Ocet spirytusowy do sprzątania wykorzystywały już nasze babki, z czasem zapomniano jednak o jego właściwościach. Moda na ekologiczne sprzątanie sprawiła, że ocet na nowo zaczął być wykorzystywany do mycia kabin prysznicowych oraz okien. Wykorzystuje się go także do czyszczenia piekarnika oraz lodówki.

Spis treści

  Ocet spirytusowy to jeden z najbardziej dostępnych ekologicznych środków do sprzątania. Domowe środki przygotowywane na jego bazie są wyjątkowo skuteczne, a przy tym znacznie bezpieczniejsze niż drogeryjna chemia.

  Dlaczego ocet spirytusowy?

  Czyszczenie pralki octem to tylko jeden ze sposobów wykorzystania octu w domowych porządkach. Domowe środki przygotowywane na jego bazie są wyjątkowo skuteczne, a przy tym bezpieczne dla środowiska i samych domowników. Wszystko za sprawą zawartego w occie kwasu, który skutecznie zabija różne drobnoustroje, zarazki i bakterie, a także radzi sobie z pleśnią i grzybami. Najprostszym przykładem jest odkamienianie octem czajnika. Zamiast wykorzystywać chemiczne przygotowany odkamieniacz, można zastąpić go naturalnym roztworem z wody i octu, który skutecznie usuwa zgromadzone na brzegach czajnika zanieczyszczenia, jednocześnie odkażając urządzenie.

  Właściwości octu spirytusowego sprawiają, że:

  • usuwa nieprzyjemne zapachy;
  • usuwa bakterie i zarazki z domowej armatury,
  • wywabia plamy;
  • usuwa osad z kamienia;
  • skutecznie czyści podłogi i okna.

  Ocet do czyszczenia kuchni

  Czyszczenie czajnika octem to szybki i skuteczny sposób na przywrócenie mu czystości, usunięcie kamienia i pozbycie się rozwijających się wewnątrz urządzenia zarazków. Jak odkamienić czajnik octem? Wystarczy do urządzenia wlać szklankę roztworu i włączyć czajnik. Po zagotowaniu octu należy go wylać i jeszcze raz uruchomić urządzenie, tym razem wlewając do środka już samą wodę. Czynność tę należy powtórzyć, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Odkamienianie octem można zastosować również w przypadku ekspresu do kawy. Tego typu czynności warto wykonać raz w miesiącu. Dzięki temu można skutecznie usunąć osad z przewodów oraz filtra, co znacząco przedłuża się żywotność urządzenia. Niektórzy stosują również odkamienianie octem i sodą oczyszczoną. Do roztworu octu dodaje się wtedy jeszcze łyżeczkę sody. Cały proces przebiega tak samo, jak w przypadku stosowania samego octu.

  Czyszczenie zmywarki octem pozwala zrezygnować z dodatkowych środków chemicznych. Raz w miesiącu wystarczy nastawić zmywarkę ze szklanką octu w środku. Czyszczenie piekarnika octem sprawdza się przede wszystkim w przypadku rusztu i brudnej szyby piekarnika. W pierwszym przypadku ruszt warto zalać na noc octem, dzięki czemu jego wyczyszczenie będzie dziecinnie proste. Z kolei szybę warto spryskać roztworem i pozostawić na 30 minut. Jej umycie nie będzie już stanowiło problemu.

  Mycie lodówki octem pozwala skutecznie uwolnić się od nieprzyjemnych zapachów i pozbyć się rozwijających się bakterii.

  Jak wyczyścić pralkę octem?

  Czyszczenie pralki octem pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy z tego urządzenia. Wystarczy do dozownika na proszek do prania wlać 2 szklanki octu i ewentualnie dosypać do tego 2 opakowania kwasku cytrynowego. Następnie należy uruchomić pralką na standardowym programie. Czyszczenie pralki octem i sodą to jeszcze jeden sposób na pozbycie się z pralki przykrych zapachów. W takim przypadku do bębna należy wsypać pół kilograma sody oczyszczonej, a do dozownika wlać 2 szklanki octu.

  Czyszczenie kabiny prysznicowej: ocet i soda pomogą również tutaj. Sam ocet doskonale nadaje się do spryskania baterii, umywalki do łazienki i kabiny prysznicowej. Powierzchnie pokryte osadem z mydła można w ten sposób szybko i dokładnie oczyścić. Wymieszanie octu z odrobiną sody jedynie wzmocni efekt. Taki roztwór nadaje się również do czyszczenia płytek i szklanych powierzchni.

  Mycie podłogi octem

  Zastosowanie octu nie ogranicza się jedynie do czyszczenia kuchennych sprzętów i łazienkowej armatury. Mycie podłogi octem pozwala skutecznie pozbyć się drobnoustrojów, bakterii, pleśni, roztoczy. Wystarczy do ciepłej wody dodać ocet w stosunku pół szklanki octu na 4 litry wody. Warto pamiętać, że działanie octu rośnie, jeśli stosuje się ciepły roztwór. W czyszczeniu pozostałych elementów mieszkania warto również wykorzystać taki sposób. Można do roztworu dodać kilka kropel olejku pomarańczowego, który pozwoli zneutralizować charakterystyczny zapach octu. Mycie podłóg octem ma ten dodatkowy plus, że odstrasza się w ten sposób insekty, które szczególnie w okresie wiosenno-letnim próbują zagnieździć się w domu.

  Czy octem spirytusowym można czyścić żelazko?

  Ocet spirytusowy ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest przydatnym środkiem do sprzątania, natomiast żelazko należy do tego typu urządzeń, których octem czyścić nie wolno. Część osób zaleca co prawda odkamienianie żelazka octem, jest to jednak sposób bardzo ryzykowny, ponieważ znajdujący się w occie kwas może uszkodzić wnętrze żelazka. Nowoczesne sprzęty mają specjalne wkłady antywapienne (np. Calc Collector od Tefala), które pozwalają usunąć kamień bez konieczności stosowania dodatkowych środków czyszczących.

  Z podobnego powodu nie powinno się stosować octu do czyszczenia naturalnego kamienia, takiego jak marmur czy granit. W kontakcie z octem mógłby on ulec uszkodzeniu. Zasada ta stosuje się tak do płytek podłogowych, jak i blatów kuchennych oraz łazienkowych.

  Czyszczenie octem nie sprawdza się również w przypadku ekranów telewizorów, komputerów, telefonów. Woskowanych powierzchni także lepiej nie traktować octem. W przypadku podłóg drewnianych dobrze jest wykonać najpierw próbę na małej powierzchni.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1