Własnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne są wyjątkowo piękną i oryginalną dekoracją. Najlepiej zrobić je z dzieckiem, dla którego sam proces tworzenia stanowi świetną zabawę. Po ich wykonaniu należy jednak posprzątać – w tym celu warto użyć sprawdzonego odkurzacza.

Spis treści

  Ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne to nieodłączny element świąt. Można nimi przystroić nie tylko stół, ale też np. kominek czy meble. Zamiast kupować gotowe dekoracje, lepiej wykazać się kreatywnością i zrobić je samemu. Niestety, tworzenie świątecznych stroików i innych ozdób wiąże się z bałaganem, zwłaszcza jeśli przygotowuje się je wraz z dzieckiem. Aby okiełznać nieporządek, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, np. odkurzacz bezworkowy lub inny rodzaj urządzenia do sprzątania.

  Ozdoby świąteczne i ich rodzaje

  Dekoracje świąteczne można przygotować na wiele okazji. Mimo to najczęściej wykonuje się ozdoby bożonarodzeniowe lub wielkanocne.

  Najbardziej znane dekoracje z okazji świąt Bożego Narodzenia to oczywiście bombki. Można je zrobić własnoręcznie, np. z kolorowego papieru lub styropianu ozdobionego brokatem czy drobnymi koralikami. Znane są też łańcuchy z krepiny oraz girlandy przygotowane np. z drutu, szyszek, gałązek roślin i wstążki. Coraz większą popularność zyskują też bożonarodzeniowe stroiki, których bazą jest naturalny świerk.

  Jeśli chodzi o ozdoby wielkanocne, klasycznymi dekoracjami są wielobarwne pisanki. Warto je przygotować nie tylko przy pomocy farb, ale też innych materiałów, np. włóczki czy cekinów. Oprócz tego można wykonać niewielkie figurki z modeliny, które nawiązują do symboli Wielkanocy. Ciekawym pomysłem na świąteczne ozdoby jest też uszycie niewielkiej maskotki z materiału, najlepiej w kształcie kurczaka, królika lub baranka. Taka dekoracja może później służyć jako zwykła przytulanka dla dziecka.

  Ozdoby bożonarodzeniowe z brokatem – jak po nich posprzątać?

  Wiele ręcznie robionych ozdób świątecznych wymaga użycia brokatu. Jego malutkie drobinki pięknie połyskują i dodają uroku nawet minimalistycznym przedmiotom. Niestety, podczas przygotowywania dekoracji, bardzo łatwo można go rozsypać. Istnieje jednak łatwy i szybki sposób na usunięcie go zarówno z parkietu czy dywanu, jak i mebli – wystarczy zastosować odpowiedni sprzęt do odkurzania.

  W przypadku sprzątania świecących drobinek najlepiej sprawdzi się odkurzacz bezworkowy. Urządzenie to przystosowane jest m.in. do pochłaniania kurzu, jednak bez trudu poradzi sobie także z innymi pyłkami. Co ważne, nie tylko usuwa je, ale również filtruje, dzięki czemu nie przedostają się one z powrotem do otoczenia.

  Wysokiej jakości odkurzacze bezprzewodowe mają zaawansowany system ssawek oraz 3–pozycyjne szczotki przystosowane do różnych powierzchni. Podczas odkurzania podłogi z brokatu najlepiej wsunąć szczotkę – dzięki temu można precyzyjnie usunąć drobinki bez obaw, że rozniosą się po całym parkiecie. W przypadku odświeżania dywanów należy z kolei zastosować szczotkę przystosowaną do tego typu powierzchni. Warto również pamiętać, aby nastawić odkurzacz bezworkowy na najwyższy poziom mocy.

  Jeżeli jednak brokat z dekoracji bożonarodzeniowych rozsypał się na meblach pokrytych tapicerką, najlepiej sprawdzi się odkurzacz ręczny (bezprzewodowy). Jego zaletą jest duża mobilność – z łatwością można go przenosić i tym samym docierać nawet do najmniejszych zakamarków, w których mógł ukryć się błyszczący pyłek.

  Stroiki świąteczne ze świerku – jakim sprzętem posprzątać resztki igliwia?

  Stroik lub wianek bożonarodzeniowy przygotowywany jest najczęściej z gałązek żywego świerku. Choć taka ozdoba jest niezwykle efektowna, igliwie ma tendencję do osypywania się. Jest to uciążliwe nie tylko podczas przygotowywania dekoracji, ale również później, gdy kładzie się ją na stole lub zawiesza nad kominkiem.

  Na szczęście, usuwanie igliwia jest bardzo proste. W celu pozbycia się niechcianych pozostałości po bożonarodzeniowym stroiku wystarczy wykorzystać klasyczny sprzęt do odkurzania. Jeszcze lepszym pomysłem jest zastosowanie odkurzacza pionowego (czyli bezprzewodowego). Takie urządzenie nadaje się do usuwania różnego typu zanieczyszczeń z takich powierzchni, jak dywany, tapicerki, podłogi czy meble. Dzięki niemu sprzątanie w domu może być o wiele szybsze i łatwiejsze. Nowoczesne bezprzewodowe odkurzacze pionowe wyróżniają się specjalną głowicą, która pozwala na dokładne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń – zarówno drobnych, jak i tych nieco większych (np. igliwia). Ich zaletą jest też to, że są niezwykle poręczne i bez trudu docierają do niewielkich szczelin.

  Ozdoby wielkanocne z materiału – czym usunąć nitki z podłogi i dywanu?

  Ozdoby na Wielkanoc mogą być przygotowane z tkaniny. Tego typu dekoracje wymagają nieco zaangażowania, jednak własnoręcznie uszyty króliczek lub baranek nie tylko ładnie się prezentuje, ale może też sprawić wiele radości dzieciom. W ferworze szycia czasem trudno jednak utrzymać porządek. Warto więc wiedzieć, jak usunąć z podłogi skrawki materiału oraz nitki.

  Sprzątanie po tworzeniu świątecznych ozdób należy rozpocząć od zebrania większych kawałków tkaniny z dywanu lub posadzki. W przypadku porozrzucanych nitek może być to nieco trudniejsze, dlatego też najlepiej użyć dobrego odkurzacza. Może być to zarówno tradycyjny sprzęt z workiem, jak i bezworkowy model. Najważniejsze, aby jego silnik miał dużą moc – dzięki temu, nawet trudne do zauważenia kawałki nitki zostaną usunięte. Oprócz tego potrzebny jest zestaw odpowiednich szczotek przystosowanych do różnych powierzchni. Za ich sprawą można pozbyć się zanieczyszczeń zarówno z parkietów, jak i dywanów z krótkim i długim włosiem. Jest to niezwykle istotne, ponieważ małe nitki wpadają między włosie grubej wykładziny, przez co usunięcie ich zwykłą ssawką może być utrudnione.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?