Urządzanie mieszkania w taki sposób, aby było jednocześnie funkcjonalne i estetyczne, jest nie lada wyzwaniem. Urządzanie domu teoretycznie daje więcej możliwości, gdyż mamy do dyspozycji większą powierzchnię – jednak tu też może pojawić się problem z aranżacją wnętrza i organizacją miejsca do przechowywania.

Spis treści

  Jak urządzić mieszkanie lub dom, aby je funkcjonalnie zagospodarować? Można to zadanie zlecić specjaliście, ale warto też dowiedzieć się, jak samodzielnie zaaranżować przestrzeń we własnym domu. Można to zrobić, inspirując się informacjami znalezionymi w sieci. Sprawdź, jak urządzić dom lub mieszkanie pod kątem miejsca, w którym będzie można przechowywać zgromadzone tam rzeczy.

  Urządzamy dom lub mieszkanie ‒ kilka ważnych pytań

  Urządzając wnętrze domu lub mieszkania, często zadajemy sobie pytanie: na jaki styl postawić, jaką kolorystykę wybrać? Obecnie bardzo popularne są jasne, otwarte przestrzenie oraz minimalizm form i ilości mebli w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to równocześnie odpowiedź na pytanie: jak urządzić małe mieszkanie? Jasna kolorystyka i otwarta przestrzeń, szczególnie jeśli jest dobrze doświetlona, pozwala na uzyskanie optycznego efektu powiększenia wnętrz. Jasne kolory rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenia nabierają lekkości. Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim będzie zatem idealnym rozwiązaniem dla osób szukających połączenia funkcjonalności i prostego, ale zarazem estetycznego wyglądu. Inne style bazujące na jasnych kolorach to m.in. prowansalski i rustykalny. Ciekawie prezentuje się również styl glamour, z tym że formy mebli i dodatków są tu bardziej dekoracyjne i strojne, więc mogą przytłaczać niewielkie wnętrze.

  Kolejnym częstym pytaniem pojawiającym się przy okazji omawiania tematu „jak urządzić mieszkanie w bloku?” jest ilość mebli i dodatków, które można wykorzystać do aranżacji. W tej kwestii warto się kierować zasadą, że im mniej, tym lepiej. Przy doborze mebli należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby były funkcjonalne, a w przypadku mebli do przechowywania, również jak najbardziej pojemne (należy sprawdzić głębokość mebli, a także rozstaw półek, wieszaków i szuflad). Na zaoszczędzenie przestrzeni pozwalają coraz popularniejsze meble wielofunkcyjne. Warto też pamiętać o tym, żeby w poszczególnych pomieszczeniach zachować wystarczającą ilość wolnej przestrzeni, aby domownicy mogli się po nich swobodnie przemieszczać (szczególną uwagę na tę kwestię należy zwrócić wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci, a także osoby starsze i niepełnosprawne).

  Urządzanie przestrzeni mieszkalnej – co z przechowywaniem?

  Jedną z ważnych kwestii pojawiających się przy okazji urządzania mieszkania są sposoby na przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów. O ile z ubraniami czy mniejszymi przedmiotami nie ma większego problemu, gdyż takie rzeczy można pomieścić w szafach, to trudniej jest na przykład z większym sprzętem AGD – odkurzaczem, stacją parową czy sprzętem kuchennym. Warto wygospodarować na nie osobną przestrzeń, gdyż wówczas chronimy go przed przypadkowym zniszczeniem i osiadaniem kurzu, a także zachowujemy estetykę wnętrza. Dlatego jednym z podstawowych kroków do zachowania uporządkowanego i estetycznego wnętrza jest dokładne przemyślenie, jakich sprzętów faktycznie potrzebujemy i jak często będziemy z nich korzystać. Pozwoli nam to oszacować ilość miejsca potrzebnego do ich przechowywania.

  Jak zatem przechowywać różnego rodzaju sprzęty – odkurzacz, stację parową, parownicę i inne? Jak już wspomniano, urządzanie domu daje nam w tym zakresie więcej możliwości. Można na przykład wygospodarować jedno pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać różnorodne urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie suszarni czy pralni, w której będziemy mogli przechowywać sprzęty ułatwiające pielęgnację ubrań. Odkurzacz można trzymać w schowku, który znajduje się blisko korytarza. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia do przechowywania większych sprzętów AGD, można zdecydować się na specjalną szafę w zabudowie, gdzie oprócz ubrań znajdzie się miejsce także na wyżej wymienione sprzęty. Szafa robiona na zamówienie pozwala na skomponowanie wnętrza idealnie do naszych potrzeb – miejsce na deskę do prasowania może być wysokie i wąskie, a na odkurzacz czy stację pary – niższe i szersze. Specjalny schowek na różnego rodzaju sprzęty można również zorganizować pod schodami, we wnęce lub wykuszu.

  O wiele większym wyzwaniem jest urządzenie małego mieszkania w taki sposób, aby wygospodarować w nim odpowiednio dużo miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych przedmiotów. Widać to szczególnie w kuchniach i przedpokojach. W tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań jest konsultacja z doświadczonym projektantem, który dokona wszelkich niezbędnych pomiarów i zaproponuje optymalne rozwiązania. Zamawiając szafy, najlepiej zdecydować się na meble wysokie, podzielone na odpowiednie części przeznaczone do przechowywania różnych sprzętów. Ciekawą możliwością jest także wykorzystanie wnęk, o ile znajdują się one w mieszkaniu. Takie miejsca również można zabudować lub odgrodzić od reszty pomieszczenia np. ozdobną zasłoną, za którą ukryte będą sprzęty kuchenne czy ułatwiające sprzątanie. Jeżeli dany sprzęt nie jest często użytkowany, warto dodatkowo przykryć go pokrowcem, który ochroni go przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1