Kinkiety od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Stanowią dobre źródło stonowanego światła, a przy tym prezentują się bardzo ładnie i stylowo. Aby zachowały swój pierwotny wygląd i były prawdziwą ozdobą mieszkania, należy regularnie poddawać je odpowiednim zabiegom czyszczącym.

Spis treści

  Właściwie dobrane oświetlenie potrafi doskonale wyeksponować piękno mieszkania. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych lamp. Na uwagę zasługują m.in. kinkiety – są nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne i pozwalają na stworzenie przytulnej atmosfery w danym wnętrzu. Kupując je do swojego mieszkania, warto wiedzieć, w jaki sposób je czyścić, by długo zachowały ładny wygląd.

  Czym są kinkiety?

  Kinkiety to lampy o specjalnej konstrukcji, która umożliwia zamontowanie ich na ścianie. Najczęściej składają się z klosza oraz przymocowanego do niego uchwytu. W przeszłości służyły głównie do oświetlania biurka lub innej przestrzeni roboczej, dlatego miały małe rozmiary. Współcześnie w sklepach dostępne są rozmaite modele kinkietów – duża część z nich przypomina swoim wyglądem tradycyjne lampy wiszące. Tego typu oświetlenie świetnie sprawdza się w różnorodnych pomieszczeniach. Wyróżnia się więc:

  • kinkiety łazienkowe (wyjątkowo popularne są  kinkiety nad lustrem),

  • kinkiety do sypialni,

  • kinkiety do salonu,

  • kinkiety do przedpokoju,

  • kinkiety do kuchni,

  • kinkiety zewnętrzne (inaczej ogrodowe).

   

  Co ważne, kinkiety ścienne emitują charakterystyczne światło. Często jest ono niezwykle delikatne i nieco stonowane. Wybierając odpowiedni klosz i żarówkę, dzięki tego typu lampie ściennej można więc stworzyć w pomieszczeniu przytulny i wręcz magiczny klimat. Z tego względu kinkiety zazwyczaj wykorzystywane są jako oświetlenie dodatkowe lub stanowią po prostu element dekoracyjny wyposażenia danego wnętrza.

  Niektóre kinkiety pokojowe pełnią też funkcję oświetlenia kierunkowego. Dzięki wysięgnikowi możliwe jest bowiem wygodne manewrowanie źródłem światła. W takim przypadku doskonale sprawdzają się jako lampki nad łóżkiem, łazienkowym lustrem, biurkiem lub kuchennym blatem.

  Obecnie kinkiety na ścianę można bez trudu dopasować do charakteru i aranżacji swojego mieszkania. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje takiego oświetlenia, np. lampy mosiężne, metalowe, drewniane lub bardzo designerskie, wykonane z tworzywa sztucznego. Bez względu na model kinkietów, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

  Kinkiety ścienne – jak czyścić szklane i materiałowe klosze?

  Uchwyt i cała konstrukcja kinkietów mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Jeśli chodzi o klosz, w najpopularniejszych modelach zrobiony jest on często ze szkła. Należy go regularnie czyścić. Zazwyczaj wystarczy zetrzeć z niego kurz i drobne pyłki przy pomocy małej miotełki z delikatnym włosiem. Raz w miesiącu warto go także umyć. Przed zabiegiem trzeba odłączyć kinkiet od prądu. Następnie należy wykręcić żarówki i delikatnie przetrzeć je wilgotną szmatką. W przypadku większych zabrudzeń dobrze sprawdzi się wacik kosmetyczny nasączony alkoholem. Sam klosz należy przemyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego, delikatnego środka czyszczącego. Na koniec warto wypolerować jego powierzchnię przy użyciu bawełnianej ściereczki – pozwoli to na usunięcie ewentualnych smug.

  Tradycyjne kinkiety pokojowe mają też czasem materiałowe klosze. Tego typu oświetlenie świetnie sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych, np. w stylu vintage. Niestety, tkaniny zbierają kurz i inne zanieczyszczenia, dlatego samo czyszczenie ich miotełką może nie wystarczyć. Raz na jakiś czas warto więc zdjąć materiałowe klosze z kinkietów i dokładnie je odkurzyć. W tym celu można użyć odkurzacza Tefal Silence Force Allergy+, który dzięki systemowi skutecznej filtracji i worków Hygiene+ pozwala na usunięcie aż 99,98% kurzu, pyłków i innych alergenów. Sprzęt ma też zestaw przydatnych ssawek, które łatwo można dostosować do sprzątanej powierzchni. W przypadku odkurzania kloszy należy wybrać cienką końcówkę, która nie zniszczy materiału.

  Jeśli kinkiety ścienne mają plamy, trzeba je także umyć. Można do tego wykorzystać miękką, lekko wilgotną gąbkę i płyn do mycia naczyń. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy dana tkanina może mieć kontakt z wodą.


  Dowiedz się również jak wyczyścić abażur. 

  Nowoczesne kinkiety z metalu i tworzywa sztucznego – jak dbać o ich czystość?

  Nowoczesne kinkiety w salonie, łazience lub sypialni często w całości zrobione są z metalu. Pozwala to na uzyskanie minimalistycznego i nieco industrialnego efektu. Umycie całej konstrukcji takiej lampy ściennej nie jest wówczas trudne. Kurz można zbierać z niej przy pomocy ściereczki zrobionej z mikrofibry. Podczas gruntownych porządków należy też umyć taki kinkiet. W tym celu warto zastosować szmatkę zamoczoną w wodzie z mydłem, a na koniec przetrzeć wszystko roztworem z niewielkim dodatkiem octu.

  Lampy-kinkiety mogą być też wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej z plastiku. Dbanie o czystość takiego oświetlenia jest wówczas banalnie proste. Polega na przemywaniu jego powierzchni przy pomocy szmatki zmoczonej w wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.

  Jak czyścić kinkiety drewniane i mosiężne?

  Wyjątkowo eleganckie kinkiety do salonu mogą mieć elementy wykonane z mosiądzu. Taka konstrukcja wymaga szczególnej pielęgnacji. Do jej czyszczenia można wykorzystać domową pastę. Należy wymieszać ze sobą pół szklanki soli, 2/3 szklanki białego octu i 2/3 szklanki mąki jęczmiennej, a następnie powstałą w ten sposób lepką masę nałożyć na uchwyt kinkietu i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie trzeba zmyć wszystko i przetrzeć do sucha miękką ściereczką. Taki zabieg sprawi, że ścienna lampa odzyska swój dawny blask. Alternatywnym, a przy tym prostszym sposobem jest też umycie mosiężnego kinkietu przy pomocy roztworu ze spirytusu.

  Dużą popularnością cieszą się również kinkiety drewniane. Elementy wykonane z naturalnego materiału należy czyścić przy użyciu bawełnianej ściereczki delikatnie zmoczonej w wodzie z płynem czyszczącym. Aby prezentowały się wyjątkowo ładnie, na koniec warto przetrzeć je preparatem z woskiem i dokładnie wypolerować.


  Przeczytaj również jak odpowiednio wyczyścić drewniane żaluzje.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?