Poduszka ozdobna może stanowić doskonałą dekorację w salonie, sypialni lub pokoju dziecięcym. Aby prezentowała się schludnie i estetycznie, należy odpowiednio o nią dbać. Zarówno małe, jak i duże poduchy ozdobne wymagają szeregu zabiegów pielęgnacyjnych: odkurzania, prania, suszenia i prasowania.

Spis treści

  Ozdobne poduszki do salonu, sypialni czy innych pomieszczeń pozwalają na urozmaicenie wnętrza. W sklepach można dostać wiele różnorodnych modeli tego typu dekoracji. Niestety, podczas ich użytkowania łatwo je zabrudzić. Aby unikać powstawania na nich plam, warto trzymać je z dala od miejsc spożywania jedzenia i picia. Trzeba też pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

  Poduszka ozdobna – jak wybrać ciekawy model?

  Poduszka ozdobna to prosty sposób na udekorowanie łóżka lub kanapy. Warto przy tym wybrać model, który pasuje do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze. W sklepach na szczęście dostępnych jest ich wiele rodzajów.

  W salonie oraz sypialni mogą sprawdzić się duże poduszki ozdobne. Wyjątkowo interesująco prezentują się te udekorowane frędzlami, włochatym meszkiem, cekinami, kryształkami lub koralikami, które tworzą wymyślne wzory. Eleganckim rozwiązaniem są też duże poduchy ozdobne z głębokimi pikowaniami.

  Tego typu dekoracje mają różne kształty. Dużą popularnością cieszą się np. okrągłe poduszki ozdobne. Fani klasyki mogą jednak postawić na standardowe modele kwadratowe lub prostokątne.

  Osobną kategorię stanowią poduszki ozdobne dla dzieci. Mogą mieć bardzo nietypowe kształty, np. księżyca, gwiazdki, chmurki, serduszka czy sylwetki jakiegoś zwierzęcia. Często są udekorowane kolorowymi aplikacjami lub wizerunkami bajkowych postaci.

  Małe i duże poduchy ozdobne – jak je wstępnie oczyścić?

  Choć ozdobne poduszki na łóżko lub kanapę wyglądają bardzo ładnie, często stają się prawdziwym siedliskiem kurzu. To zła informacja zwłaszcza dla alergików, którzy są niezwykle wrażliwi na tego typu zanieczyszczenia. Dlatego też należy pamiętać, aby regularnie oczyszczać takie dekoracje. Zarówno małe, jak i duże poduchy ozdobne można po prostu wytrzepać. Innym rozwiązaniem jest odkurzenie ich przy pomocy sprawdzonego odkurzacza. W tym przypadku dobrze sprawdzi się bezworkowy odkurzacz Tefal Silence Force Cyclonic z kompletem różnorodnych ssawek. Dzięki technologii cyklonowej zapewnia filtrację kurzu na poziomie 99,98%. Co ważne, urządzenie doskonale nadaje się do domu, w którym są zwierzęta. Dzięki dodatkowym akcesoriom w ramach Animal Kit odkurzacz świetnie poradzi sobie z sierścią, która mogła osiąść na ozdobnych poszewkach.

  Podczas sprzątania należy pamiętać, aby zachować dużą ostrożność, zwłaszcza jeśli poduszki są ozdobione cekinami lub koralikami. Najlepiej więc użyć małej ssawki i odkurzać bardzo delikatnie. Dobry sprzęt w kilka chwil pozwoli jednak na usunięcie wszelkich powierzchniowych zanieczyszczeń, przez co również ciemne tkaniny będą prezentować się czysto. Już po wstępnym oczyszczeniu nawet granatowe, czarne lub brązowe poduszki ozdobne staną się więc o wiele schludniejsze.

  Czy można prać ozdobne poduszki do salonu lub sypialni?

  Aby poduszka ozdobna odzyskała pierwotny blask, raz na jakiś czas trzeba ją również uprać. Zanim przystąpi się do takiego zabiegu, należy sprawdzić informacje na metce produktu. Powinny się tam znajdować wytyczne dotyczące możliwości i preferowanego sposobu prania.

  Jeżeli istnieje taka możliwość, przed procesem czyszczenia z poduszki ozdobnej najlepiej zdjąć poszewkę. Następnie, aby zminimalizować ryzyko jej zniszczenia, powłoczkę należy uprać ręcznie. Można do tego użyć mydła lub łagodnego płynu do tkanin. Podczas samego zabiegu należy wykonywać delikatne ruchy i unikać ugniatania, wykręcania i szorowania. Dzięki temu dekoracje takie jak drobne cekiny czy koraliki nie zostaną naruszone lub oderwane.

  Niektóre ozdobne poduszki dla dzieci lub dekoracje do salonu albo sypialni można także uprać w pralce. Należy to zrobić zgodnie z instrukcją zapisaną na metce danego produktu. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, aby nie wkładać do bębna urządzenia zbyt wielu poduch – może to doprowadzić do rozciągnięcia tkaniny, z której są zrobione. Podczas prania należy zastosować też małą ilość proszku lub płynu, a także ustawić w pralce delikatny program z niską temperaturą. Cały cykl warto zakończyć podwójnym płukaniem. Warto wiedzieć, że taka metoda czyszczenia sprawdzi się w przypadku małych i średnich dekoracji. Wyjątkowo duże, ozdobne poduszki najlepiej oddać do pralni chemicznej.

  Wypranie samej poszewki to jednak nie wszystko – minimum dwa razy w roku trzeba też oczyścić wypełnienie poduszki ozdobnej. Jeżeli jest ono zrobione z syntetycznego materiału, można przeprowadzić pranie w pralce. Ważne, aby odbywało się w jak najniższej temperaturze. Aby nadać poduszce dodatkowej świeżości, do prania warto dodać ¼ szklanki octu.

  Jeżeli mamy do czynienia z lateksowym wypełnieniem ozdobnych poduszek do salonu lub sypialni, należy uprać je ręcznie. W tym celu wystarczy zanurzyć je w zimnej wodzie z dodatkiem ½ szklanki octu. Po godzinie trzeba je wyjąć, odcisnąć z nadmiaru wody i wysuszyć.

  Czasami prostokątna lub okrągła poduszka ozdobna może mieć wypełnienie z pierza. W takim przypadku należy moczyć ją przez całą noc w mieszance zimnej wody z dodatkiem odrobiny soku z cytryny i łyżką soli gruboziarnistej. Na koniec trzeba dokładnie wypłukać poduszkę.

  Duże poduszki ozdobne – jak je suszyć i prasować?

  Bez względu na ich rodzaj, małe i duże poduchy ozdobne należy suszyć na świeżym powietrzu – dzięki temu nie ulegną deformacji. Z tego względu pranie zawsze najlepiej przeprowadzać w letni słoneczny dzień.

  Jeżeli istnieje możliwość oddzielnego prania, a następnie suszenia poszewek i wypełnienia, na koniec warto dodatkowo uprasować wierzchnią część poduszki ozdobnej. Na powłoczce mogą się bowiem pojawić delikatne zagniecenia. Aby się ich pozbyć, najlepiej zastosować generator pary, który jest bezpieczny nawet dla ozdób z cekinami czy koralikami. Dobrze sprawdzi się sprzęt Tefal Pro Express Ultimate Care. Dzięki wyrzutowi pary na poziomie 180 mg/min świetnie rozprostowuje tkaniny, a przy tym doskonale je odświeża, usuwając z nich nawet do 99,99% bakterii. Jako że podczas prasowania jego stopa nie musi stykać się z powierzchnią poszewki, poduszka ozdobna na pewno nie ulegnie przypaleniu ani zniszczeniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1