Jak wyczyścić żaluzje? Najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem, szczególnie w przypadku żaluzji materiałowych, jest wykorzystanie odkurzacza bezprzewodowego – pionowego lub ręcznego. Bardziej czasochłonne jest mycie ich szczotką do żaluzji. Nie wszystkie żaluzje można czyścić na mokro.

Spis treści

  Żaluzje to jedna z wizytówek domu. Nie dziwi zatem fakt, że gospodynie doczyszczenie ich stawiają sobie za punkt honoru. Niektórzy dbają o schludny wygląd żaluzji z innego powodu – kurz gromadzący się na nich jest szkodliwy dla alergików (w tym osób chorujących na astmę) i małych dzieci.

  Rodzaje żaluzji i sposoby ich czyszczenia

  Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane są rolety, przed rozpoczęciem ich mycia należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

  Najprostsze do czyszczenia są żaluzje plastikowe. Nie chłoną zapachów i nie przyciągają nadmiernie kurzu. Można je bez problemu czyścić na mokro. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku żaluzji drewnianych i aluminiowych. Nie powinno się tych materiałów nadmiernie moczyć.

  Trudniejsze do dokładnego oczyszczenia są wertikale z tkaniny, żaluzje materiałowe i modele dzień-noc. Bardziej od innych brudzą się i kurzą. Wykorzystując ponadto nieodpowiednie, źle dobrane preparaty do czyszczenia, można je uszkodzić. Na przemoczonych (w efekcie niewłaściwego mycia) roletach wykonanych z tkaniny pozostają nieestetyczne zacieki. Z tego powodu czyści się je zwykle na sucho.

  Zobacz także: Kurz - jak się go pozbyć?

  Urządzenie do czyszczenia żaluzji – bezprzewodowy odkurzacz pionowy

  Najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie żaluzji jest wykorzystanie odkurzacza. Wygodną opcją jest bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Przy obecnym stanie techniki najlepszy sprzęt tego typu może pracować nawet ponad pół godziny bez przerwy na podładowanie (model Air Force Extreme pozwala na 35 minut nieprzerwanej pracy). Tyle czasu wystarczy na oczyszczenie wszystkich rolet w mieszkaniu.

  Należy pamiętać, aby dopasować końcówkę odkurzacza do żaluzji. Najlepsza będzie o niewielkiej średnicy i z miękką szczotką, aby nie uszkodzić delikatnych powierzchni. Nazywa się ją zwykle końcówką do czyszczenia mebli.

  Dobrym pomysłem ułatwiającym pozbycie się kurzu jest np. ruchoma szczotka o dużej prędkości (głowica Delta w odkurzaczu Air Force Extreme Silence osiąga do 6200 obrotów na minutę). Dzięki teleskopowej, wydłużanej rurze można oczyścić najwyższe powierzchnie przy samym suficie.

  Czyszczenie żaluzji odkurzaczem jest wygodne, szybkie i skuteczne. Sprzęty najlepszej jakości zapewniają filtrację aż 99,98% kurzu. To ważna informacja dla czyszczących dom, w którym mieszkają alergicy, astmatycy lub małe dzieci.

  Istnieją także bezprzewodowe odkurzacze ręczne. Mają one jednak dużo słabszą moc od wyżej wymienionych typów. Jeśli żaluzje są na wysokości ręki, można wykorzystać tradycyjny odkurzacz ręczny lub odkurzacz typu „2 w 1” lub „3 w 1” (czyli sprytny odkurzacz stojący z odczepianym modułem ręcznym).

  Odkurzanie jest dobrą metodą czyszczenia każdego rodzaju żaluzji, szczególnie modelu dzień-noc i innych zrobionych z tkaniny.

  Szczotka do czyszczenia żaluzji – propozycja dla tradycjonalistów

  Jaką wybrać szczotkę do czyszczenia żaluzji? Najlepiej, aby była umieszczona na dość długiej rączce. Dzięki temu rozwiązaniu można sięgnąć do najwyżej zamontowanych żaluzji. Popularne niegdyś szczotki do kurzu z piór i podobnych materiałów doskonale sprawdzą się przy ich codziennym czyszczeniu na sucho.

  Istnieją także specjalne czyściki do żaluzji z budową pozwalającą na wytarcie równocześnie kilku (od dwóch do siedmiu) pasków materiału, plastiku lub metalu. Są zrobione np. z mikrofibry, gąbki lub z włosia.

  Jak wyczyścić żaluzje z tworzyw sztucznych na mokro?

  Jeśli na żaluzjach plastikowych lub z PVC są zacieki bądź plamy, trzeba je umyć. Przygotowując materiał, należy wyczyść je na sucho za pomocą odkurzacza czy szczotki. Do ich umycia potrzeba:

  Jeśli metody te nie są skuteczne, można zdemontować żaluzje i wyczyścić je ręcznie, zanurzając w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

  Jak czyścić żaluzje drewniane, bambusowe i metalowe?

  Do czyszczenia żaluzji drewnianych po ich odkurzeniu potrzeba:

  • środka nabłyszczającego do pielęgnacji drewna (najlepiej w sprayu),
  • ściereczki bawełnianej lub z mikrofibry.

  Każdy pasek żaluzji należy delikatnie przecierać ściereczką nasączoną preparatem do drewna. Jeśli na powierzchni żaluzji pozostaje wilgotna warstwa, trzeba jeszcze wytrzeć je na sucho.

  Bambus lepiej znosi wilgoć niż drewno, żaluzje bambusowe można więc myć na mokro.

  Rolet aluminiowych natomiast nie należy nadmiernie moczyć, ponieważ matowieją. Można je przecierać miękką szmatką lekko zwilżoną octem. Najlepiej zaplanować mycie na mokro po odkurzaniu odkurzaczem. Wtedy kurz i brud nie będą się rozmazywać.

  Jak umyć żaluzje z tkaniny (wertikale, modele dzień-noc i plisowane)?

  W przypadku żaluzji materiałowych należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Niektóre wertikale z tkaniny można nawet zdjąć i uprać w pralce. Zwykle ustawia się program delikatny bez wirowania. Płucze się je natomiast w zimnej wodzie i suszy w rozłożonej pozycji. Dobrym pomysłem na suszenie jest także zwinięcie pasów w rulony i ułożenie ich na ręcznikach. Rozwieszać można lekko wilgotne – wówczas dodatkowo się wyprostują.

  Do czyszczenia żaluzji plisowanych wykorzystuje się wodę z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania. Należy je zdjąć i namoczyć, potem opłukać i zostawić do wyschnięcia w złożonej pozycji.

  Bardziej wymagające w kwestii czyszczenia są żaluzje dzień-noc. Można je najwyżej przecierać lekko wilgotną szmatką bez żadnego detergentu. Bezpośrednio po tej czynności trzeba je wytrzeć na sucho.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?