Noworodek i niemowlę spędzają w łóżeczku bardzo dużo czasu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich tekstyliów. Pościel do łóżeczka powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, ale musimy także pamiętać o tym, aby odpowiednio o nią dbać.

Spis treści

  Komplet pościeli do łóżeczka powinien być regularnie prany w odpowiednich środkach czyszczących oraz dokładnie prasowany za każdym razem. Co jest ważne przy wybieraniu pościeli dla dzieci i w jaki sposób ją pielęgnować, by była bezpieczna dla dziecka i jednocześnie nie straciła ładnego wyglądu?

  Pościel do łóżka dla dzieci – najważniejsze kwestie związane z wyborem

  Producenci tekstyliów dziecięcych oferują wiele produktów, które przyciągają uwagę klientów. Zazwyczaj są to kolorowe pościele z różnymi wesołymi motywami, np. zwierzęcymi czy przedstawiającymi postaci z bajek. Takie pościele cieszą oczy i sprawiają, że chętnie po nie sięgamy, aby pokój dziecka był kolorowy i wesoły. Jednak, wybierając zestaw pościeli do łóżeczka, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są poszewki. Pościel do łóżeczka dla niemowląt powinna przede wszystkim być wykonana z naturalnych i przewiewnych włókien, które tworzą tkaninę umożliwiającą dobrą cyrkulację powietrza. To bowiem przekłada się na dobry sen dziecka. Z tego względu należy unikać popularnych ostatnio pościeli z tkaniny typu minky czy policotton, które składają się w głównej mierze z syntetycznego poliestru. Dodatkowo pościeli wykonanej z minky nie można prasować, a to w przypadku tekstyliów dziecięcych jest bardzo ważne. Najbezpieczniejsza dla dziecka jest pościel niemowlęca do łóżeczka wykonana z bawełny. Ostatnio można też spotkać się z pościelami wykonanymi z tkaniny bambusowej, która jest również polecana jako materiał przyjazny dla skóry dziecka. Warto też zwrócić uwagę na to, czy tkanina, z której wykonana jest pościel, posiada stosowne certyfikaty (np. Oeko-Tex Standard 100).

  W sklepach dostępne są również zestawy z wypełnieniem. Decydując się na komplet pościeli do łóżeczka dziecięcego z wypełnieniem, warto wybrać taki, który będzie miał wszyte je w poszewkę i przepikowane. To minimalizuje ryzyko odkształcenia się pościeli w czasie prania i przesuwania czy zbijania wypełnienia. Samo wypełnienie powinno być wykonane z materiału antyalergicznego, np. włókniny silikonowej.

  Oprócz tego, wybierając pościel dziecięcą do łóżeczka, warto zwrócić uwagę na to, jak zapinane są poszewki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapięcie na ukryty pod zakładką z materiału zamek ze specjalnym suwakiem bez uchwytu. Nie powinno się wybierać pościeli na guziki czy troczki, gdyż te elementy mogą stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka, np. mogą się odpruć czy, w przypadku guzików, może dojść do pęknięcia tego elementu.

  Pościel dla dzieci do łóżeczka – upierz ją przed pierwszym wykorzystaniem

  Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że przed pierwszym użyciem pościel do łóżeczka dziecięcego powinna być wyprana i wyprasowana. Dodatkowo pościel, która jest barwiona na ciemny kolor, warto uprać dwukrotnie, aby nadmiar barwnika został wypłukany. Dzięki wypraniu pościeli przed jej użyciem oczyszczamy ją nie tylko z nadmiaru barwników, ale także innych substancji, które mogły na niej osiąść w czasie produkcji i przechowywania produktu w magazynie i sklepie. Oprócz tego pościel po pierwszym praniu stanie się bardziej miękka, gdyż z reguły właśnie przez substancje, które wykorzystywane są do utrwalania koloru, może być nieco sztywna. Co ważne, dla bardzo małych dzieci zaleca się wybieranie pościeli w jasnych kolorach lub niebarwionej.

  Pierwsze pranie pościeli pozwala też pozbyć się charakterystycznego zapachu farb oraz często naleciałego w czasie przechowywania czy transportu produktu. Po upraniu i wysuszeniu pościel należy wyprasować.

  Pranie i prasowanie pościeli dziecięcej – o czym należy pamiętać?

  Do prania tekstyliów dziecięcych, w tym pościeli, należy używać specjalnych środków, które są do tego przeznaczone. W drogeriach można dostać np. płatki mydlane, a także proszki czy płyny do prania przeznaczone do pielęgnacji ubrań i pościeli dla dzieci. Nie zawierają one substancji zapachowych czy barwiących, które często powodują uczulenia. W ich składzie są również delikatniejsze związki czynne odpowiedzialne za usuwanie plam.

  Przed przystąpieniem do prania należy pościel odpowiednio przygotować i zapoznać się z wytycznymi producenta, co do temperatury prania oraz prasowania. Pościel, tak jak i inne tekstylia, należy prać z rzeczami o takim samym lub zbliżonym kolorze, dlatego pranie trzeba wcześniej posortować. Kolejną rzeczą, którą warto wykonać, jest wywrócenie poszewek na lewą stronę. Należy też pamiętać o zamknięciu poszwy przy pomocy suwaka. Pozwoli to uniknąć splątania poszewek lub dostania się do nich mniejszych pranych elementów kompletu. Trzeba pamiętać, że w razie choroby dziecka, pościel należy zmieniać częściej niż zwykle.

  Ważnym pytaniem jest to, w jakiej temperaturze prać dziecięcą pościel. Tutaj należy stosować się do zaleceń producenta. Ponownie pojawia się kwestia pościeli z naturalnych włókien i niebarwionej, gdyż taką można prać w wyższych temperaturach bez obawy o jej zniszczenie. Zazwyczaj dla odświeżenia pościeli zaleca się temperaturę nieco niższą, np. 30–40 stopni. Jednak zalecaną temperaturą przy pościeli bawełnianej jest 60 stopni.

  Po zakończeniu prania pościel należy jak najszybciej wyjąć z bębna, wygładzić oraz rozwiesić. Szybkie działanie pozwoli zminimalizować liczbę zagnieceń. Pościel można suszyć na rozwieszonych linkach lub domowych suszarkach, o ile ich wielkość na to pozwala. Jeżeli pościel jest kolorowa, należy, suszyć ją na lewej stronie i unikać ekspozycji na słońce, gdyż może to spowodować jej odbarwienie.

  Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest prasowanie pościeli. Dzięki temu sterylizujemy materiał. Oprócz tego w czasie prasowania pozbędziemy się nieestetycznych zagnieceń, które mogły powstać przy praniu i suszeniu. Temperaturę prasowania należy dostosować do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest pościel. Dodatkowo poszwy ozdobione nadrukiem należy prasować na lewej stronie.

  Zobacz także: Jak poprawnie prać kołdry puchowe?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?