Regularne sprzątanie korytarza w domu jest konieczne, gdyż gromadzi się tam najwięcej brudu. Zamiast typowej szczotki do kurzu można użyć jednorazowego ręcznika papierowego, a do odkurzania jeden z nowoczesnych modeli odkurzacza, np. bezprzewodowy, bezworkowy czy wymiennymi workami typu Hygiene+.

Spis treści

  Czysty i zadbany dom to efekt regularnych porządków. Schludna i uporządkowana przestrzeń jest miła dla oka i wprawia w dobry nastrój. 

  Domowe sposoby na kurz w korytarzu 

  Wycieranie kurzu to czynność, która zdaje się nie mieć końca. Po starciu jednej warstwy kurzu bardzo szybko osadza się kolejna. Skuteczne sposoby na kurz to nie tylko stosowanie odpowiednich środków, lecz także właściwe podejście do sprzątania. Porządki warto wykonywać warstwowo, czyli zaczynać od wyższych partii mebli, począwszy od wiszących półek i stolików na komodach na buty czy listwach podłogowych kończąc. Dobry sposób na kurz w korytarzu to również usunięcie wszelkiego rodzaju mebli i akcesoriów, które mogą go niepotrzebnie gromadzić (miękkie dywany, wykładziny, sztuczne kwiaty w wazonie czy ozdobne bieżniki), a także regularne wietrzenie mieszkania i szczelne zamykanie szafek, szaf czy regałów. 

  Miękkie ściereczki, np. z mikrofibry, często służą nam do wycierania kurzu, jednak wielokrotne ich stosowanie, bez wcześniejszego prania, powoduje, że gromadzi się na nich jeszcze większa ilość kurzu, która roznosi się po meblach podczas sprzątania. Lepszym rozwiązaniem jest wycieranie kurzu jednorazowym ręcznikiem nasączonym specjalnym preparatem, nie tylko usuwającym zabrudzenia, lecz także przeciwdziałającym osadzaniu się pyłu na różnych powierzchniach, np. drewnie, szkle, plastiku, metalu.

  Przeczytaj również: Chusteczki nawilżane dla dzieci – jak je wykorzystać do sprzątania?

  Oczyszczacz powietrza jako skuteczny sposób na kurz

  W walce z kurzem skuteczny jest również oczyszczacz powietrza. Urządzenie ma zapewniać w mieszkaniu świeże i czyste powietrze, pozbawione szkodliwych substancji i alergenów, w tym kurzu. Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w kilka poziomów filtracji, z których każdy odpowiada za pozbycie się określonego zanieczyszczenia z powietrza, nie tylko kurzu, lecz także zarodniki pleśni, cząsteczki smogu, zwierzęcą sierść, gaz i lotne związki organiczne oraz rakotwórczy formaldehyd. W domu alergików warto wybrać model urządzenia wyposażony w antyalergiczny filtr, który skutecznie pozbywa się nawet najdrobniejszego pyłu, wirusów, bakterii, cząsteczek PM2,5 (znajdujących się w smogu), złuszczonego naskórka, zwierzęcej sierści itd. 

  Skuteczne sprzątanie w domu? Odkurzanie podłóg

  Korytarz, czy to w domach jednorodzinnym, czy mieszkaniu w bloku, to miejsce, gdzie gromadzi się najwięcej piasku i brudu przynoszonego przez domowników na butach. Aby zachować czystość w pomieszczeniu, należy je regularnie odkurzać, do czego przyda się odpowiednie urządzenie.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych odkurzaczy, dlatego każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie. Mały korytarz w bloku wygodnie i szybko posprząta się za pomocą odkurzacza ręcznego. Urządzenie jest poręczne i niewielkich rozmiarów, dlatego z łatwością poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami, takimi jak: piasek z butów czy rozsypany żwirek z kociej kuwety. Na niewielkich przestrzeniach sprawdzi się również bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy. Robot sprzątający wyposażony jest w zbiornik na zanieczyszczenia, miękkie szczotki i kółeczka, które umożliwiają mu swobodne poruszanie się po płaskiej podłodze, a dzięki specjalnym czujnikom skutecznie omija różne przeszkody, takie jak: buty, noga od stołu czy szafki. 

  • Odkurzacze bezworkowe

  Nowoczesne bezworkowe modele pracują bardzo cicho, gdyż poziom ich głośności wynosi jedynie 67 dB, czyli tyle, co bardzo cicha rozmowa. Dobry odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w specjalny zbiornik na kurz oraz filtr oparty na technologii monocyklonowej, zapewniający maksymalny poziom sprzątania.

  • Odkurzacze bezprzewodowe

  Korytarz w domu jednorodzinnym czy w bloku skutecznie posprząta odkurzacz pionowy, zasilany bateriami litowo-jonowymi. Nowoczesne modele odkurzaczy wyposażone są w unikalną technologię Air Force Cyclonic, która nie tylko skutecznie oczyszcza powierzchnię, lecz przede wszystkim zapewnia efektywną separację kurzu z powietrza. Odkurzacz pionowy posiada także głowicę do wszystkich rodzajów podłóg. 

  • Odkurzacze workowe

  Odkurzacze workowe to najbardziej popularny model urządzenia, który wybiera się do domowych porządków. Wybierając odkurzacz dla siebie, warto zwrócić uwagę na egzemplarze o klasie A, z wymiennymi workami typu Hygiene+. Zapewnia to najlepszą filtrację kurzu, a tym samym efektywne sprzątanie.

  Jak sprzątać podłogi na mokro?

  Po odkurzaniu trzeba umyć podłogi. Można do tego wykorzystać nowoczesny odkurzacz z funkcją mycia bądź klasyczny mop i wiadro z wodą. Rodzaj środka myjącego należy dopasować do rodzaju czyszczonej powierzchni, aby przedłużyć jej trwałość i nie spowodować uszkodzeń. 

  Jak umyć korytarz w domu wykonany z szorstkich płytek?

  Najwięcej trudności w czynnościach porządkowych sprawiają szorstkie płytki. Brud wówczas wchodzi w ich chropowatą strukturę i trudno jest ją doczyścić za pomocą tylko gładkiej szmatki. Wówczas można zastosować specjalny środek do mycia płytek antypoślizgowych o zasadowym pH stworzonym specjalnie z myślą o skutecznym czyszczeniu powierzchni mikroporowatych, Dla lepszego efektu należy użyć szczotki ryżowej, a na koniec umyć płytki mopem z mikrofazy. 

  Jak myć drewniane korytarze?

  Wybierając drewnianą podłogę do korytarza, często decydujemy się, aby wykończyć ją lakierem, który zapewni jej dodatkową ochronę przed zabrudzeniami i szybszym zniszczeniem. Sprzątanie drewnianej podłogi powinno zatem opierać się na regularnym odkurzaniu, ponieważ piasek rysuje gładką powierzchnię lakieru. Regularne przecieranie podłogi miękkim mopem delikatnie zwilżonym w wodzie i środku pielęgnująco-czyszczącym drewno to sposób, aby zawsze cieszyć się ładnym parkietem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?