Czyszczenie i pielęgnacja obuwia wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale i na to, jak długo posłuży dana para. Najwygodniejsze byłoby pranie mechaniczne. Jakie buty można czyścić w pralce? W jakiej temperaturze i programie? Jakie trzeba z kolei myć ręcznie, a jakie tylko na sucho? 

Spis treści

  Jak skutecznie wyczyścić buty sportowe, skórzane, zamszowe? Czy można je prać w pralce? Czym potraktować białe buty, by wyglądały jak nowe? 

  Jakie buty można prać w pralce?

  Pralka zdecydowanie ułatwia utrzymywanie w czystości odzieży, a także niektórych par butów. Mechaniczne pranie obuwia może być jednak ryzykowne. Dość bezpiecznie można wrzucić do pralki buty sportowe, tenisówki i trampki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich wykonanie – modele klejone mogą gorzej znieść wirowanie w bębnie niż te szyte. Klej może stracić swoje właściwości i zacząć plamić w miejscach wokół klejeń.

  Należy uważać także na wszelkie wstawki, szczególnie jeśli są ze skóry lub zamszu, a także z gumy. W takim przypadku ryzyko zniszczenia butów jest większe, bo te materiały źle znoszą pranie mechaniczne.

  Pranie butów w pralce może także z czasem wpłynąć na ich kształt i komfort noszenia (dotyczy to szczególnie lekkich, miękkich trampek czy tenisówek). Lepiej nie robić tego zbyt często. Przy niewielkich zabrudzeniach można spróbować usunąć plamy za pomocą ściereczki namoczonej w wodzie z mydłem lub wyprać je ręcznie.

  Uwaga! Jeśli buty są nowe, a metka nie zaleca prania w pralce, lepiej z tego zrezygnować. Producent może nie uznać reklamacji, jeśli buty się zniszczą. 

  Pranie butów w pralce krok po kroku

  1. Najpierw postaraj się usunąć zaschnięte błoto czy piasek za pomocą szczotki. Takie większe zabrudzenia mogłyby uszkodzić pralkę.
  2. Wyjmij sznurowadła i wkładki. Sznurowadła wypierz oddzielnie, tylko nie zapomnij włożyć ich do woreczka. Wkładki najlepiej wyczyść ręcznie.
  3. W ilu stopniach prać buty? Temperatura powinna być jak najniższa – 30℃, a nawet 20℃ będzie odpowiednie.
  4. Jaki program ustawić? Do butów najlepiej jest wybrać program do tkanin delikatnych lub tzw. pranie ręczne. Maksymalne obroty wirowania nie powinny wynosić więcej niż 400 na minutę.
  5. Buty włóż do woreczka do prania, aby zminimalizować ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Może to być worek specjalny (do butów) lub zwykły, do bielizny, a nawet płócienny czy bawełniany, ewentualnie poszewka na poduszkę. Dodatkowo włóż do bębna koc i umieść go wokół butów. To będzie dodatkowy „amortyzator”.
  6. W czym pierze się buty? Najlepiej sprawdzi się płyn do prania w niewielkiej ilości, ewentualnie proszek. Nie używaj zmiękczaczy do tkanin, odplamiaczy ani wybielaczy (o praniu białych butów przeczytasz poniżej).
  7. Aby buty dobrze wyschły po praniu, włóż do ich środka stare gazety zmięte w kulki. Wchłoną one nadmierną wilgoć i nie pozwolą obuwiu stracić kształtu. Nie stawiaj butów bezpośrednio na słońcu, bo wyblakną. Jeśli chcesz przyspieszyć ich suszenie, użyj suszarki do włosów. Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka, a odległość między butami a urządzeniem zbyt mała.

  Sprytny sposób na pranie białych butów

  Pranie białych butów nie różni się znacznie od postępowania przy obuwiu w każdym innym kolorze. Trzeba się stosować do wszystkich powyższych rad. Istnieje jednak sposób, by nieco „podkręcić” biel tenisówek czy adidasów i sprawić, by wyglądały, jak dopiero co przyniesione ze sklepu. Żeby uzyskać taki efekt, do ich prania w pralce najlepiej dodać sody (zamiast proszku lub pół na pół z nim).

  Czy można prać w pralce buty zamszowe i z nubuku? Jak czyścić takie obuwie?

  Pranie butów zamszowych i z nubuku w pralce jest zakazane. Już sama woda może pozostawić na ich powierzchni trudne do usunięcia plamy, a nawet przebarwienia.

  Aby wyczyścić zamszowe półbuty czy kozaki, najlepiej użyć specjalnej szczotki. Dodatkowo można przecierać zamsz samą pianą z mydła. Na niektóre zabrudzenia podziała zwykła gumka do ścierania. Na koniec warto przeczyścić buty profesjonalną pastą lub pianką do zamszu.

  W walce z niektórymi plamami pomóc także może… szklanka ciepłego mleka z łyżeczką sody (ewentualnie można dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, szczególnie jeśli zabrudzenia są z soli). Ważne, by nie przemoczyć butów, tylko lekko zwilżyć ich powierzchnię. Potem trzeba je wytrzeć suchą szmatką.

  Ciekawym sposobem na odświeżenie, a nawet zdezynfekowanie butów z zamszu czy nubuku jest użycie parownicy do ubrań. Para w bezpieczny sposób usunie bakterie i roztocza oraz pozbawi je nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, uniesie także „włoski” zamszu, co poprawi wygląd butów.

  Najwygodniejszą opcją są oczywiście najbardziej zaawansowane technicznie stacje parowe (np. IXEO). Takie urządzenia same dopasowują temperaturę i siłę wyrzutu pary do prasowanego materiału, co zwiększa bezpieczeństwo delikatnych tkanin i przyspiesza pracę. Do czyszczenia zamszu sprawdzi się jednak także zwykła, ręczna parownica lub żelazko z generatorem pary (nie dotyka się żelazkiem powierzchni zamszu, tylko prasuje samą parą). Zanim zastosuje się urządzenie, trzeba pozbyć się zabrudzeń (wykorzystując powyższe porady).

  Nie należy suszyć butów z zamszu na słońcu, bo wyblakną.

  Czyszczenie skórzanych butów – czy można je prać w pralce?

  Skórzane buty w pralce mogą popękać i całkowicie się zniszczyć. Trzeba więc czyścić je w inny sposób. Najpierw przeciera się je specjalną szczotką, potem wilgotną ściereczką – aby pozbyć się zabrudzeń. Potem najlepiej je wypastować.

  Ten rodzaj obuwia także można dodatkowo odświeżyć za pomocą parownicy do ubrań.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?