Linoleum to rodzaj elastycznej wykładziny, która stanowi świetne zabezpieczenie i ozdobę podłogi, jest też czasami stosowana na ścianach. Ze względu na właściwości materiału, bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ale sprzątając i myjąc linoleum, warto stosować się do kilku podstawowych zaleceń.

Spis treści

  W przeszłości wykładzina linoleum cieszyła się dużą popularnością. Współcześnie wciąż sięga po nią wiele osób, zwłaszcza tych, którym zależy na wykończeniu podłogi, które jest ekologiczne i bardzo łatwe w pielęgnacji. Linoleum ma także inne zalety, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu go w swoim mieszkaniu.

  Co to jest linoleum i gdzie się je stosuje?

  Linoleum to popularna, elastyczna wykładzina. Wiele osób myli ją z gumolitem lub płytkami PCV. W rzeczywistości jest to jednak zupełnie inny rodzaj pokrycia podłogi. Linoleum wykonuje się bowiem z naturalnych materiałów, takich jak włókna lniane, olej z lnu, mączka korkowa i roślinna, żywica oraz barwniki pochodzenia naturalnego. Powierzchnia linoleum jest zazwyczaj zabezpieczona woskiem i akrylem, dzięki czemu wykładzina wyróżnia się dużą wytrzymałością.

  Zastosowanie linoleum w mieszkaniu ma wiele zalet. Przede wszystkim to ciepła, sprężysta i miękka wykładzina, dlatego chodzenie po nim nie obciąża kręgosłupa i jest po prostu przyjemne. Oprócz tego ma właściwości antypoślizgowe – nawet gdy jest wilgotna, trudno się na niej przewrócić. Z tego względu zaleca się wyłożyć nią podłogi w pokojach, w których przebywają dzieci.

  Wykładzina linoleum jest także odporna na zabrudzenia. Ma właściwości antystatyczne i bakteriostatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu, a na jej powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy. Z tego powodu stanowi bardzo higieniczną posadzkę, która doskonale sprawdzi się w domach alergików i osób cierpiących na astmę.

  Z czasem linoleum wykazuje tendencję do utleniania się, co wpływa na zmianę koloru wykładziny. Ma to jednak swoje plusy. Dzięki temu ewentualne zarysowania powstałe na jej powierzchni same się zabliźniają i stają niewidoczne dla oka.

  Tego typu wykładzina nadaje się do większości pomieszczeń w domu, w tym sypialni, przedpokoju, salonu lub pokoju dziecięcego. W sklepach dostępne są rozmaite kolory i wzory (popularne jest np. linoleum drewnopodobne), dlatego bez trudu można wybrać produkt dostosowany do własnych preferencji i wystroju mieszkania. Nie należy jednak kłaść linoleum w łazience, ponieważ pod wpływem dużej wilgoci może zacząć pęcznieć. Linoleum kuchenne jednak sprawdzi się doskonale.

  Wykładzina linoleum – jak czyścić ją na sucho?

  Choć linoleum nie przyciąga kurzu, należy je regularnie odkurzać. Najlepiej robić to 2–3 razy w tygodniu. Można do tego wykorzystać zwykłą szczotkę. Wygodniejszym i szybszym sposobem na oczyszczenie wykładziny jest jednak użycie odkurzacza. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie porządki, warto kupić robota sprzątającego Tefal Explorer S60. Wybierając sprzęt o wysokości jedynie 6 cm, który ma szczotki Dual Force, zyskuje się pewność, że dotrze on we wszystkie zakamarki i wyczyści nawet trudno dostępne miejsca pod meblami. Można wygodnie nim sterować dzięki specjalnej aplikacji, która pozwala również zaplanować harmonogram sprzątania. Dodatkowo, urządzenie ma aż 3 tryby pracy, w tym funkcję dokładnego sprzątania we wszystkich zakamarkach przy wykorzystaniu żyroskopu, opcję spiralnego ruchu pozwalającego na odkurzenie wybranej przestrzeni i możliwość sprzątania wzdłuż ścian i listew przypodłogowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w każdym pomieszczeniu, w którym znajduej się wykładzina linoleum.

  Jak i czym myć linoleum?

  Mycie wykładziny nie powinno sprawiać trudności. Nawet białe linoleum w kilka chwil można wyczyścić na mokro, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Plamy z wody lub z tłuszczu trzeba usuwać, gdy tylko się pojawią, w przeciwnym razie wnikną one w posadzkę. Warto przy tym wiedzieć, że linoleum, ze względu na zawartość oleju lnianego, bardzo szybko pochłania duże ilości wody. Może to doprowadzić do jego napęcznienia, a w efekcie nawet do zniszczenia. Myjąc linoleum na mokro, trzeba więc uważać, aby nie dostała się pod nie woda. Po zabiegu można wytrzeć powierzchnię do sucha miękką ściereczką (bawełnianą lub frotté) albo wykorzystać do tego suchy mop.

  Aby dobrze umyć linoleum, warto sięgnąć po domowe sposoby. Nie wszystkie środki chemiczne sprawdzą się podczas pielęgnacji tego typu wykładziny. Przykładowo, mleczka z cząsteczkami ściernymi mogą uszkodzić jej powierzchnię, a preparaty silnie zasadowe lub alkaliczne doprowadzić do powstania na niej przebarwień.

  Dobrym rozwiązaniem jest więc zastosowanie wody z mydłem. Na 1 l wody należy dodać około 2–3 łyżki szarego mydła w płynie i przecierać taką mieszanką powierzchnię linoleum za pomocą zwilżonego, dobrze wyżętego mopa. Trzeba przy tym pamiętać, aby woda była ciepła lub letnia, nigdy gorąca, ponieważ może to doprowadzić do rozpuszczenia ochronnej warstwy oleju na wykładzinie.

  Podczas usuwania plam z powierzchni linoleum, nie wolno skrobać ani drapać, ponieważ może to doprowadzić do powstania brzydkich zarysowań. Ponownie najlepiej wykorzystać do tego robot Explorer S60, ponieważ oprócz opcji sprzątania, ma on również funkcję mopowania podłogi.  Dzięki niemu w łatwy i szybki sposób można więc delikatne usunąć nawet uciążliwe plamy i zaschnięte zabrudzenia, jedynie przy użyciu wody z kranu. Wszystko przebiega niezwykle sprawnie i wygodnie, a w dodatku bez obaw o zniszczenie powierzchni linoleum.

  Ponieważ tego typu wykładzina jest stosunkowo odporna na zabrudzenia, nie trzeba zbyt często przeprowadzać zabiegów pielęgnacyjnych. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie linoleum raz w tygodniu.

  Jak usunąć stare smugi z linoleum?

  Czasami na linoleum powstają nieestetyczne, czarne smugi. Jeżeli są stare, można usunąć je przy pomocy benzyny lakowej. Trzeba ją jednak szybko zmyć po nałożeniu, aby nie zniszczyła wykładziny. Innym sposobem na wyczyszczenie wyjątkowo uciążliwych smug jest zastosowanie terpentyny. Należy delikatnie skropić nią miękką ściereczkę lub gąbkę, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsce. Podczas zabiegu trzeba mieć założone rękawiczki ochronne. Warto także otworzyć okno.

   

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?