Schody drewniane są bardzo wytrzymałe, a ich trwałość można zwiększyć, stosując się do podstawowych zasad pielęgnacji. Przy odkurzaniu schodów z drewna należy uważać na zarysowania, którym można zapobiec, używając końcówek do odkurzacza z miękkim włosiem. Listwy przypodłogowe czyści się z kurzu za pomocą ssawki szczelinowej.

Spis treści

  Schody drewniane cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na wygląd, ale również wytrzymałość. W ich codziennej pielęgnacji ważne jest oszczędne stosowanie wody oraz używanie łagodnych detergentów. Przy odkurzaniu drewnianych schodów należy dobrać odpowiednią końcówkę do odkurzacza, aby nie zarysować ich powierzchni.

  Schody drewniane - podstawowe zasady pielęgnacji

  Schody drewniane odznaczają się wysoką wytrzymałością, jednak drewno jak każdy inny surowiec ulega naturalnemu zużyciu. Trwałość drewnianych schodów można zwiększyć, utrzymując je w czystości przy zastosowaniu się do podstawowych zasad pielęgnacji drewna. Czyszcząc schody drewniane, należy ostrożnie używać wody. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do zbutwienia stopni schodów oraz zmatowienia lub odpryśnięcia wierzchniej warstwy lakieru. Schody drewniane wykonane są zwykle z gatunków drewna o najwyższym stopniu twardości, ale mimo to stosowanie nieodpowiednich narzędzi w codziennej pielęgnacji i nadmierny nacisk na ich powierzchnię mogą przyczynić się do trwałego naruszenia struktury schodów. Ważne jest, aby nie szorować ich zbyt mocno oraz unikać przesuwania po schodach plastikowymi krawędziami szczotek, końcówek do odkurzacza czy mopa. Przy czyszczeniu schodów drewnianych należy zrezygnować z przyrządów z ostrego włosia, które mogą zarysować ich powierzchnię. Po wyczyszczeniu schodów warto zabezpieczyć je warstwą ochronnego preparatu. W tym celu można zastosować specjalne oleje przeznaczone do pielęgnacji drewna. Tego rodzaju środki wnikają głęboko w strukturę drewna, a ich działanie polega na utwardzeniu tworzywa i zwiększeniu odporności na zarysowania i pękanie. Alternatywą dla olejów jest pasta lub wosk. Preparaty te nie tylko chronią drewno, ale odnawiają dodatkowo naturalny blask powierzchni.

  Schody drewniane - jaka końcówka do odkurzacza?

  Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w kompletny zestaw końcówek w postaci ssawek i szczotek, przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni i tworzyw. W pielęgnacji schodów drewnianych należy używać takich końcówek do odkurzacza, aby nie dopuścić do uszkodzenia ich struktury i lakierowanej powierzchni. Schody drewniane można odkurzać, stosując szczotkę uniwersalną. Tego rodzaju końcówka posiada specjalny przełącznik, pozwalający na chowanie i wysuwanie się włosia. Dzięki temu szczotka uniwersalna może być wykorzystywana do czyszczenia wykładzin i dywanów, jak też delikatnych powierzchni podatnych na zarysowania. Przy odkurzaniu trudno dostępnych miejsc i zakamarków przydatna jest końcówka szczelinowa do odkurzacza. Doskonale sprawdza się m.in. do usuwania kurzu z listew przypodłogowych. W pielęgnacji schodów drewnianych zastosowanie może mieć również końcówka odkurzacza do paneli i parkietu, która przystosowana jest do czyszczenia delikatnych powierzchni. Innymi rodzajami końcówek do odkurzacza są:

  • turboszczotka - wykorzystywana przede wszystkim do odkurzania dywanów i wykładzin,
  • elektroszczotka - ma podobne zastosowanie do turboszczotki, różni się napędem, gdyż podłącza się ją za pomocą specjalnego kabla do odkurzacza,
  • ssawka tapicerska - posiada paski elektrostatyczne, elektryzujące się pod wpływem tarcia i dokładnie zbierające sierść i włosy,
  • szczotka tapicerska - przeznaczona głównie do czyszczenia kanap, sof i tapicerki samochodowe,
  • mała szczotka - jest niezastąpioną końcówką przy czyszczeniu mebli, żaluzji, rolet, narożników ścian.

  Schody drewniane - jaki odkurzacz wybrać?

  Schody drewniane można czyścić, wykorzystując różne rodzaje odkurzaczy. Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze bezworkowe, które są nowocześniejszymi urządzeniami w porównaniu do modeli z wymiennymi workami. W odkurzaczu bezworkowym zanieczyszczenia zbierają się w specjalnym pojemniku, który po wypełnieniu należy opróżnić i umyć. Tego rodzaju urządzenia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to odkurzacz cyklonowy, w którym zasysane powietrze wprowadzane jest w pojedynczy ruch wirowy. Drugi rodzaj to tzw. odkurzacz multicyklonowy, oddzielający kurz w wirujących i mieszających się ze sobą strumieniach powietrza. W codziennej pielęgnacji schodów drewnianych może być przydatny odkurzacz ręczny. Jest to niewielkich rozmiarów, przenośne i bezprzewodowe urządzenie, zasilane akumulatorem lub baterią. Inną propozycją jest odkurzacz z filtrem wodnym (nazywany również odkurzaczem wodnym), który w porównaniu do tradycyjnych urządzeń odznacza się większą efektywnością odkurzania i dokładniejszym zbieraniem zanieczyszczeń. Nowoczesne odkurzacze wodne wyposażone są w kółka przystosowane do różnego rodzaju powierzchni tak, aby ich nie uszkodzić i nie zarysować. Doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w domach o dużej powierzchni jest odkurzacz centralny, gwarantujący wygodę sprzątania. System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, którą montuje się w garażu, w kotłowni lub w pomieszczeniu gospodarczym, z sieci przewodów umieszczonych w ścianach oraz gniazd ssawnych. Odkurzacz centralny skutecznie oczyszcza dom z zanieczyszczeń, drobin kurzu, roztoczy oraz innych alergenów, a zasysane powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Taki system przeciwdziała ponownemu osadzaniu się kurzu i brudu w pomieszczeniach mieszkalnych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2