Zakamarki, szuflady, przestrzeń pod łóżkiem lub kanapą trzeba sprzątać równie dokładnie jak pozostałe przestrzenie w domu. O części z nich często zapominamy, ale podczas sprzątania warto dotrzeć do nich także. To właśnie w zacienionych zakamarkach, bez dostępu do światła, powstaje idealne środowisko do rozwoju roztoczy, bakterii i innych mikroorganizmów.

Spis treści

  Zakamarki trudno się sprząta, natomiast nie można o nich zapominać. To rozwijające się w nich bakterie, roztocza i grzyby często odpowiadają za problemy domowników z oddychaniem, kaszel, katar, a także bóle głowy.

  Dlaczego należy sprzątać zakamarki?

  Zakamarki to te miejsca w domu lub mieszkaniu, o których istnieniu doskonale wiemy, natomiast często zapominamy. Podczas sprzątania należy jednak dotrzeć do każdego z nich. Realizacja tej pozornie oczywistej prawdy nie wszystkim przychodzi z łatwością. Na co dzień sprząta się bowiem najbardziej widoczne miejsca w domu. Dba się o czystość tych przestrzeni, w których spędza się najwięcej czasu. Warto jednak pamiętać, że w tym samym momencie w małych, zacienionych zakamarkach namnażają się roztocza, bakterie, grzyby, pleśń, drobnoustroje i inne niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia organizmy.

  To one wywołują alergie, kaszel, katar, sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego. To one również w dużej mierze niweczą wysiłki, aby w domu było czysto. To, że posprzątasz centrum mieszkania, nie oznacza bowiem, że z zakamarków do powietrza nadal nie będą przedostawały się szkodliwe substancje, brud i kurz. W końcu zakamarki to także miejsca, gdzie uwielbiają zaglądać zwierzęta, które później wszystkie te zanieczyszczenia przenoszą na swojej sierści na przykład na kanapę.

  Oczywiście sprzątanie zakamarków jest żmudne, nudne i wiele osób nie lubi wykonywać tego zadania. Można jednak je sobie ułatwić, dobierając odpowiedni sprzęt, który pozwoli dotrzeć nawet do tych najtrudniej dostępnych przestrzeni.

  Odkurzacz do sprzątania zakamarków

  Sprzątanie zakamarków rozpoczyna się przede wszystkim od odkurzania. I tutaj pojawia się pytanie, jaki odkurzacz pomoże w tego typu zadaniu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na końcówki do niego. Nawet najlepsza elektroszczotka nie jest w stanie bowiem dotrzeć do małych szczelin, szuflad i innych zakamarków. W takim przypadku poleca się przede wszystkim odkurzacze pionowe z opcją modułu ręcznego. Air Force360 Flex od TEFAL został wyposażony w moduł ręczny z unikalną szczotką z podświetleniem LED, które ułatwia dostrzeżenie nawet najmniejszej drobiny kurzu. Do tego zintegrowane szczotki Easy Brush umożliwiają bezproblemowe odkurzanie każdej powierzchni. Do odkurzacza dołączono także zestaw akcesoriów Car & Animal Care z miniszczotką do zbierania sierści. Dzięki systemowi bezworkowemu, wygodnemu uchwytowi i przyciskowi Push&Realase możesz nie tylko dotrzeć do każdej szczeliny i zakamarka, lecz także skutecznie je wyczyścić.

  Jak odkurzać podłogi, nie przesuwając mebli?

  Odkurzacz bezprzewodowy, taki jak Air Force, to znaczne ułatwienie w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzięki inteligentnej stacji ładującej urządzenie w 3 godziny i możliwości nieprzerwanej pracy od 35 do 75 minut (w zależności od modelu i wybranego trybu pracy), jaką daje litowo-jonowa bateria, sprzątanie nawet najbardziej niedostępnych zakamarków przestaje być problemem. Warto jednak pamiętać, że miejscem, gdzie szczególnie gromadzi się, kurz jest także przestrzeń pod kanapą czy łóżkiem. Dotarcie do niej i dokładne jej odkurzenie nawet z pomocą nowoczesnego odkurzacza pionowego może stanowić problem. TEFAL jednak wpadł na pomysł jego rozwiązania. Innowacyjna, elastyczna rura z technologią Flex uwalnia nas od konieczności schylania się lub przesuwania mebli. Dzięki niej odkurzacz może 5 razy skuteczniej dotrzeć do kurzu pod niskimi meblami. Do tego nowoczesna ssawka Off-road Technology pomaga usunąć właściwie każdy rodzaj zabrudzenia. Ciekawym dodatkiem jest także skuteczna elektroszczotka, która pozwala pozbyć się większych drobin (popcornu, który wpadł pod kanapę podczas wieczornego seansu filmowego, czy skrawków bristolu lub bibuły wykorzystywanej podczas pracy z dziećmi). Wszystkie tego typu rozwiązania bardzo pomagają przy sprzątaniu trudno dostępnych zakamarków. Elastyczna rura jest ogromnym ułatwieniem dla osób, które borykają się z bólem pleców i stawów, osób starszych lub posiadaczy bardzo ciężkich mebli. Zamiast przesuwać meble, schylać się, kucać czy klękać podczas sprzątania, wystarczy odpowiednio ustawić odkurzacz.

  Czy warto postawić na odkurzacz samojezdny?

  Odkurzacz pionowy z modułem ręcznym to z pewnością bardzo duże ułatwienie w codziennych obowiązkach związanych ze sprzątaniem mieszkania. Część osób jednak chciałaby zupełnie wykreślić to zadanie z listy domowych obowiązków i dlatego rozważa zakup robota sprzątającego. Oczywiście trzeba przyznać, że rozwiązanie to jest wyjątkowo wygodne. Urządzenia takie jak TEFAL Explorer Serie 20 RG6875WH pozwalają na zauważalną oszczędność czasu. Takim robotem można sterować ręcznie lub zdalnie, zdefiniować harmonogram jego pracy na cały tydzień. System nawigacji z czujnikami upadku, laserem i zderzakiem sprawia, że robot porusza się płynnie i w bezpieczny sposób. Pracuje jednak wyłącznie na jednym poziomie, o czym nie można zapominać. Jeśli się go nie przeniesie np. na piętro lub antresolę, sam się tam nie dostanie. Nie odkurzy on także szafek, regałów, sufitu. Te wszystkie zakamarki trzeba posprzątać samemu.

  Można więc oczywiście rozważyć zakup robota sprzątającego, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń. Podobnie jak sam odkurzacz ręczny nie ułatwi nam codziennej pracy z odkurzaniem, tak odkurzacze samojezdne nie zwolnią ze wszystkich domowych obowiązków. Obecnie najbardziej ceni się więc rozwiązania 2w1 lub 3w1 – czyli odkurzacze pionowe z modułem ręcznym, odpowiednią rurą, skuteczną elektroszczotką i systemem szczotek dostosowanych do różnych potrzeb. Z takim sprzętem skutecznie można posprzątać dom od sufitu po podłogę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?