Niektóre odkurzacze są wyposażone w cały zestaw końcówek. Warto z nich korzystać, nawet jeśli szczotka uniwersalna wydaje się wystarczająca. Ułatwiają usuwanie sierści, także z długowłosych dywanów, czyszczenie kanap, odkurzanie karniszy i ścian.

Spis treści

  Zazwyczaj do odkurzaczy wysokiej klasy oprócz standardowej szczotki do podłóg dołączane są np. szczotka do mebli oraz ssawka szczelinowa. Do czego służą poszczególne końcówki do odkurzacza?

  Podstawowe rodzaje końcówek do odkurzacza

  Zazwyczaj ssawką nazywa się tę końcówkę odkurzacza, która jest pozbawiona włosia. Z kolei szczotka jest w nie wyposażona. Złota zasada sprzątania mówi, że odkurza się nią powierzchnie, które można łatwo zarysować.

  Wiele końcówek do odkurzacza ma różnego rodzaju regulacje – od długości szczotki po tryb pracy. Warto zwrócić uwagę, jak wygląda przełączanie poszczególnych funkcji. Jeśli jest nożne, to czy faktycznie da się wciskać przyciski stopą, a jeśli ręczne, to czy znajduje się w miejscu, za które trzyma się odkurzacz. Przed zakupem warto również sprawdzić, jak poszczególne szczotki mają być przechowywane.

  Główna końcówka do odkurzacza – do paneli, podłóg drewnianych, wykładzin, dywanów

  Przed zakupem odkurzacza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na końcówkę do odkurzania podłogi, bo to ona będzie używana najczęściej.

  Kształty końcówek głównych:

  • prostokątna – to tradycyjny kształt końcówki do odkurzacza, znajduje się w ofercie większości modeli, szczególnie odkurzaczy workowych;
  • trójkątna – to rodzaj końcówki wykorzystywanej w najnowocześniejszych odkurzaczach, np. stojących (taką głowicę ma model Tefal Air Force Extreme).

  Końcówki do odkurzania podłogi w większości przypadków są uniwersalne. To oznacza, że mogą być regulowane i nadają się do dywanów oraz podłóg. Nazywa się je modelami „2 w 1” lub „3 w 1”. Za pomocą przełącznika wysuwa się w nich włosie – wtedy można odkurzać podłogę bez ryzyka jej zarysowania.

  Najlepsza końcówka do odkurzania sierści

  Końcówki do sierści zwykle mają niewielkie rozmiary i są zakończone szczotką. Ciekawym pomysłem jest szczotka wbudowana w uchwyt (takie rozwiązanie ma odkurzacz Tefal Silence Force 4A Animal Care).

  Najskuteczniejszymi szczotkami usuwającymi sierść z każdej powierzchni są turboszczotki. Mogą być zasilane elektrycznie (wtedy nazywane są elektroszczotkami) lub siłą ciągu odkurzacza. Są zaprojektowane w taki sposób, by zmaksymalizować ilość wciąganej sierści.

  W przypadku klasycznych turboszczotek ich skuteczność zależy bezpośrednio od mocy odkurzacza. Na spodzie mają one obracającą się rolkę, napędzaną siłą zasysanego powietrza, która razem ze szczotkami dodatkowo przesuwa sierść i włosy w głąb rury odkurzacza. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku wkręcenia się czegoś w rurę lub konieczności zatrzymania poruszającego się wałka trzeba wyłączyć cały odkurzacz.

  Elektroszczotka ma własny napęd, co pozwala na wyłączenie jej w czasie pracy odkurzacza. Wtedy można jej używać jak klasycznej szczotki. Aby turboszczotki były rzeczywiście przydatne i pomagały w sprzątaniu w sposób higieniczny, trzeba je regularnie oczyszczać.

  Która końcówka do odkurzania kaloryferów? Ta sama, co do mebli, karniszy, żaluzji czy ram obrazów

  Wszelkie miejsca poza podłogą można odkurzyć za pomocą specjalnej małej szczotki z miękkim włosiem. Może to być tzw. pędzel z długim włosiem lub końcówka do odkurzania kaloryferów. Jeśli ma być uniwersalna, warto zwrócić uwagę na to, czy jej długość można regulować. Tego typu szczotki nadają się do usuwania kurzu z:

  • kaloryferów,
  • mebli (tapicerowanych i nietapicerowanych),
  • karniszy,
  • żaluzji,
  • ram obrazów,
  • komputerów i innych sprzętów elektronicznych,
  • listew przypodłogowych.

  Do odkurzania listew przypodłogowych najbezpieczniej wykorzystywać szczotki z włosiem. W przeciwnym wypadku końcówka odkurzacza może porysować ścianę lub samą listwę.

  Końcówka tapicerska do odkurzacza

  Końcówka do mebli tapicerowanych jest niewielka i zakończona szczotką. Zwykle jest także krótka, aby ułatwić manewrowanie nią. Tego typu końcówki bywają także wyposażone w turbo- i elektroszczotki.

  Która końcówka do odkurzania paneli?

  Końcówki do odkurzania paneli i parkietów powinny mieć szczotki z delikatnego włosia, aby nie rysowały podłogi. Dzięki długiemu włosiu dobra szczotka do odkurzacza może także nieco polerować czyszczoną powierzchnię.

  Końcówka szczelinowa do odkurzacza – do czego jej używać?

  Mała, zwężająca się końcówka do odkurzacza to szczelinówka. Nadaje się do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc pod meblami i za nimi. Może być także pomocna w odkurzaniu żeberek kaloryfera. Wyróżnia się szczelinówki krótkie, długie i regulowane teleskopowo. Niektóre modele odkurzaczy są wyposażone w elastyczne końcówki szczelinowe.

  Ciekawe gadżety w końcówkach do odkurzacza

  Bardzo interesującą funkcją dla młodych rodziców jest szczotka do odkurzacza z separatorem. To specjalny koszyczek, w którym zatrzymują się niewielkie rzeczy. Można uniknąć problemu z wessanym klockiem czy innym, cennym przedmiotem.

  Jedną z ciekawszych funkcji końcówek do odkurzaczy jest podświetlenie LED. Takie rozwiązanie ma np. odkurzacz „3 w 1” Tefal Air Force 360. Pozwala na sprawne sprzątanie nawet w ciemniejszych kątach, pod kanapami, fotelami czy szafkami.

  Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej ściągająca kurz szczotka nie pomoże, jeśli odkurzacz rozpyla zanieczyszczenia z powrotem. Warto zwrócić uwagę na to, jaką filtrację zapewnia sprzęt (np. model Tefal Silence Force zatrzymuje 99,98% kurzu).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2