Satyna to błyszcząca tkanina, z której powstaje elegancka pościel, suknie ślubne i codzienna odzież. To materiał, który wymaga zachowania podstawowych zasad, zarówno w trakcie szycia, jak i podczas pielęgnacji. Jak dbać o satynową odzież? Czym prasować materiały satynowe?

Spis treści

  Satyna to piękny materiał stosowany do szycia podomek, sukienek i pościeli. Jest bardzo delikatna, dlatego uszytej z niej odzieży nie należy wirować, prać w wysokiej temperaturze i traktować wybielaczem. Jak uprasować sukienkę lub inne ubranie z satyny?

  Czym jest satyna?

  Satyna jest wykorzystywana do szycia pościeli, bluzek, sukienek i podomek. Materiał satynowy uzyskuje się poprzez zastosowanie dwóch rodzajów splotu. W celu utworzenia jedwabiu łączy się splot satynowy i atłasowy, ten drugi odpowiedzialny jest za piękny blask i elegancki połysk materiału. Należy pamiętać, że tkanina satynowa to zarówno jedwab i wiskoza, jak i poliester oraz mieszanki. Jednym z rodzajów tej tkaniny jest satyna bawełniana, którą wyróżnia gładka, połyskująca faktura. Błysk materiału zależy przede wszystkim od skrętu przędzy. Większy połysk satyny pojawia się wtedy, gdy skręt jest mocniejszy. Do stworzenia satyny bawełnianej stosuje się włókno bawełniane o satynowym splocie, które przypomina klasyczną jedwabną satynę. Z jednej strony tkanina jest połyskująca, z drugiej wygląda bardzo klasycznie. Każdy rodzaj satyny wyróżnia się dużą delikatnością, dlatego materiał ten należy odpowiednio pielęgnować. Trzeba również pamiętać, że w trakcie szycia satyna ślizga się (zwłaszcza w trakcie cięcia nożyczkami), podczas noszenia może się zaciągać i nie jest zbytnio odporna na plamy.

  Jak pielęgnować satynę?

  Satyna może być bawełniana, poliestrowa, jedwabna, z nylonu oraz włókna octanowego. Gruba satyna powinna być czyszczona wyłącznie chemicznie, natomiast cienką można prać samodzielnie. W każdym przypadku należy uprzednio sprawdzić metkę, żeby upewnić się, w jaki sposób czyścić dany materiał. Satynę powinno się prasować na lewej stronie średnio gorącym żelazkiem (dopuszczalna temperatura powinna być oznaczona na metce liczbą kropek na ikonce żelazka). W przypadku satyny z włókna octanowego żelazko powinno być nawet letnie. Należy pamiętać o tym, że materiału nie wolno kropić wodą ani innymi środkami czyszczącymi, ponieważ mogą pozostać plamy. Jeszcze lepszym sposobem na wygładzenie satyny jest zastosowanie urządzeń pionowych, z których korzystają sklepy i zakłady krawieckie.

  Pościel satynowa – jak ją prać?

  Pościel ze śliskiej satyny można kochać albo nienawidzić. Niektórzy cenią jej elegancki wygląd, inni zaś uważają, że jest zimna i niewygodna do spania. Pościel satynowa może być wykonana z przędz atłasowych oraz bawełnianych. Satyna atłasowa jest błyszcząca i śliska. Nazywa się ją również satyną właściwą. W odróżnieniu od satyny bawełnianej jest o wiele bardziej błyszcząca. Swój doskonały wygląd tkanina ta zawdzięcza temu, że dobrze odbija światło. Pościel z satyny to szlachetny produkt wybierany przez wymagających klientów. Co więcej, ze względu na trwałość i elegancję, stanowi świetny pomysł na prezent ślubny lub rocznicowy. Najkorzystniej prezentuje się materiał jednolity, ale fani wzorów również znajdą coś dla siebie. Satyna jedwabna nie sprawdza się tam, gdzie jednymi z użytkowników łóżek są zwierzęta. Ten delikatny materiał szybko się zaciąga i wygląda wtedy bardzo nieestetycznie. Ze względu na chłód, jakim emanuje, pościel z satyny nie jest dobrym rozwiązaniem dla ciepłolubnych, zwłaszcza zimą. Jak prać taką pościel? Odpowiednia pielęgnacja materiału z satyny pozwala długo zachować jego dobry wygląd. Tkaninę satynową należy prać w temperaturze wahającej się od 40℃ do 60℃. Wrzucenie pościeli do wyższej temperatury może powodować nieodwracalne zmiany, przede wszystkim skurczenie się materiału. Satyna to tkanina, którą należy prać odpowiednimi środkami. Do prania pościeli nie wolno używać wybielaczy ani innych silnych specyfików. Odplamiacz poskutkuje odbarwieniami i nieodwracalnym uszkodzeniem materiału. Poza tym, ze względu na możliwość wystąpienia trudnych do usunięcia zagnieceń, warto zrezygnować z opcji wirowania.

  Czym wygładzić ubrania z satyny?

  Satyna to materiał, z którym należy się obchodzić wyjątkowo delikatnie i z rozwagą. W kwestii pielęgnacji wymaga zachowania kluczowych zasad. Wyjątkowo trudne do usunięcia zagniecenia można potraktować nowoczesnymi urządzeniami do prasowania. Jednym z produktów, które warto posiadać w domu, bo przydają się do pracy z delikatnymi tkaninami, jest parownica, która służy zarówno do odświeżania materiału, jak i do jego prasowania. Nowoczesne profesjonalne urządzenia nie tylko wygładzają tkaninę, ale również usuwają z niej nieprzyjemne zapachy. Parownice likwidują zarówno zapach potu, jak i dymu papierosowego, a także tzw. szafy. Prasowanie materiału satynowego klasycznym żelazkiem jest niekoniecznie dobrym rozwiązaniem ze względu na bezpośredni styk ze stopą urządzenia. Parownice lub generatory pary mogą wygładzić ubrania na pewną odległość, dzięki czemu na satynowej odzieży nie powstają kanty czy zagniecenia, a co gorsze – przypalenia. Dodatkowym atutem parownic są małe gabaryty, dlatego można je zabierać nawet w podróż, by szybko odświeżyć i wygładzić delikatne ubrania. Parownice umożliwiają prasowanie tkaniny satynowej w pionie na wieszaku, który może być też elementem urządzenia. Decydując się na zakup steamera do wygładzania delikatnych tkanin, najlepiej wybrać urządzenie z systemem ochrony przed kapaniem. Satyna to materiał, który źle znosi wszelkie plamy, dlatego taka funkcja jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4