Moc odkurzacza wpływa w znacznym stopniu na wydajność urządzenia, choć nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Niestety im wyższą moc ma sprzęt, tym więcej zużywa on prądu. Warto więc wybierać rozwiązania gwarantujące wydajność przy mniejszym zużyciu energii

Spis treści

  Moc odkurzacza to nie tylko moc silnika, lecz także moc ssania. To od niej w dużej mierze zależy, czy urządzenie poradzi sobie z trudniejszymi do usunięcia zanieczyszczeniami. 

  Moc odkurzacza a regulacje prawne

  Moc odkurzacza to jeden z ważniejszych parametrów określających jakość danego modelu. Ma ona bowiem bezpośredni wpływ na wydajność i skuteczność sprzętu. To od niej w dużej mierze zależy, ile siły trzeba będzie włożyć w odkurzanie, zwłaszcza w przypadku takich zabrudzeń jak okruszki na wykładzinie lub piasek na parkiecie. Z tego powodu wiele osób szuka sprzętu o jak największej mocy.

  Oczywiście najprościej byłoby stwierdzić, że im wyższa moc odkurzacza, tym lepiej. Niestety sprawna nie jest tak prosta, ponieważ wysoka moc jest równoznaczna z wysokim poborem prądu. Nic więc dziwnego, że od 2014 roku wprowadzano regulacje dotyczące maksymalnej mocy odkurzaczy. Jeszcze do niedawna miały one czasami nawet 2700 W. Od 2014 roku nie mogły przewyższać 1600 W, natomiast w roku 2017 wprowadzono w Unii Europejskiej dyrektywy, które nie zezwalają na sprzedaż odkurzaczy, których moc przekracza 900 W. Powodem tych regulacji była oczywiście chęć ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Według badań przeprowadzonych na zlecenie UE dzięki odpowiednim regulacjom do 2020 roku udało się zaoszczędzić prawie 20 terawatogodzin energii rocznie. Taka ilość prądu wystarczyłaby do zasilania londyńskiego metra przez 20 lat. 

  Silnik i moc ssania odkurzacza – na co ma wpływ?

  Moc ssania odkurzacza (zależna w dużej mierze od mocy silnika) wpływa na pracę urządzenia, ale nie jest jedynym parametrem, od którego zależy jego efektywność. Zmniejszenie maksymalnej mocy urządzeń AGD nie zmieniło więc ich jakości. Wręcz przeciwnie – producenci tego typu sprzętów postawili na nowoczesne technologie, które pozwalają zmniejszyć potrzebną moc, jednocześnie zapewniając równie skuteczną pracę. Przy wyborze dobrego odkurzacza znaczenie ma nie tylko moc ssania i silnika, lecz także:

  • energooszczędność,
  • wskaźnik DPU (ang. dust pick-up, czyli wskaźnik zbierania kurzu);
  • odpowiedniego rodzaju akcesoria (np. skuteczna elektroszczotka);
  • klasa reemisji kurzu (parametr informujący o tym, jak wiele zasysanego kurzu wydostaje się na zewnątrz m.in. przez różnego rodzaju szczeliny). 

  Żadnego z tych parametrów nie powinno się pomijać, ponieważ dopiero ich kombinacja mówi o tym, z jakim sprzętem masz do czynienia.

  Obecnie uznaje się, że optymalna moc odkurzacza, która gwarantuje skuteczne odkurzanie, to około 550–750 W. Świetnie sprawdzi się np. odkurzacz bezworkowy Tefal Silence Force Cyclonic. Ten sprzęt wyróżnia najwyższa skuteczność zbierania zabrudzeń, energooszczędność i kompaktowa konstrukcja. Za wydajność pracy w dużej mierze odpowiada dwupozycyjna szczotka POWER AIR do dywanów i podłóg, którą bez wysiłku możesz przesuwać po każdej powierzchni. Nie mniejsze znaczenie ma zaawansowany system filtracji cyklonicznej.

  Pamiętaj, że moc odkurzacza to nie tylko moc silnika, lecz także moc ssania. To właśnie od niej zależy skuteczność urządzenia. Obecnie mieści się ona najczęściej w przedziale od 50 do 600 W. Naprawdę skuteczne odkurzacze mają ok. 300–350 W mocy ssania. Poradzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi dywanami i wykładzinami. Jeśli mieszkasz ze zwierzętami, nawet przy bardzo dużej moc silnika oraz mocy ssania najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia z elektroszczotką. W takim przypadku możesz sięgnąć np. po odkurzacz pionowy Air Force 360 Flex Aqua z głowicą, która pozwala jednocześnie odkurzać i myć podłogę. Unikalna elektroszczotka Power Slim Vision z podświetleniem LED poradzi sobie nawet z najmniejszymi drobinami kurzu, a zintegrowane szczotki Easy Brush umożliwiają odkurzanie każdej powierzchni. Do urządzenia dołączony jest zestaw akcesoriów idealnych dla właścicieli zwierząt, zawierający m.in. turboszczotkę do zbierania sierści.

  Odkurzacz z dużą mocą ssania a energooszczędność

  Odkurzacze o mocy 2000 W już nie są dostępne w sprzedaży, jednak te o mocy 800 lub 900 W nadal zużywają niewielką ilość prądu. Energooszczędność to kolejna kwestia, o której warto pamiętać podczas wyboru konkretnego modelu sprzętu. Należy zwrócić uwagę, że na rynku pojawia się coraz więcej modeli nie tylko w klasie A++, lecz także A+++. Energooszczędność to nie tylko kwestia troski o środowisko, choć ten fakt jest równie ważny. To też parametr, który ma ogromny wpływ na wysokość twoich miesięcznych rachunków za prąd. Coraz więcej użytkowników jest więc gotowych zapłacić nieco więcej za sprzęt z wyższej klasy energetycznej. Zdają sobie oni bowiem sprawę, że inwestycja ta bardzo szybko się zwróci. Kwestie ta nie dotyczy jedynie odkurzaczy. Analogiczny trend obecnie obserwuje się w przypadku lodówek, pralek, zmywarek oraz okapów. Moc urządzenia przestaje być podstawowym wyznacznikiem jakości sprzętu, choć przyznać trzeba, że nadal ma niemały wpływ na jego wydajność. Warto jednak pamiętać, że dobry odkurzacz ma odpowiednią moc, która zostaje uzupełniona nowoczesną technologią gwarantującą wydajność pracy i energooszczędność. Dobrze dobrane akcesoria również mają niemały wpływ na to, czy jesteś w stanie szybko poradzić sobie z czyszczeniem dywanów i kanapy z psiej sierści, czy nie. Wybierając odkurzacz, lepiej nie kierować się wyłącznie mocą sprzętu, lecz także innymi parametrami, które kompleksowo opisują dany model.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  35