Noworodek w domu to prawdziwa rewolucja dla wszystkich domowników. Najważniejsze, aby zapewnić mu przyjazne otoczenie, w którym wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie będzie mógł poznawać świat. Bardzo ważne jest m.in. odpowiednie dbanie o czystość w mieszkaniu.

Spis treści

  Pojawienie się na świecie dziecka często wymaga zmiany dotychczasowych nawyków. Dotyczy to także sprzątania. Podczas tego procesu należy używać odpowiednich specyfików, które nie będą zagrażały zdrowiu malucha. Warto także stosować sprawdzony sprzęt, który sprawi, że porządki będą szybkie i wygodne.

  Jak uporządkować mieszkanie, zanim noworodek po porodzie pojawi się w domu?

  Noworodek w domu oznacza więcej obowiązków i sprzątania. Warto o tym pomyśleć, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Przed porodem dobrze więc przeprowadzić generalne porządki. Przede wszystkim powinno się powyrzucać zbędne rzeczy i bibeloty, które tylko zbierają kurz i inne zanieczyszczenia. Trzeba też posegregować wszelkie przedmioty, które mogą zagracać dom, w tym m.in. ubrania, obuwie, książki czy różnorodne gadżety. Należy przy tym pamiętać, aby pochować wszystkie niepotrzebne rzeczy. Dzięki temu przestrzeń od razu będzie wydawała się bardziej uporządkowana. Do pokoju, w którym będzie noworodek, warto więc wstawić komodę i inne przydatne schowki, które są niezwykle wygodne i praktyczne.

  W jakich warunkach powinien przebywać noworodek po urodzeniu?

  Tygodniowy noworodek w domu powinien zostać objęty troskliwą opieką. Aby zapewnić mu dobre warunki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na uporządkowanie pokoju, w którym przebywa. Podczas sprzątania wielu rodziców popełnia pewien błąd. Wydaje im się, że pomieszczenie powinno być jak najbardziej sterylne, ponieważ tylko tak będą w stanie zadbać o zdrowie swojego dziecka. Niektórzy stosują nawet lampy bakteriobójcze i inne tego typu urządzenia. Okazuje się jednak, że takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Choć noworodek po porodzie powinien oczywiście przebywać w czystym pokoju, nie może być on całkowicie sterylny. W środowisku malucha powinno znajdować się nieco drobnoustrojów czy bakterii, ponieważ stymuluje to jego układ odpornościowy. Gdy dziecko nie będzie miało szansy na zetknięcie się z różnymi mikroorganizmami, nie uodporni się na nie, co będzie wywoływać liczne przeziębienia i inne choroby.

  Noworodek w domu – jak sprzątać mieszkanie?

  W domu, w którym jest noworodek, warto regularnie sprzątać. Należy stosować do tego odpowiednie środki czystości. Kupując dany preparat w sklepie, trzeba uważnie przeczytać informacje zawarte na etykiecie na jego opakowaniu. Jeśli mowa w nich o toksycznych substancjach, lepiej zrezygnować z zakupu danego detergentu. Oprócz tego warto unikać środków czyszczących, które mają intensywny, gryzący zapach, ponieważ mogą one negatywnie działać na delikatną śluzówkę dziecka, podrażniając ją i wysuszając. Najlepiej unikać też preparatów perfumowanych, np. o zapachu kwiatów czy lasu. Znajdujące się w nich substancje mogą zwiększyć ryzyko rozwinięcia się alergii u malucha. Warto również zadbać o to, aby noworodek w domu nie był narażony na kontakt z odświeżaczami powietrza, a także z wybielaczami czy detergentami przeznaczonymi do przepychania rur.

  Bezpiecznym rozwiązaniem jest z kolei stosowanie preparatów przeznaczonych do sprzątania pokoju malucha. Można kupić je w punktach handlowych oferujących artykuły dziecięce oraz w aptekach. Dobrze sprawdzą się też ekologiczne środki, dostępne niekiedy w drogeriach oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Naturalne preparaty można także przygotować samodzielnie. Wystarczy do tego wykorzystać składniki, które znajdują się w praktycznie każdym mieszkaniu, m.in. ocet, cytrynę lub kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną czy delikatne olejki eteryczne.

  Podczas sprzątania szczególnie ważne jest dokładne odkurzanie. Warto do tego wykorzystać sprawdzony sprzęt, np. bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Pro. Jego nowoczesna budowa sprawia, że bez trudu dociera on do wszystkich zakamarków (np. pod łóżeczko dziecka) i dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, zapewniając ich doskonałą filtrację. Sprzątanie ułatwia specjalna elektroszczotka z podświetleniem LED, dzięki której nie przeoczy się żadnego okruszka czy pyłku. Co ważne, praca odkurzacza jest bardzo cicha – poziom hałasu nie przekracza 82 dB, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności działania. Dzięki temu istnieje pewność, że noworodek w łóżeczku nie będzie narażony na głośne dźwięki, które mogą być dla niego stresujące, nawet gdy rodzice będą sprzątać w jego pobliżu. Dodatkowo stosując tego typu sprzęt można zamontować na nim głowicę mopującą Aqua. W ten sposób otrzymuje się urządzenie 2w1, które pozwala na jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi, gwarantując jej pełne odświeżenie.

  Jak zadbać o czyste powietrze w domu, w którym jest noworodek?

  Poza odpowiednim sprzątaniem noworodek w domu potrzebuje też odpowiedniego dostępu do świeżego powietrza. Należy więc pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania, nawet gdy na zewnątrz jest chłodno. Wystarczy otworzyć okno tylko na kilka minut, aby odświeżyć klimat w pomieszczeniu i pozbyć się zarazków. Trzeba jednak pamiętać, aby nie doprowadzać do przeciągów.

  Niestety, jakość powietrza na zewnątrz, zwłaszcza w sezonie zimowym, niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Powodem tego stanu rzeczy jest oczywiście smog. Chcąc zapewnić noworodkowi bezpieczeństwo i uniknąć nadmiaru szkodliwych pyłów, warto więc stosować dobry oczyszczacz powietrza, np. urządzenie Tefal Pure Air Genius.  Sprzęt jest wyposażony w aż 4-stopniowy system filtracji, w tym w filtr Allergy+, który skutecznie wychwytuje smog, cząsteczki PM 2,5 i 10, a także roztocza, pleśń i wirusy. Pracuje przy tym bardzo cicho – emitowane przez niego dźwięki to jedynie 31 dB, dlatego może stać w pokoju dziecka bez obaw o to, że noworodek się obudzi. Ponadto, oczyszczacz może przefiltrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni do 140m2. To szybki, a przy tym efektywny sposób na zapewnienie maluchowi odpowiednich warunków do codziennego poznawania świata.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?