Rajstopy są jednym z kluczowych elementów damskiej garderoby. Niestety, z uwagi na swoją delikatną strukturę, muszą być pielęgnowane z wyjątkową ostrożnością. Właściwe pranie pozwoli cieszyć się ulubionymi rajstopami znacznie dłużej. W jaki sposób powinno się to robić?

Spis treści

  Istnieją różne opinie na temat sposobów prania rajstop oraz częstotliwości przeprowadzania tego zabiegu. Według niektórych powinno się je prać jedynie ręcznie, inni zaś nie wyobrażają sobie ich pielęgnacji bez korzystania z pralki. Istnieją również zwolennicy usuwania z nich zarazków przy pomocy zamrażalnika (trik ten zapobiega także powstawaniu na rajstopach niepożądanych oczek). Należy jednak zaznaczyć, że odpowiednie odświeżanie pończoch nie jest jedynie wymogiem higienicznym. Dobrze przeprowadzone pranie tego elementu garderoby pomoże wygładzić i uelastycznić rajstopy (zwłaszcza te wyjątkowo cienkie i przezroczyste). W przypadku ich pielęgnacji warto jest również rozważyć stosowanie urządzeń do prasowania parą. Dlaczego mogą się one okazać skuteczne? O tym w dalszej części artykułu.

  Czy rajstopy można prać w pralce?

  Grube rajstopy damskie, np. bawełniane, można z powodzeniem prać w pralce. Współcześnie produkowane modele wytwarzane są z na tyle wytrzymałych włókien, że będą w stanie przetrwać niejedno wirowanie. Należy jednak pamiętać, że powinno się je prać w niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 30°C. Trzeba również je odwirowywać na niskich obrotach – do 600 na minutę. Dzięki temu uniknie się rozciągnięcia tego elementu garderoby. Warto także stosować odpowiednio dobrane detergenty – najlepiej takie, które są przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Należy również wybierać środki chemiczne w formie płynnej – proszek może osadzać się między włóknami (głównie rajstop kryjących), przez co spowoduje trudne do usunięcia plamy. 

  Istotną kwestią jest także suszenie rajstop damskich. Powinno się bezwzględnie unikać robienia tego w elektrycznych suszarkach czy na kaloryferze.

  Zobacz także: Jak dbać o bawełnę?

  Niezbędne akcesoria do prania rajstop

  Bardzo przydatnymi akcesoriami do prania delikatnych rzeczy, jak właśnie rajstopy, są wszelkiego rodzaju siateczki i worki. Te niedrogie produkty dostępne są w niemal każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Do pielęgnacji pończoch czy kolanówek nieco lepszym rozwiązaniem są woreczki, a nie siatki. Te drugie posiadają specjalne otwory oraz zamek błyskawiczny, które mogą spowodować zaciąganie się rajstop. Woreczki z kolei wykonane są zazwyczaj z cienkiego materiału oraz nie mają perforacji, przez co prane w nich rzeczy są nie tylko odpowiednio wyczyszczone, ale także nie mają styczności z resztą pranych elementów garderoby. Dzięki temu ryzyko ich zniszczenia jest bardzo małe. Oprócz tego nie są zamykane na zamek, który mógłby zaciągać rajstopy. Tradycyjne modele są ściągane za pomocą sznurka.

  Jak prać rajstopy ręcznie?

  Wyjątkowo cienkie rajstopy, a także te koronkowe, ażurowe czy kabaretki powinny być prane ręcznie. Tego typu modele ozdobne należy czyścić w letniej wodzie (gorąca powoduje kurczenie się materiału) z dodatkiem bardzo delikatnego detergentu – np. do prania wełny. Rajstopy warto prać po lewej stronie, subtelnie pocierając je w dłoniach. Wykluczone jest intensywne szorowanie. Powinno się również zadbać o usunięcie z palców i dłoni wszelkich ozdób jak pierścionki czy bransoletki, które mogłyby uszkodzić ich delikatną strukturę.

  Szczególną uwagę podczas prania rajstop należy poświęcić części, w której znajdują się stopy oraz części majteczkowej. Po zakończonej czynności trzeba dokładnie opłukać rajstopy z resztek mydlin oraz dobrze je wyżymać. Następnie można przejść do ich suszenia. W tym celu należy rozłożyć je na suchym ręczniku, po czym przykryć je drugim, lekko dociskając. Dzięki temu nadmiar wody szybko zostanie usunięty. 

  Rajstopy można również rozwiesić (bez użycia klamerek) nad wanną lub miską. Należy bezwzględnie unikać suszenia ich na kaloryferze czy za pomocą suszarki elektrycznej.

  Urządzenie do prasowania parą – sposób na szybkie odświeżenie rajstop

  Jeśli rajstopy wymagają szybkiego odświeżenia, a także wygładzenia, można również zastosować urządzenie do prasowania parą. Jakie żelazko na parę okaże się najlepsze? Na największą uwagę zasługują generatory pary oraz parownice do ubrań. Sprzęty tego typu utrzymują stałą, niezmienną, a zatem bezpieczną dla materiałów temperaturę, dlatego świetnie rozprasowują i oczyszczają rzeczy z zarazków, bez ryzyka zniszczenia tkanin. Żelazko ze stacją parową jest w stanie wyprodukować sporą ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (ciągły wyrzut pary może wynosić do ok. 180 g na minutę, dodatkowy natomiast do ok. 600 g na minutę). Urządzenie poradzi sobie więc z rozprasowywaniem zarówno grubych, jak i delikatnych materiałów.

  W skład żelazka z generatorem pary wchodzi pojemny zbiornik na wodę (około litrowy), przez co urządzenie pracuje znacznie dłużej niż tradycyjne modele. Dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci odświeżenia rajstop jest zastosowanie parownicy do prasowania. Za jej sprawą można świetnie rozprasować pończochy, jak również pozbyć się z nich niepożądanych zapachów i bakterii. Gorący strumień pary wodnej usuwa aż 99,9% drobnoustrojów. Parownica do prasowania składa się ze zbiornika na wodę oraz grzałki wytwarzającej parę wodną. Charakteryzuje się jednak o wiele mniejszym wyrzutem pary niż żelazko ze stacją parową, więc zaleca się ją do pielęgnacji delikatnych tkanin, takich jak np. jedwab czy omawiane rajstopy damskie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2