Odkurzacz jest sprzętem, który znajduje się w prawie każdym domu. Niegdyś bardzo popularne były klasyczne, workowe modele. Aktualnie są one wypierane przez nowoczesne odkurzacze bezworkowe, które mają szereg zalet. Są świetnym rozwiązaniem dla alergików oraz osób posiadających zwierzęta.

Spis treści

  Odkurzacze bezworkowe bardzo często opisywane są w samych superlatywach. Czy mają jakieś wady?

  Jak działa odkurzacz bezworkowy (cyklonowy)?

  Odkurzacz bezworkowy nazywany bywa także odkurzaczem cyklonowym. Zanieczyszczenia, które zbiera, nie są zbierane w worku, a w specjalnym pojemniku. Dostają się one tam dzięki dużej sile odśrodkowej wytworzonej za pomocą ruchu wirowego. Dzięki zastosowaniu filtrów powietrze wydostające się z odkurzacza pozbawione jest wszelkich zanieczyszczeń. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne, jak i małe odkurzacze bezworkowe.

  Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

  Odkurzacz bezworkowy czy workowy? – to właśnie przed tym wyborem najczęściej stają osoby decydujące się na nowy model. Aby ułatwić wybór, przedstawimy zalety i wady obydwu rozwiązań.

  Do głównych zalet odkurzacza bezworkowego należą niskie koszty eksploatacji oraz brak konieczności kupowania worków. Warto także zaznaczyć, że w jego przypadku przez cały czas użytkowania mamy jednakową siłę ssania (w przypadku odkurzaczy workowych maleje ona w przypadku pełnego worka). Bardzo często pojemniki są przezroczyste, dlatego możemy zobaczyć stan ich zapełnienia bez otwierania oraz zauważyć, czy do środka nie wpadły monety lub biżuteria. Do wad odkurzaczy bezworkowych zaliczyć można głośniejszą pracę niż w przypadku modeli workowych. Według niektórych opróżnianie pojemnika ze śmieci jest niehigieniczne i pracochłonne. Warto również zaznaczyć, że odkurzacze bezworkowe mają z reguły wyższą cenę.

  Wśród zalet odkurzaczy workowych najczęściej wymienia się fakt, że worek służy jako dodatkowy filtr, przez co cechują się one wysoką filtracją powietrza. Worki pomagają również uniknąć bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami podczas ich wyrzucania. Taki model jednak nie jest pozbawiony wad. Wymiana worków jest dodatkowym kosztem eksploatacji odkurzacza. Dodatkowo jesteśmy uzależnieni od producentów worków, ponieważ jeżeli zdecydują oni o zaprzestaniu produkcji modelu odpowiedniego do naszego odkurzacza, jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego urządzenia. Co ważne worki nie są przezroczyste, dlatego aby sprawdzić, czy coś nie wpadło do odkurzacza, konieczne jest rozerwanie worka i przeszukanie zanieczyszczeń.

  Warto jednak zaznaczyć, że to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą, dlatego wybór odkurzacza powinien być podyktowany własnymi predyspozycjami i potrzebami. Bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich będzie lepszym wyborem. Pewne jest natomiast, że popularność odkurzaczy bezworkowych rośnie.

  Czy odkurzacz bezworkowy jest cichy?

  Uważa się, że odkurzacze bezworkowe są głośniejsze od tradycyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na rynku istnieją odkurzacze stosunkowo ciche. Znaleźć można odkurzacze o głośności: do 25 decybeli (bardzo ciche), 25–35 decybeli (ciche), 35–45 decybeli (słabo słyszalne), 45–55 decybeli (dobrze słyszalne), 55–65 decybeli (głośne) oraz głośniejsze, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją produktu przedstawioną przez producenta danego odkurzacz bezworkowego.

  Jak wybrać dobry odkurzacz bezworkowy?

  Jeżeli zalety odkurzacza cyklonowego przekonały cię do zakupu, zapewne zastanawiasz się, jaki odkurzacz bezworkowy będzie najlepszy. Bardzo trudno podać jednoznaczną odpowiedź, pomożemy ci jednak dokonać wyboru, podpowiadając, na które kwestie warto zwrócić uwagę. Najlepszy odkurzacz bezworkowy powinien posiadać duży pojemnik na kurz, aby móc jak najdłużej sprzątać mieszkanie bez konieczności czyszczenia pojemnika. Warto jednak zaznaczyć, że jego wielkość ma wpływ na masę odkurzacza. Należy również zwrócić uwagę na zastosowane w odkurzaczu filtry, ponieważ w przypadku bezworkowego modelu stanowią one bardzo ważny element wyposażenia. Dobrze, aby odkurzacz posiadał dodatkowe szczotki i akcesoria ułatwiające sprzątanie. Ważnym aspektem jest także klasa energetyczna, która decyduje o zużyciu prądu przez odkurzacz. Zwróć również uwagę na klasę skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych. Nie mniej ważna jest moc silnika oraz jej regulacja decydująca o sile ssania sprzętu.

   

  Zobacz także: Jakie są klasy reemisji kurzu?

   

  Jakie filtry do odkurzaczy bezworkowych?

  Jak wspomniano wcześniej, filtry są bardzo ważnym elementem wyposażenia odkurzacza. Obecnie najczęściej stosowane są filtry wodne oraz EPA i HEPA.

  Filtr wodny jest uważany za jeden z najskuteczniejszych i polecany jest zwłaszcza dla alergików. Jest to pojemnik z wodą, do którego trafiają wszelkie zanieczyszczenia. Są one zatrzymane w cieczy, więc niemożliwe jest ich wydostanie się na zewnątrz. Po każdym odkurzaniu należy opróżnić i umyć filtr, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów.

  W odkurzaczach bezworkowych stosowane są również filtry EPA i HEPA. Różnią się one między sobą skutecznością filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń (filtry EPA to klasa 10–12, a HEPA klasa 13–14). Mają one jednak takie samo działanie – zatrzymują szkodliwe cząsteczki przed wydostaniem się na zewnątrz. Informację o czasie jego wymiany lub czyszczenia znaleźć można na opakowaniu.

  Odkurzacz przemysłowy bezworkowy

  Na rynku znaleźć można także odkurzacze przemysłowe bezworkowe, które znajdują swoje zastosowanie w wielu miejscach: w magazynach, zakładach stolarskich, fabrykach, halach produkcyjnych, warsztatach, oraz podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych i remontowych. Pozwalają usunąć powstały przy pracy pył, a także szkodliwe grzyby i bakterie. Ich przewagę nad odkurzaczami workowymi stanowi fakt, że moc ssania nie spada wraz ze wzrostem zapełnienia pojemnika na zanieczyszczenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3