Pościel z satyny bawełnianej jest elegancka i delikatna w dotyku. Nie powstaje z satyny, a zazwyczaj ze stuprocentowej bawełny. Cechuje ją dłuższa żywotność i odporność na uszkodzenia w trakcie prania, prasowania i eksploatowania. Jak o nią dbać?

Spis treści

  Satyna bawełniana to materiał wysokiej jakości, który zapewnia miękkość i doskonały wygląd produktów. Wyróżnia ją delikatny połysk oraz wysoki komfort użytkowania. Jak ją prać i prasować?

  Co to jest bawełna?

  Bawełna to drzewo lub krzew, które ma torebki nasienne z włóknami o długości od 2 do 5 cm. Włókna stanowią główny surowiec włókienniczy, służący do produkcji ubrań, papieru, produktów medycznych, a nawet kosmetycznych. Ponad 90% składu włókien bawełny to celuloza. Ze względu na jej cenne właściwości jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych stosowanych w przemyśle tekstylnym. Bawełna jest bardzo wytrzymała, trwała i ma cechy absorpcyjne. Kilkanaście tysięcy lat przed naszą erą uprawiano ją w Egipcie, nieco później w Meksyku, a następnie w Ameryce Południowej i Indiach. Do Eurazji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki dotarła pod koniec XVI wieku p.n.e. Uprawę bawełny zminimalizowała rewolucja przemysłowa, która przyczyniła się do rozwoju maszyn włókienniczych, takich jak przędzarka, krosno tkackie i odziarniarka bawełny. W produkcji bawełny, którą nosimy, używa się środków owadobójczych i nawozów. Ze względu na szkodliwość tych metod zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzkiego, coraz częściej firmy podejmują się bardziej ekologicznych metod produkcji bawełny.

  Wyróżniamy bawełnę satynową, korę, popelinę, flanelę i welwet. Do najpopularniejszych rodzajów bawełny należą również aksamit, organdyna i drelich. Każdy rodzaj bawełny wyróżnia inny rodzaj splotu i właściwości, które decydują o ich zastosowaniu. Bawełna satynowa to, jak sama nazwa wskazuje, materiał o splocie satynowym, który może być barwiony, a nawet drukowany. Na szerokie zastosowanie satyny wpływa m.in. jej delikatny połysk, który dodaje tkaninom elegancji i szyku oraz większa wytrzymałość niż w przypadku produktów czysto satynowych. Bawełna satynowa to tkanina wykorzystywana do produkcji tekstyliów domowych oraz odzieży. Może być gładka lub wzorzysta, dlatego jest tak często stosowana do produkcji sukienek, bluzek, koszulek i bielizny, ale też pościeli i zasłon.

  Bawełna satynowa a satyna bawełniana

  Satyna to taki rodzaj tkaniny, której prawa strona ma splot satynowy, a lewa splot atłasowy. Ze względu na swoje cechy charakterystyczne jest chętnie stosowana do szycia sukienek, podomek i bluzek. Satyna jest zwiewna i delikatna, a przy tym błyszcząca. Ubrania satynowe przyjemnie dopasowują się do ciała, a latem dają uczucie chłodu. Mimo wszystko jej wysoka cena i niezadowalająca wytrzymałość sprawiły, że powstał jej zamiennik, czyli bawełna satynowa i satyna bawełniana. Jaka jest różnica między satyną bawełnianą a bawełną satynową? Materiały te powstają z włókien bawełnianych, a do ich uszycia wykorzystuje się splot satynowy. Jedyną różnicą między nimi jest to, czy do szycia tkanin użyto splotu w kratę, czy w romb. Ten fakt decyduje o tym, jak nazywamy materiał. Taki sposób szycia sprawia, że w porównaniu z produktami wyłącznie satynowymi, bawełniane tkaniny są bardziej odporne na gniecenie i zaciąganie.

  Pościel z bawełny satynowej

  Pościel satynowa kojarzy się ze śliskim i zimnym materiałem, który sprawdza się wyłącznie podczas wysokiej temperatury. Mimo wszystko są osoby, które doceniają ją za wysoki komfort snu oraz elegancki wygląd. Pościel z bawełny satynowej w odróżnieniu od tej klasycznej jest znacznie tańsza i przyjemniejsza w dotyku. Warto ją wybrać nie tylko do łoża dorosłych, ale również dzieci. Poza tym sprawdza się w domu, w którym mieszkają zwierzęta, natomiast pościel z satyny nie jest odporna na takie uszkodzenia i szybko się zaciąga. Efektem jest nieestetyczny wygląd, którego nie da się naprawić. Satyna bawełniana jest produktem zarówno gustownym, jak i praktycznym. Specjalny splot sprawia, że pościel jest połyskująca, ale i bardziej wytrzymała. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku prześcieradła z bawełny satynowej, które jest bardziej odporne na uszkodzenia w trakcie prania lub prasowania. Poza tym nie płowieją, są elastyczne i delikatniejsze w dotyku. W składzie bawełny satynowej wykorzystywanej do produkcji pościeli znajdziemy zwykle 100% bawełny, a niekiedy inne, sztuczne domieszki.

  Jak dbać o bawełnę satynową?

  Dzięki odpowiedniej pielęgnacji produkty z bawełny satynowej uzyskają świetny wygląd na długie lata. Należy je prać w takiej temperaturze, jaką wskazuje producent na metce. Bawełnę satynową można suszyć mechanicznie, ale tylko na niskich obrotach. Nie warto jej wybielać ani używać silnych środków chemicznych, ponieważ mogą doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia materiału. Zaleca się prasowanie ubrań i tkanin z bawełny satynowej w temperaturze około 150℃ lub rozwieszanie ich tuż po praniu w taki sposób, aby samodzielnie mogły wyschnąć. Dobry wygląd pościeli z bawełny satynowej zachowamy też poprzez odwrócenie jej na lewą stronę i zasunięcie suwaków i innych elementów. W porównaniu z pościelą typowo bawełnianą, tę satynową należy prać w niższej temperaturze, która powinna wynosić od 40 do 60 stopni. Dobry gatunkowo materiał wyróżnia się tym, że nie trzeba go prasować. W przypadku delikatnych zagnieceń warto wykorzystać urządzenia parowe, które nie wymagają bezpośredniego dotykania tkaniny. Parownice z możliwością prasowania bezprzewodowego wygładzą pościel rozłożoną na podłodze lub łóżku bez tworzenia nieestetycznych zagnieceń i kantów. Co więcej, zarówno stacje parowe, jak i bezprzewodowe sprzęty usuną zanieczyszczenia i roztocza niewidoczne gołym okiem. Dzięki żelazkom tego typu odświeżymy zapach tkanin i usuniemy nieprzyjemny zapach szafy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?