Boże Narodzenie to wyjątkowy okres w roku. Aby się do niego właściwie przygotować, trzeba zadbać o przedświąteczne porządki. Warto zaplanować je odpowiednio wcześniej. W ten sposób można uniknąć pośpiechu i nerwów wynikających z robienia wszystkiego na ostatnią chwilę.

Spis treści

   Boże Narodzenie spędza się zazwyczaj w rodzinnym gronie. Zapraszając gości do swojego domu, powinno się zapewnić im komfort i odpowiednią atmosferę. Poza przygotowaniem tematycznych dekoracji i pysznych potraw należy pamiętać o posprzątaniu mieszkania. Na szczęście świąteczne porządki nie muszą być wyczerpujące – wystarczy dobrze je zaplanować i zaangażować w poszczególne zadania wszystkich domowników.

  Porządki świąteczne – od czego zacząć przygotowania do Bożego Narodzenia?

  Boże Narodzenie wymaga odpowiednich przygotowań. Świąteczne porządki warto zacząć nawet trzy tygodnie wcześniej. Pierwszym krokiem do uprzątnięcia mieszkania jest przejrzenie zawartości szaf, półek i szuflad oraz odpowiednia segregacja znajdujących się tam przedmiotów. Kluczową kwestię stanowi pozbycie się niepotrzebnych rzeczy.

  Porządki świąteczne przed Bożym Narodzeniem warto też przeprowadzić zgodnie z kilkoma zasadami. Należy zaplanować sprzątanie według harmonogramu: najpierw zaleca się uprzątnięcie najrzadziej używanych pomieszczeń (np. pokoju gościnnego), a dopiero później sypialni, pokoju dziecięcego oraz salonu. Gruntowne porządki przedświąteczne najlepiej zakończyć na kuchni i łazience. Zalecane jest też sprzątanie metodą od góry do dołu. Najpierw należy więc usuwać zanieczyszczenia z górnych części danego pomieszczenia, np. z wysokich półek, a na końcu zająć się odkurzeniem i umyciem podłogi. Pozwoli to na lepszą organizację świątecznych porządków i uniknięcie nadmiernego chaosu.

  Boże Narodzenie – gruntowne odkurzanie pokoi i sprzątanie przed świętami

  Powinno się przeprowadzić gruntownie sprzątanie przed świętami Bożego Narodzenia. Zabierając się za porządki w pokojach, należy więc zadbać o wszelkie detale. Trzeba zdjąć z okien firanki i zasłony, a następnie je uprać. Kolejnym krokiem jest odkurzenie sufitu oraz ścian z pajęczyn i kurzu. Można zrobić to przy pomocy szczotki na długim kiju owiniętej suchą ściereczką. Innym sposobem jest zastosowanie odkurzacza bezprzewodowego Tefal Air Force360 Flex Pro. Sprzęt ten jest niezwykle poręczny, ma elastyczną rurę i zintegrowany system szczotek, dlatego bez trudu można nim usuwać zanieczyszczenia znajdujące się pod sufitem. Co więcej, dzięki elektroszczotce z podświetleniem LED mamy pewność, że nie pominiemy żadnej drobiny kurzu.

  Kolejnym krokiem podczas świątecznych porządków jest odkurzenie mebli i bibelotów oraz umycie ozdobnego szkła. Można do tego wykorzystać ściereczkę z mikrofibry i specjalne środki czyszczące. Trzeba też pamiętać o odkurzeniu kaloryferów, np. przy pomocy szczotki do czyszczenia butelek, która dotrze w każdy zakamarek.

  Ważnym elementem porządków przed świętami Bożego Narodzenia jest wyczyszczenie mebli tapicerowanych, a więc odkurzenie sofy, wersalki i foteli. Ułatwi to odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force360 Flex Pro. Dzięki zestawowi ssawek, m.in. minielektroszczotce do usuwania sierści i szczotce do tapicerki, bez trudu pozbędziemy się zanieczyszczeń, które mogą znajdować się nie tylko na powierzchni, lecz także w zakamarkach mebli. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli zwierząt.

  Przygotowując dom na Boże Narodzenie, nie można pominąć trzepania dywanów i odkurzania podłóg – dzięki temu pokoje będą wyglądały o wiele bardziej świeżo. Warto pamiętać, aby wszystkie powyższe czynności wykonać z wyprzedzeniem, najlepiej 1–2 tygodnie przed świętami.

  Świąteczne porządki – mycie drzwi, okien i podłóg

  Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, warto również umyć okna i drzwi wejściowe. Jeżeli na zewnątrz jest bardzo zimno, można zrezygnować z tego punktu, ponieważ taka pogoda sprzyja przeziębieniom. Nie wolno jednak pominąć mycia podłóg. Powinniśmy przetrzeć je lekko wilgotną szmatką lub wykorzystać nakładkę mopującą Tefal Aqua, którą nakłada się na odkurzacz bezprzewodowy. Dzięki niej szybko można usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia przy użyciu wyłącznie wody.

  Ważne również, aby zapastować podłogę przed Bożym Narodzeniem. Dotyczy to zwłaszcza paneli drewnianych. Zastosowanie środka nabłyszczającego sprawi, że nabiorą one ładnego połysku i będą prezentowały się bardzo elegancko. Wszystkie te zabiegi warto przeprowadzić tydzień przed świętami.

  Porządki przedświąteczne – czyszczenie łazienki i kuchni

  Jednym z ostatnich etapów przedświątecznych porządków jest sprzątanie łazienki. Należy dokładnie umyć glazurę i wyczyścić fugi – można w tym celu wykorzystać roztwór wody z octem, który świetnie usuwa kamień oraz osad ze starego mydła. Następnie powinno się przejść do mycia wanny lub kabiny prysznicowej, muszli klozetowej, umywalki oraz baterii łazienkowych. Najlepiej użyć do tego odpowiednich środków czyszczących. Na koniec można odkurzyć i umyć podłogę w łazience.

  Z równie dużą pieczołowitością należy sprzątać kuchnię przed Bożym Narodzeniem. Warto zacząć od oczyszczenia powierzchni, na których zgromadził się tłusty osad – można do tego wykorzystać specjalne środki czyszczące lub ocet. Kolejnym krokiem jest umycie piekarnika, okapu i lodówki (musimy ją wcześniej opróżnić, a następnie rozmrozić). Trzeba też dokładnie umyć szafki i szuflady kuchenne – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. To dobry moment na wyrzucenie przeterminowanych produktów. Oprócz tego należy pamiętać o odświeżeniu zmywarki. Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, na koniec powinniśmy się zająć odkurzeniem i umyciem kuchennej podłogi.

  Wigilia Bożego Narodzenia – jakie porządki można zostawić na koniec?

  Wigilia Bożego Narodzenia powinna być przeznaczona na ostatnie przygotowania do uroczystej kolacji, a nie na gorączkowe sprzątanie. Tego dnia warto jednak jeszcze raz odkurzyć podłogi w domu. Dużą oszczędność czasu zapewni użycie robota sprzątającego Tefal Explorer Serie 60. Sprzęt ma tylko 6 cm wysokości, dlatego dostanie się nawet pod niskie meble. Wyposażony jest w szczotki Dual Force, które dokładnie usuwają zanieczyszczenia ze wszystkich zakamarków. Co ważne, robotem steruje się zdalnie i można dostosować jego funkcje do aktualnie sprzątanej powierzchni. Podczas gdy urządzenie odkurza, możemy więc w spokoju zająć się innymi sprawami.

  Przed przyjściem gości warto włączyć oczyszczacz powietrza Tefal Pure Air Genius. Dzięki 4-poziomowej filtracji usuwa on m.in. bakterie, wirusy, kurz i smog. W efekcie powietrze w domu staje się niezwykle świeże i przyjemne, co wpływa na poprawę atmosfery przy świątecznym stole.

  Przeczytaj także jak idealnie wyprasować świąteczny obrus. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?