Obrus świąteczny powinien wyglądać perfekcyjnie. Zadbane, odpowiednio wyprasowane nakrycie nie tylko dopełnia aranżacji salonu, ale stanowi także wizytówkę gospodarza. Jeśli obrus nie jest zbyt pognieciony, a wymaga jedynie odświeżenia, warto mieć pod ręką niezawodną parownicę do ubrań.

Spis treści

  Najczęściej obrusy świąteczne bożonarodzeniowe oraz obrusy na Wielkanoc wykonane są z bawełny, lnu, sizalu, jedwabiu, ramii, poliestru lub mieszanek tych materiałów. W dużej mierze dominuje tu kolor biały, jednak obrusy świąteczne można z powodzeniem ozdobić ciekawymi bieżnikami w wielu wersjach kolorystycznych i o różnych wzorach – od gwiazdek, śnieżynek i reniferów, po kurczaczki, zajączki i jajka. W jaki sposób dbać o obrus w zależności od rodzaju materiału? Które nakrycia prasują się najłatwiej?

  Materiał na obrus świąteczny – jaki warto wybrać?

  Jakość obrusu zależy od tkaniny, z której został wykonany. Najszlachetniejsze nakrycia stołu wykonane są z surowców naturalnych takich jak bawełna, len, jedwab, ramia czy sizal. W jaki sposób należy prać i prasować materiały na obrus świąteczny?

  Obrus świąteczny lniany

  Nakrycia z lnu są niezwykle trwałe, odporne na zabrudzenia i bardzo gustowne. Z każdym kolejnym praniem stają się coraz ładniejsze. Len to materiał gniotący i oporny na prasowanie, łatwo go też przesuszyć. Dlatego przed przystąpieniem do wygładzania tkaniny warto ją lekko zwilżyć. Stopa żelazka musi być rozgrzana do 180–220℃. W trakcie pierwszego prania obrusu świątecznego z lnu pralka powinna być nastawiona na 30℃, aby materiał nieco zmiękł. Przy następnych praniach temperatura powinna wynosić do 95℃ dla białych obrusów oraz 60℃ dla kolorowych.

  Obrusy bawełniane

  Bawełna to kolejny bardzo popularny materiał na obrusy świąteczne. Te nakrycia stołu są niezwykle przyjemne w dotyku, trwałe i, mimo tendencji do gniecenia, łatwo poddają się prasowaniu. Obrus świąteczny z bawełny powinien być prasowany w temperaturze od 150 do 180℃. Materiał w ciemnym kolorze warto wygładzać po lewej stronie oraz przez ściereczkę wykonaną z lnu lub bawełny. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych wybłyszczeń. Obrusy bawełniane w kolorze białym należy prać w temperaturze 90℃, natomiast kolorowe do 60℃.

  Obrusy jedwabne

  Nakrycia wykonane z jedwabiu są niezwykle szlachetne i eleganckie. Jednak jest to materiał bardzo delikatny i wymagający. Należy go prasować na sucho, po lewej stronie, w temperaturze od 90 do 120℃. Obrus świąteczny wykonany z jedwabiu powinno się prać ręcznie w zimnej wodzie i z pomocą specjalnych produktów lub delikatnego szamponu do włosów.

  Obrusy z ramii

  Ramia to dość rzadki materiał na obrusy świąteczne. Niemniej jednak tkanina ta jest warta uwagi. Nakrycia wykonane z ramii są bardzo wytrzymałe i eleganckie. Ramia charakteryzuje się sporą sztywnością i lekkim połyskiem. Pielęgnacja obrusów z tej tkaniny jest identyczna jak w przypadku nakryć wykonanych z bawełny.

  Obrusy sizalowe

  Sizal to materiał na obrusy pochodzący z agawy sizalowej. To bardzo wytrzymała, szykowna i nierozciągająca się tkanina. Jest jednak mało odporna na plamy i podatna na zagniecenia. O sizal należy dbać podobnie jak o bawełnę.

  Przeczytaj również: Jak prasować koronkę? Najskuteczniejsze metody

  Jak pielęgnować obrus świąteczny plamoodporny?

  Dobrym pomysłem podczas uroczystości jest skorzystanie z nakryć, które nie są podatne na powstawanie plam. W przypadku kontaktu tkaniny z rozlanym winem, barszczem, sosem lub kawą wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką. Bardzo wiele obrusów świątecznych bożonarodzeniowych lub wielkanocnych wykonuje się z tego typu materiału. Jest to zazwyczaj stuprocentowy poliester, rzadziej spotyka się mieszanki jedwabiu, bawełny, lnu, akrylu i poliestru. Całość pokrywana jest specjalną teflonową warstwą ochronną, która nie dopuszcza, aby brud przeniknął bezpośrednio do włókien materiału. Nakrycia z apreturą teflonową nie trzeba prać tak często, jak tradycyjne obrusy. Niemniej od czasu do czasu wymagają zastosowania odpowiedniej pielęgnacji. Obrusy świąteczne z powłoką należy prać w pralce w temperaturze od 30 do 40℃. Na szczęście znaczna część takich nakryć nie wymaga prasowania.

  Prasowanie parą – szybki sposób na wygładzenie obrusu świątecznego

  Okres świąt bywa bardzo stresujący, a wizja dodatkowego prasowania chyba nikogo nie napawa optymizmem. Jednak czynność ta nie musi być wcale męcząca i trudna. Wszystko za sprawą urządzeń do prasowania parą, dzięki którym wygładzanie tkanin jest o wiele szybsze niż praca z tradycyjnym żelazkiem. Jakie żelazko na parę okaże się najlepsze? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na generatory pary oraz parownice do ubrań. Potrafią one utrzymać stałą, bezpieczną dla tkanin temperaturę, dlatego zapewniają doskonałą gładkość bez ryzyka powstania szpecących wybłyszczeń czy przypaleń. Funkcja ta umożliwia szybkie prasowanie wszystkich rodzajów obrusów świątecznych, niezależnie od rodzaju tkaniny. Żelazko z generatorem pary produkuje ogromną ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem (stały wyrzut wynosi do ok. 180 g na minutę, a dodatkowy do ok. 600 g na minutę). Z tego powodu doskonale radzi sobie w przypadku rozprasowywania bardzo gniotących się tkanin i grubych materiałów. W przypadku tego sprzętu istnieje również opcja prasowania parowego kilku warstw naraz (np. pościeli). Żelazko ze stacją parową jest wyposażone w pojemny zbiornik na wodę (dobre żelazko ma najczęściej ponad 1 l), przez co praca z urządzeniem może trwać dłużej niż w przypadku klasycznych modeli. Jeżeli tkanina nie jest bardzo wygnieciona i wymaga jedynie odświeżenia, jak w przypadku obrusów plamoodpornych, warto sięgnąć po parownicę do prasowania. Dzięki niej możliwe staje się nie tylko wygładzenie materiału, ale również pozbycie się niechcianych zapachów i bakterii. Gorący strumień pary wodnej usuwa bowiem do 99,9% drobnoustrojów. Parownica do prasowania ubrań składa się ze zbiornika wody, dzięki któremu można odświeżyć od kilku do kilkunastu sztuk ubrań oraz z grzałki produkującej parę wodną. Parownica do odzieży ma o wiele mniejszy wyrzut pary niż żelazko z generatorem pary, dlatego polecana jest do pielęgnacji delikatnych tkanin takich jak np. jedwab.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?