może nie wystarczyć. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się rozwiązania podobne do modeli Clean & Steam od Tefala, które pozwalają błyskawicznie odkurzyć i umyć podłogę. 

  Robot myjący podłogi – czy warto?

  Robot do mycia podłóg to zdaniem niektórych jedyny sposób, aby przedpokój był czysty przez większość czasu. Automatycznie przesuwające się urządzenie zbierające kurz i inne zabrudzenia rzeczywiście pozwala utrzymać względną czystość w domu, trzeba jednak pamiętać, że hol to nie tylko podłogi. Bardzo wiele zanieczyszczeń może gromadzić się w szafie, a dokładniej w jej rantach i szynach, po których przesuwają się drzwi. Aby usunąć zgromadzony tutaj kurz i brud potrzebne są specjalne szczotki. Zarówno odkurzacze bezworkowe, jak i workowe i bezprzewodowe mają rozwiązania, które pozwalają na wymianę odpowiednich szczotek. Co ważne, w przypadku niektórych modeli bezprzewodowych, dostępny jest także tzw. moduł ręczny. Dzięki takiemu ręcznemu odkurzaczowi sprzątanie szynk zamontowanych w szafie lub odkurzanie górnych części holu nie stanowi większego problemu. Warto pamiętać, że odkurzanie nie zaczyna się na samym dole danej powierzchni, lecz na samej jej górze. To właśnie przy suficie gromadzi się bardzo wiele zanieczyszczeń. Doskonale widać do na ozdobnych lampach sufitowych, które często montuje się w holu. Odkurzacz ręczny z usuwaniu takiego kurzu również bardzo się przydaje.

  Mycie podłóg w holu

  Odkurzacz parowy jest świetnym rozwiązaniem alternatywnym wobec tradycyjnego mycia podłóg, jeśli jednak ktoś chce wybrać ten drugi sposób, warto pomyśleć o wymianie chemicznych środków z drogerii na bardziej ekologiczne i miło pachnące rozwiązania. Wystarczy 2 litry ciepłej wody wymieszać ze szklanką octu destylowanego, 10 kroplami olejku herbacianego i 10 kroplami olejku pomarańczowego. Tak przygotowany środek doskonale usuwa zabrudzenia i bakterie, a jednocześnie sprawia, że hol przepięknie pachnie i wita gości prawdziwym zapachem czystości.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1