Raczkowanie to naturalny etap rozwoju prawie każdego dziecka. Gdy maluch podejmuje pierwsze próby samodzielnego przemieszczania się, należy zadbać o to, aby robił to w jak najbezpieczniejszych warunkach. Istotne jest m.in. odpowiednie zadbanie o czystość w mieszkaniu.

Spis treści

  Utrzymywanie porządku w domu jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy przebywa w nim małe dziecko. Kiedy niemowlę raczkuje, wyjątkowo ważne staje się m.in. odpowiednie segregowanie przedmiotów oraz regularne sprzątanie podłóg.

  Kiedy dzieci zaczynają raczkować?

  Raczkowanie u dzieci jest nie tylko treningiem fizycznym, lecz także umysłowym. Ten proces może wpływać m.in. na późniejsze umiejętności związane z czytaniem i pisaniem. Wielu młodych rodziców zastanawia się więc, kiedy dzieci zaczynają raczkować. Zazwyczaj pierwsze próby samodzielnego przemieszczania się na czworakach maluchy podejmują około 9. miesiąca życia. Nie jest to jednak regułą – może to nastąpić zarówno wcześniej, jak i później. Wszystko zależy bowiem od tego, kiedy niemowlak nauczy się siadać. Ta umiejętność pozwala mu na wypracowanie siły w plecach, ramionach i nogach, co umożliwia późniejsze raczkowanie. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie dzieci przechodzą przez etap poruszania się na czworakach – niektóre od razu zaczynają chodzić. 

  Trzeba również mieć świadomość, że raczkowanie dziecka może wyglądać w różny sposób – są maluchy, które przemieszczają się do tyłu i wciąż jest to jak najbardziej prawidłowe zjawisko. Symptomami, które mogą zaniepokoić rodziców, są jednak m.in. zaciskanie pięści przez niemowlaka, trzymanie przez niego głowy w przekrzywionej pozycji oraz ciągłe przewracanie się na jedną stronę.

  Choć raczkowanie niemowląt przychodzi samoistnie, warto zachęcać dzieci do poruszania się w ten sposób. Sprawdzoną metodą jest m.in. rozmieszczanie ciekawych przedmiotów (np. zabawek) w polu widzenia malucha, jednak poza zasięgiem jego dłoni.

  Raczkowanie niemowląt – jak zachować porządek w pokoju dziecka i zadbać o jego bezpieczeństwo?

  Gdy dziecko raczkuje, należy zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo. Przeprowadzając porządki w jego pokoju, warto więc usunąć z niego przedmioty, które mogą mu potencjalnie zagrażać, np. szklane wazony. Trzeba też pochować wszelkie kosmetyki i środki czystości w przeznaczonych do tego schowkach. Oprócz tego istotne jest, aby elektryczne kontakty zostały zabezpieczone specjalnymi zatyczkami, a niskie szafki skobelkami. 

  Jeśli w domu przebywa raczkujące dziecko, na koniec dnia zawsze warto uprzątnąć jego pokój. Należy więc pozbierać wszystkie zabawki lub inne przedmioty, które znajdują się na podłodze w celu stymulowania malucha. Najlepiej schować je do specjalnych skrzyń lub innych pojemników. Ważne, aby każda rzecz miała swoje miejsce – dzięki temu łatwo ją później znaleźć. 

  Raczkowanie dziecka – jak zadbać o czystość podłogi?

  Kiedy dziecko zaczyna raczkować, warto zwrócić szczególną uwagę na sprzątanie podłogi. Maluch, który przemieszcza się na czworakach, ma z nią ciągły kontakt, dlatego wyjątkowo istotne jest, aby była ona czysta. Jeżeli na posadzce znajduje się dywan, wystarczy odkurzać go 2-3 razy w tygodniu. W sytuacji, gdy niemowlak jest alergikiem lub w domu przebywają też zwierzęta, zabieg warto jednak przeprowadzać częściej. Najlepiej wykorzystać do niego skuteczny i sprawdzony sprzęt, np. bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Urządzenie ma moc ssącą 180 Airwattów i aż 3 tryby mocy, które są dostosowane do czyszczenia różnych powierzchni, w tym usuwania uciążliwego kurzu z dywanów i wykładzin, a także twardych posadzek. Dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji odkurzacz odseparowuje do 99,9% zanieczyszczeń. Rozwiązanie to jest więc niezwykle efektywne nawet w sytuacji, gdy maluch wykazuje skłonności do alergii.  Urządzenie jest też niezwykle wygodne i poręczne – za sprawą elastycznej rury i technologii Flex dociera do wszystkich zakamarków i pozbywa się kurzu i innych pyłków nawet z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo sprzęt wyróżnia się cichą pracą (na poziomie 82 dB), dlatego nie ma obaw, że zbyt głośne dźwięki przestraszą malucha. 

  Gdy dziecko raczkuje, konieczne jest też o wiele częstsze mycie podłogi. Niemowlak, poruszając się po posadzce, dotyka jej rękami, a następnie często wkłada palce do buzi.  Z tego względu podłoże należy myć regularnie i wykorzystywać do tego delikatne środki, które nie mają intensywnego lub drażniącego zapachu. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas raczkowania głowa malucha znajduje się nisko nad podłogą (około 20-30 cm), co sprawia, że jest on narażony na wdychanie oparów, które mogą utrzymywać się po zastosowaniu mocnych detergentów. Należy więc unikać mycia posadzki przy pomocy preparatów zawierających chlor, alkohol czy amoniak. Zamiast tego można używać np. płynu do mycia naczyń lub dziecięcego szamponu. Po całym zabiegu najlepiej również jeszcze raz przemyć podłogę przy pomocy dużej ilości czystej wody.

  Kiedy niemowlę raczkuje, do mycia podłogi warto też stosować naturalne środki. Dobrym pomysłem jest stworzenie mieszanki z 1 szklanki octu połączonej z połową wiadra letniej wody. Taki roztwór sprawdzi się doskonale do oczyszczenia lakierowanej posadzki. Dzięki temu zabiegowi będzie ona nie tylko idealnie czysta, lecz także lśniąca.

  Myjąc podłogę w domu, w którym przebywa raczkujące dziecko, warto też wykorzystać do tego specjalny sprzęt. Wyjątkowo przydatna okazuje się głowica mopująca Aqua, którą można nałożyć na bezprzewodowy odkurzacz. Dzięki niej proces czyszczenia podłogi można przeprowadzić przy pomocy samej wody. To najbardziej naturalne, a przy tym bezpieczne rozwiązanie dla malucha. Sprzęt wyposażony w nakładkę z mikrofibry dokładnie usuwa zanieczyszczenia, a jego konstrukcja sprawia, że dostaje się on we wszystkie zakamarki. Umożliwia też jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi. Zapewnia to dużą oszczędność czasu podczas porządków, co ma duże znaczenie dla rodziców małych dzieci.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?