Wanna wolnostojąca może być prawdziwą ozdobą łazienki. To także praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Aby prezentowała się estetycznie, należy odpowiednio o nią dbać. Konieczne jest jej regularne mycie, a także uważne oczyszczanie przestrzeni, w której się znajduje.

Spis treści

  Wanny wolnostojące są coraz bardziej popularne. W sklepach dostępne są ich rozmaite rodzaje, które różnią się m.in. kształtem, materiałem wykonania oraz dodatkowymi funkcjami. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego każdy może znaleźć model dostosowany do własnych preferencji i oczekiwań, a także wystroju łazienki.

  Kiedy wanna wolnostojąca to dobre rozwiązanie?

  Duża wanna wolnostojąca (np. o długości 170-180 cm) to świetne dopełnienie łazienki o sporym metrażu (powyżej 10 m2). Można ją wówczas postawić w centralnej części pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się wtedy, gdy jest ono urządzone w nowoczesnym stylu. Wanna wolnostojąca pasuje także do innych aranżacji, m.in. stylizacji modernistycznych, loftowych, klasycznych, retro oraz glamour. Najlepiej, aby powierzchnia, na której się znajduje, była dobrze doświetlona, ponieważ podkreśli to elegancję stworzonego z jej udziałem salonu kąpielowego.

  Właściciele niewielkich łazienek nie muszą jednak rezygnować z tego ciekawego sposobu na urządzenie wnętrza. Rozwiązaniem jest wówczas mała wanna wolnostojąca – na rynku dostępne są modele, np. o długości 140 cm. Lepiej jednak nie stawiać jej na środku pomieszczenia – aby zaoszczędzić nieco miejsca, warto umieścić ją przy ścianie.

   

  Zobacz także: Jak dbać o płytki łazienkowe ścienne i podłogowe? Sprawdzone metody

  Wanny wolnostojące – popularne rodzaje

  Wanny wolnostojące mają wiele rodzajów. Bardzo często różni je kształt – najczęściej spotyka się modele prostokątne lub owalne, a niekiedy również asymetryczne. Warto przy tym bliżej przyjrzeć się ich wykończeniu w dolnej części. Eleganckim i oryginalnym rozwiązaniem jest z pewnością wanna wolnostojąca na nóżkach, które mogą być proste i minimalistyczne lub wręcz przeciwnie – bogato zdobione i o fantazyjnym kształcie. Pod względem sposobu montażu wyróżnia się także modele, które stoją bezpośrednio na podłodze. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. wanna wolnostojąca przyścienna, która doskonale sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach.

  Wolnostojące wanny mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane modele to:

  wanny wolnostojące żeliwne – charakteryzują się niezwykle dużą trwałością, jednak są ciężkie, ponadto wybór modeli wykonanych z tego materiału jest dość ograniczony,

  stalowe wanny wolnostojące – są trwałe, a przy tym lżejsze od modeli żeliwnych. Występują też w większej ilości wzorów. Należy jednak pamiętać, że mają zimną powierzchnię, która może być nieprzyjemna. Po wlaniu gorącej wody do takiej wanny trzeba też liczyć się z jej szybkim wystygnięciem;

  konglomeratowe wanny wolnostojące – modele te są odporne na różne uszkodzenia i wszelkie zadrapania. Wyróżniają się solidną budową i prezentują się bardzo efektownie;

  wanny wolnostojące z akrylu – są lekkie, dźwiękochłonne i zawsze ciepłe w dotyku. Ich powierzchnia nie zbiera też zanieczyszczeń,

  kompozytowe wanny wolnostojące – wyróżnia je duża gładkość i trwałość. Wyglądają bardzo estetycznie, a przy tym wykazują dużą odporność na przebarwienia.

   

  Poszczególne modele różnią się też dodatkowymi funkcjami i elementami wyposażenia. Praktycznym rozwiązaniem jest, np. wanna wolnostojąca z baterią przymocowaną do jej powierzchni. Zapewnia to jej łatwe i bezproblemowe napełnianie bez konieczności dokupowania dodatkowego sprzętu. Dla miłośników długich i relaksujących kąpieli dobrym wyborem będzie także wanna wolnostojąca z hydromasażem. Jej używanie jest naprawdę przyjemne.

  Jak czyścić wanny wolnostojące?

  Łazienka z wanną wolnostojącą wygląda ciekawie i estetycznie. Konieczne jest jednak jej regularne sprzątanie. W przypadku posiadania takiego typu wanny, jeszcze bardziej istotne staje się jej właściwe mycie. To, w jaki sposób należy przeprowadzać ten zabieg, uzależnione jest od rodzaju materiału, z którego wykonano dany model.

  Wolnostojące wanny żeliwne i stalowe czyści się przy pomocy specjalnych żeli sanitarnych. Oprócz tego można także wykorzystać do tego mleczka, pasty lub proszki z mączką marmurową. Zapewniają one dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń i zacieków. Jako że stal i żeliwo są odporne, nie powinno dojść do ich zarysowania.

  O wiele większej delikatności wymaga akrylowa wanna wolnostojąca. Do jej czyszczenia nie powinno stosować się środków żrących oraz ściernych, a także mleczek. Preparaty nie mogą też zawierać takich składników takich, jak alkohol, aceton, chlor i amoniak. Aby zachować akrylową powierzchnię w czystości, wystarczy jednak regularnie przecierać ją przy pomocy miękkiej szmatki lub delikatnej strony gąbki nasączonej odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń. W podobny sposób można też czyścić modele z kompozytu. Jeżeli pod wpływem użytkowania na wannie pojawią się zarysowania, warto z kolei usunąć je przy pomocy specjalnego środka przeznaczonego do polerowania akrylu.

  Wolnostojąca wanna z konglomeratu jest odporna na uszkodzenia, jednak podczas jej pielęgnacji należy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Do usuwania z niej zabrudzeń najlepiej używać ściereczki frotte lub bawełnianej szmatki. Podczas zabiegu nie powinno się stosować detergentów o właściwościach żrących – najlepiej sprawdzą się tutaj środki o neutralnym pH lub zwykły płyn do mycia naczyń. Trzeba również zadbać o regularne czyszczenie – w innym przypadku konglomerat może stracić swój połysk.

  Oprócz dokładnego umycia konkretnego modelu trzeba również zwrócić uwagę na czystość w jego okolicy. Podczas porządków warto wykorzystać wielofunkcyjny odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Aqua. Dzięki elastycznej rurze doskonale dostaje się on we wszelkie zakamarki bez konieczności naszego pochylania się, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy w łazience znajduje się wanna wolnostojąca na nóżkach. Dzięki mocy 100 AirWatt sprzęt szybko usuwa wszelkie zabrudzenia. Można stosować go także do mycia podłogi w łazience. Pozwala na to specjalna głowica mopująca Aqua z nasadką z mikrofibry.

   

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?