Panele PVC (potocznie, acz niewłaściwie zwane PCV) łatwo utrzymać w czystości. Ich sprzątanie nie wymaga wiele czasu. Wystarczy użyć szczotki, wilgotnej szmatki bądź mopa, a większe zabrudzenia potraktować specjalnym środkiem do czyszczenia gumowych powierzchni lub skorzystać z profesjonalnego automatu szorującego.

Spis treści

  PVC (z ang. Poli Vinyl Chloride) to polichlorek winylu (polski skrót PCW), czyli popularne tworzywo sztuczne stosowane głównie w budownictwie. Powstają z niego m.in. panele podłogowe, ścienne, sufitowe. Panele boazeryjne PVC świetnie sprawdzają się jako materiał do wykańczania wnętrz. Ich zaletą jest przede wszystkim odporność na zarysowania i działanie wilgoci, grzybów, pleśni, a także wysoka trwałość oraz izolacja zarówno akustyczna, jak i termiczna. Panele PVC (potocznie nazywane panelami PCV) są również uniwersalnym tworzywem, ponieważ można montować je na ścianach, na podłodze, suficie, a nawet wykorzystywać jako elewację na zewnątrz domu.

   

  Jak pielęgnować panele PVC podłogowe?

  Przed właściwym myciem paneli PVC należy przeprowadzić czyszczenie wstępne – najlepiej odkurzaczem – i pozbyć się wszelkiego kurzu, pyłu oraz piasku z ich powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że świeżo położona podłoga nie powinna być czyszczona na mokro przez przynajmniej 3 dni od daty montażu. Do czyszczenia wstępnego będzie odpowiedni klasyczny odkurzacz workowy wyposażony w miękką szczotkę do odkurzania płaskich powierzchni, takich jak glazura, parkiet oraz panele PCV. Przy wyborze urządzenia do domu warto zwrócić uwagę na produkty oferowane przez markę Tefal. Jednym z nich jest odkurzacz Silence Force Compact Animal Care TW6383, który jest wyposażony nie tylko w wielofunkcyjną dwupozycyjną szczotkę Deep Clean Head, lecz także w nowoczesny system filtracji oraz specjalne worki pochłaniające brzydkie zapachy. 

  Panele PCV podłogowe można wyczyścić zwykłym neutralnym środkiem myjącym dostępnym w sklepach gospodarstwa domowego bądź zastosować bardziej profesjonalny preparat przeznaczony do stosowania na podłogi wykonane z tworzyw sztucznych. Tego typu produkt zawiera odpowiednią mieszankę polimerów, które nie tylko skutecznie czyszczą powierzchnię, lecz także zapewniają jej połysk, tworząc antypoślizgową powłokę oraz ochronę przed osadzaniem się brudu czy uszkodzeniami mechanicznymi.

   

  Zobacz także: Jak czyścić podłogi winylowe? Jak o nie dbać?

   

  Na panele podłogowe PVC o bardzo dużej powierzchni i silnych zabrudzeniach można zastosować specjalny automat szorujący, czyli tzw. szorowarkę do posadzek, najlepiej z czerwonym padem szczotkowym stworzonym do polerowania twardych powierzchni, np. betonu malowanego, żywicy epoksydowej, a także paneli PVC. Brudną wodę wystarczy zebrać gumowym zbieraczem, a następnie przemyć powierzchnię czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Częstotliwość stosowania szorowarki zależy przede wszystkim od intensywności zabrudzeń i ich powierzchni, nasilenia użytkowania paneli w danym miejscu, jak również wymogu standardów higienicznych, zwłaszcza w miejscach publicznych, np. przychodniach, poradniach, sklepach.

   

  Odkurzacz myjący do czyszczenia paneli podłogowych

  Do czyszczenia paneli podłogowych można wykorzystać również specjalny odkurzacz myjący. To wielofunkcyjne urządzenie, które umożliwia odkurzanie na sucho i na mokro. Nowoczesny odkurzacz pionowy jest wygodnym w obsłudze sprzętem, który zapewni szybkie, a przede wszystkim efektywne sprzątanie różnych powierzchni, w tym także paneli podłogowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń. Marka Tefal oferuje odkurzacz Clean & Steam Multi VP8561RH, który dzięki dużej mocy pary skutecznie i szybko czyści wszystkie, nawet najbardziej zabrudzone twarde powierzchnie. Odkurzacz pionowy jest wielofunkcyjny. Za jego pomocą można czyścić nie tylko podłogi, lecz także różne trudno dostępne miejsca w kuchni, łazience czy w salonie, a nawet odświeżać tkaniny dzięki specjalnej odłączanej ręcznej głowicy. Gorąca para wodna wyrzucana pod wysokim ciśnieniem jest w stanie usunąć z czyszczonej powierzchni do 99,9% bakterii bez stosowania dodatkowych środków chemicznych czy gotowych detergentów. 

  W domowych porządkach sprawdzi się również pionowy mop parowy Steam Mop VP6555 od marki Tefal. Urządzenie skutecznie dezynfekuje i dogłębnie czyści, dzięki zastosowaniu funkcji czyszczenia parą. Umożliwia kontrolowanie wyrzutu pary – ma trzy ustawienia, które pozwalają dostosować go do czyszczonej powierzchni, np. paneli, płytek czy parkietu. Steam Mop VP6555 to lekki mop parowy z wygodnym uchwytem, zapewniający komfortowe sprzątanie. Urządzenie jest gotowe do pracy już po zaledwie 30 sekundach od włączenia. Co więcej, miękka nakładka z mikrofibry zapewnia perfekcyjne rezultaty mycia na mokro bez pozostawiania na czyszczonej powierzchni nieestetycznych smug. Wyjmowany mop został również wyposażony w specjalny system wymiany myjącej nakładki bez konieczności używania rąk, dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest wyjątkowo higieniczne, a tym samym bezpieczne dla zdrowia. 

   

  Panele PVC elewacyjne

  PVC służy również jako materiał do wykonywania elewacji. W budownictwie często korzysta się wówczas z sidingu, czyli modyfikowanego PVC, który przy odpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu dobrze prezentuje się przez lata. Dodatkowo zewnętrzne panele z tworzywa sztucznego przypominają drewnianą boazerię i stanowią popularne wykończenie domu. Siding to bardzo elastyczne wykończenie elewacji odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Tworzywo nie wymaga stałej konserwacji, jednak należy je regularnie czyścić, aby prezentowało się estetycznie.

  Zewnętrzne panele PVC narażone są na ciągłe zmiany temperatur, deszcz, śnieg i słońce. Na ich powierzchni kurz, pył i brud osadza się w większych ilościach, co prowadzi do nagromadzenia osadu, tworzenia się mchu, glonów czy nieestetycznych nalotów, dlatego tak ważne jest, aby elewację czyścić regularnie.

  Do prac porządkowych najlepiej wykorzystać zwykłą szczotkę o miękkim włosiu, które swobodnie wniknie między panele i strukturę tworzywa, skutecznie czyszcząc zanieczyszczenia, które się tam nagromadziły. Do mycia elewacji na wysokości sprawdzi się szczotka teleskopowa. Nie ma wówczas potrzeby korzystania z drabiny czy specjalnych podnośników. Panele PVC drewnopodobne nie powinny być czyszczone w temperaturze powyżej 60℃, ponieważ może to powodować falowanie i odkształcanie się sztucznego tworzywa. Z kolei używanie myjki wysokociśnieniowej grozi naruszeniem zatrzasków, jakie łączą poszczególne panele PVC. Rozszczepienie elewacji prowadzi do nieodwracalnych zmian, niekiedy do konieczności montażu paneli na nowo.

   

  Zewnętrzne panele PVC – mycie krok po kroku

  Bezpiecznym i skutecznym sposobem na mycie zewnętrznych drewnopodobnych paneli PVC jest użycie miękkiej szczotki oraz wody demineralizowanej o temperaturze nieprzekraczającej 55℃. Włosiem szczotki wystarczy poruszać pod kątem rozwartym względem mytej powierzchni. Miękkie włosie skutecznie usunie nagromadzony na elewacji osad, mech i brud. Czyszcząc panele z sidingu, należy uważać na środki chemiczne. Lepiej zrezygnować z detergentów o silnym działaniu wybielającym czy przeciwgrzybiczym, ponieważ ich częste stosowanie może uszkodzić strukturę paneli i spowodować nieodwracalne odkształcenia.

   

  Jak wyczyścić białe panele PVC?

  PVC to tworzywo odporne na wilgoć, dlatego sprawdza się jako wykończenie wnętrz o dużej wilgotności, np. łazienek. Dodatkowo użycie jasnych paneli PVC w łazience może optycznie powiększyć małą przestrzeń. W łazienkach często korzysta się z białego koloru paneli, na których niestety bardziej widać brud, dlatego należy je regularnie czyścić. Na rynku dostępne są specjalne środki do mycia białego PVC. Mieszanka składników aktywnych nie wchodzi w reakcję ze sztucznym tworzywem i jest skutecznym oraz bezpiecznym dla powierzchni sposobem na pozbycie się brudu, a tym samym zadbanie o nieskazitelną biel w łazience. Dodatkowo preparaty tego typu pozostawiają na czyszczonej powierzchni warstwę ochronną i antystatyczną, która zabezpiecza przed ponownym osadzaniem się brudu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5