Wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych odkurzaczy sprzątanie przeszło istną rewolucję. Stało się ono szybsze, dokładniejsze i wygodniejsze. Mieszkańcy domu mogli w mgnieniu oka posprzątać zarówno drewniane, jak i wykafelkowane podłogi oraz dywany i wykładziny. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze bezprzewodowe, dzięki którym praca może być jeszcze sprawniejsza.

Spis treści

  Odkurzacz bezprzewodowy jest nie tylko bardzo wygodny, ale też praktyczny i uniwersalny. Większość modeli sprawdza się na każdej powierzchni, dlatego warto mieć go w swoim domu. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

  Podział odkurzaczy bezprzewodowych

  Na rynku znaleźć można wiele typów i modeli odkurzaczy bezprzewodowych. Wszystkie można podzielić na dwie grupy:

  • ręczne, o dużej mobilności – są bardzo poręczne i lekkie, świetne do wykonania porządków w samochodzie lub przyczepie kempingowej; mają krótki korpus połączony z rączką oraz pojemnikiem i wyjściem ssącym;
  • kolumnowe (zwane także pionowymi) sprawdzą się na dużych powierzchniach, np. podłogach w mieszkaniu; składają się z długiego ramienia ze zintegrowanym pojemnikiem oraz wyjściem ssącym na końcu ramienia, do którego przytwierdzone są odpowiednie szczotki.

  Zalety i wady odkurzaczy bezprzewodowych

  Odkurzacze bezprzewodowe posiadają szereg zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć możliwość swobodnego odkurzania całego mieszkania bez kabla zasilającego plączącego się na podłodze. Ich plusem jest również niczym nieograniczony zasięg powierzchni, które możemy sprzątnąć, co może być utrudnione w przypadku krótkiego kabla odkurzacza przewodowego. Unikamy także konieczności przełączania przewodu do innych gniazdek w czasie sprzątania. Dzięki akumulatorowi bezprzewodowe odkurzacze są świetne do szybkiego sprzątania, ponieważ nie ma potrzeby wyciągania kabla, szukania gniazdka, wpinania rury itp. Odkurzacz bezprzewodowy jest bardzo lekki i poręczny. Ma także niewielkie wymiary, dlatego z łatwością można przechowywać go w małych mieszkaniach. Ponadto jest wielofunkcyjny i prosty w obsłudze. Rosnącą popularnością na rynku cieszą się jeszcze wygodniejsze odkurzacze bezworkowe bezprzewodowe, w których nie ma konieczności wymiany worka na zanieczyszczenia. Nie generuje się także dodatkowych kosztów ich zakupu.

  Niektórzy za wadę tego odkurzacza mogą uznać brak kabla, ponieważ czas pracy odkurzacza bezprzewodowego jest ograniczony żywotnością akumulatora – z reguły wystarcza on na 45–60 minut porządkowania. Gdy akumulator wyładuje się podczas sprzątania, konieczne jest przerwanie czynności na kilka godzin, by móc w pełni naładować baterię. Dla niektórych wadą jest również konieczność wysypywania pyłu nagrodzonego w pojemniku (w przypadku bezworkowych modeli, które dominują na rynku). Uważane jest to za niehigieniczne i czasochłonne. Warto również zaznaczyć, że bezprzewodowe odkurzacze mogą mieć mniejszą moc niż tradycyjne modele. Przez to nie zawsze będą nadawać się np. do bardzo gęstych dywanów. W razie ich posiadania warto zakupić odkurzacz bezprzewodowy z trybem turbo.

  Czym się kierować, wybierając najlepszy odkurzacz bezprzewodowy?

  Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie najlepszy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to bardzo subiektywna kwestia. Przedstawimy jednak kilka kluczowych aspektów, którymi warto się kierować przy wyborze odkurzacza tego typu. Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe mają stosunkowo długi czas pracy. To naszym zdaniem jedna z ważniejszych kwestii przy jego wyborze – nie tylko dla osób, które posiadają duże domy i mieszkania. Standardowe odkurzacze mogą działać około pół godziny, jednak im dłużej, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na czas ładowania akumulatora (powinien on być litowo-jonowy!). Średni czas to około 4–5 godzin. Ważna jest również moc odkurzacza – im większa, tym lepiej. Dobry odkurzacz bezprzewodowy posiada opcję 2 w 1 – ma dodatkowo zamontowany mały odkurzacz ręczny w module. Istotną kwestią jest też waga urządzenia (maksymalnie 4 kilogramy) – im lżejszy, tym bardziej odkurzacz bezprzewodowy będzie funkcjonalny.

   

  Zobacz także: Jaki odkurzacz kupić? Który wybrać? Rodzaje.

   

  Na jakich powierzchniach sprawdzi się mocny odkurzacz bezprzewodowy?

  Z pomocą odkurzacza bezprzewodowego wyczyścimy następujące powierzchnie:

  • twarde podłogi,
  • dywany,
  • wykładziny,
  • kanapy i fotele,
  • tapicerki i wycieraczki samochodowe,
  • sufity i ściany
  • meble.

  Odkurzacz pionowy bezprzewodowy

  W Polsce prym wiodą wciąż odkurzacze przewodowe i ewentualnie bezworkowe. Odkurzacze pionowe bezprzewodowe są mało popularne. Posiadają one jednak bardzo dużo zalet w porównaniu klasycznymi modelami. Warto także wspomnieć, że dzięki nim nie tylko łatwiej sprzątać mieszkanie czy dom, ale i dostać się w trudno dostępne miejsca. Pionowy odkurzacz bezprzewodowy z reguły pracuje dużo ciszej niż jego przewodowa odmiana. Decydując się na ten model, warto mieć na uwadze wybór egzemplarza z listwą ochronną zapobiegającą obiciu mebli. Odkurzacze pionowe bezprzewodowe bardzo często cechują się świetnym stosunkiem ceny do jakości, dlatego uważamy, że to kwestia czasu, aż będą jednym z popularniejszych modeli tego AGD.

  Odkurzacz bezprzewodowy ręczny

  Odkurzacz ręczny bezprzewodowy można wykorzystać do sprzątania niewielkich powierzchni takich jak: tapicerka meblowa i samochodowa, wnętrze auta, trudno dostępne miejsca. Dobrze sprawdzi się także do sprzątania namiotu lub przyczepy kempingowej. Nie nadaje się jednak do odkurzania dywanów i wykładzin, zbierania wody i kurzu z mebli drewnianych. Jak widać „samochodowy” odkurzacz bezprzewodowy sprawdza się nie tylko w aucie, ale również w domu i podczas podróży. Mały odkurzacz bezprzewodowy z reguły ma krótszy czas pracy niż pionowy (do 30 minut).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?