Czyszczenie pralki, podobnie jak każdego innego sprzętu AGD, należy przeprowadzać regularnie. Warto pamiętać, że pralka to idealne siedlisko dla mikroorganizmów i pleśni. Dbając o żywotność urządzenia oraz jakość wypranych ubrań, należy więc regularnie czyścić sprzęt i wszystkie jego elementy. 

Spis treści

  Czyszczenie pralki octem, innymi domowymi sposobami czy też specjalnymi detergentami z drogerii należy wykonywać regularnie. Pralka zadba o nasze ubrania, ale sama również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie może stać się miejscem rozwoju pleśni i niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą przedostawać się na prane tkaniny.

   

  Czyszczenie pralki – dlaczego warto wykonywać je regularnie?

  W uszczelkach i innych zakamarkach pralki gromadzi się wilgoć, a także szlam powstały z niepełnego rozpuszczenia środków piorących. Rozwój mikroorganizmów i pleśni doprowadza do powstania brzydkiego zapachu, który utrzymuje się na ubraniach po wyjęciu z pralki.

  Czyszczenie pralki automatycznej to więc nie tylko kwestia troski o sam sprzęt, lecz także o zdrowie i bezpieczeństwo domowników mających kontakt z tkaninami, na których bytują niebezpieczne bakterie. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, które mają znacznie mniejszą odporność na różnego rodzaju alergeny

  Nie bez powodu zaleca się dokładne prasowanie ubrań i pozostałych tkanin po wypraniu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest sięgnięcie po generator pary lub stację parową, które siłą wyrzutu gorącej pary są w stanie usunąć z tkanin większość niebezpiecznych bakterii, jakie mogą tam się znajdować po praniu. Urządzenia takie jak TEFAL IXEO czy generatory TEFAL PRO EXPRESS wytwarzają parę o ciśnieniu 7,5–8 barów. Standardowe wytwarzanie pary w tych urządzeniach to 160–180 g/min, natomiast dodatkowe uderzenie może wynosić nawet do 650 g/min. W ten sposób prasowanie jest nie tylko wyjątkowo proste, lecz także efektywne. Z tkanin znikają niebezpieczne mikroorganizmy, a my nie musimy się martwić, co na siebie zakładamy. Warto jednak pamiętać, że takie antybakteryjne działanie mają jedynie urządzenia o naprawdę dużym ciśnieniu pary, natomiast stosowanie ręcznych parownic nigdy nie da takiego efektu. Nie powinno ono nigdy zastępować prasowania, lecz jedynie służyć jako pomoc w odświeżeniu tkanin i usuwaniu drobnych zagnieceń. 

   

  Jak wyczyścić pralkę?

  Czyszczenie pralki powinno obejmować następujące elementy:

  • filtry,
  • wnętrze bębna,
  • wszystkie dostępne uszczelki,
  • przegródkę na detergenty,
  • obudowę i drzwiczki.

  Częstotliwość czyszczenia zależy w dużej mierze od częstotliwości prania – minimum to raz na miesiąc. Gdy już zdecydujemy się je przeprowadzić, nie poprzestawajmy na przetarciu obudowy i drzwiczek. Wybór preparatów do czyszczenia zależy od nas ‒ można spróbować domowych środków lub specjalnych detergentów. 

   

  Domowe sposoby na czyszczenie pralki

  Zanim zaczniesz myśleć, jak wyczyścić pralkę, zadbaj o jej podstawową ochronę. Przede wszystkim wysusz ją po każdym praniu. Po wyjęciu wypranych tkanin zostaw uchylone drzwiczki i przegródkę na proszek. Ważna jest także profilaktyka – niestosowanie wyłącznie programów o niskiej temperaturze, dokładne przeglądanie ubrań przed włożeniem ich do bębna, stosowanie płynów i kapsułek zamiast tradycyjnego proszku. Kilka razy w roku możesz także wyprać pralkę, czyli ustawić program z wysoką temperaturą i uruchomić pralkę bez załadunku i detergentów. Dobrym sposobem jest także czyszczenie pralki octem. Warto co jakiś czas wlać szklankę octu w miejsce płynu do płukania – skutecznie wyeliminuje szkodliwe mikroorganizmy.

  Koniecznie należy wyczyścić szufladkę na proszek. Należy ją wyjąć, namoczyć w letniej wodzie i dokładnie wyczyścić przy pomocy małej szczoteczki. Miejsce po szufladzie również warto dokładnie przetrzeć ściereczką. Przed ponownym włożeniem szufladki należy upewnić się, że jest ona sucha.

  Odkamienianie pralki to kolejny z zabiegów, który warto wykonywać regularnie. Sprawdzi się kwasek cytrynowy, soda i ocet ‒ to najlepsze domowe sposoby na czyszczenie pralki. Wystarczy wsypać 1/3 szklanki kwasku lub 3/4 szklanki sody do pojemnika na proszek i włączyć program o najwyższej temperaturze. Czyszczenie pralki z kamienia w ten sposób jest skuteczne i zarazem ekologiczne. 

  Podczas czyszczenia pralki z pleśni można użyć wybielacza do tkanin, którym można namoczyć ścierkę i obłożyć nią uszczelki. Następnie trzeba je dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha. 

  Nie można zapominać także o filtrach w pralce. Pamiętajmy, aby przed odkręceniem filtra miejsce przed pralką zabezpieczyć ścierką, następnie należy odkręcić filtr i wypłukać go pod bieżącą wodą.

   

  Sposoby na czyszczenie pralki – preparaty z drogerii

  Czyszczenie pralki automatycznej można wykonać z wykorzystaniem specjalnych preparatów chemii domowej. Nie są to drogie produkty, a ich skuteczność jest porównywalna z domowymi środkami. Zamiast sody i octu można kupić odkamieniacze do pralki, które poradzą sobie także z silniejszym kamieniem. Dostępne są w formie proszku i płynu. Proszki czyszczące pomogą pozbyć się brzydkich zapachów i oczyszczą wnętrze pralki. Podobnie działają płyny czyszczące, którymi można myć także pozostałe części pralki. Stosuje się je po rozcieńczeniu z wodą. Nie trzeba się martwić, że produkty te uszkodzą gumowe lub metalowe elementy ‒ zostały one tak skomponowane, aby chronić delikatne części pralki. Jednocześnie pozostawiają w jej wnętrzu przyjemny zapach. 

  Niektóre nowoczesne pralki są wyposażone w cykl samoczyszczenia. Programy te działają podobnie jak w piekarnikach. Urządzenie blokuje się i niemożliwe jest jego otwarcie przez cały cykl pracy. Temperatura czyszczenia jest znacznie wyższa niż podczas zwykłego prania, co sprawia, że woda dociera do najbardziej niedostępnych zakamarków i dokładnie je czyści.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1