Pranie butów jest konieczne nie tylko po to, by przywrócić im schludny wygląd, lecz także by je odświeżyć, usunąć z ich wnętrza różnego rodzaju bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Czasami wystarczy sama woda z mydłem, często jednak potrzebne są skuteczniejsze środki.

Spis treści

  Pranie butów w pralce nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wiele rodzajów obuwia bardzo łatwo w ten sposób zniszczyć. 

  Jak prać buty? Podstawowe zasady

  Pranie butów można podzielić na ręczne i w pralce. Obydwa sposoby są skuteczne, natomiast nie można ich stosować do wszystkich rodzajów butów. Technikę czyszczenia obuwia należy dobierać przede wszystkim do rodzaju materiału, z jakiego są wykonane buty. Na przykład buty skórzane można w pralce całkowicie zniszczyć, natomiast te zamszowe nie zniosą dobrze kontaktu z dużą ilością wody także podczas prania ręcznego. Czasami lepszym rozwiązaniem jest odkażenie butów z pomocą gorącej pary, np. przy użyciu modułu ręcznego stacji parowej Tefal IXEO Power. W ten sposób można usunąć zabrudzenia oraz brzydki zapach i odświeżyć materiał. Dzięki gorącej parze można także skutecznie pozbyć się różnego rodzaju mikroorganizmów bytujących w głębszych warstwach materiału. Automatyczne wrzucanie butów do pralki to błąd, którego warto się wystrzegać. Zanim wybierzesz metodę czyszczenia obuwia, zapoznaj się z kilkoma naszymi radami. 

  Jak wyprać buty ręcznie?

  Buty takie jak espadryle, botki, szpilki, a także buty skórzane, zamszowe i klejone powinno prać się tylko w ręku. Absolutnie niewskazane jest pranie ich w pralce. Ręcznie można wyprać też buty sportowe. Warto pamiętać, że każdy z rodzajów butów wymaga nieco innej pielęgnacji. 

  • Buty sportowe można umyć wodą z mydłem. Jak prać białe buty sportowe? Do tego zestawu należy dodać jeszcze odrobinę wybielającej pasty do zębów. Pamiętaj, żeby na początku wyjąć sznurowadła i namoczyć je w wodzie z mydłem. Gąbką zanurzoną w tej samej mieszance wytrzyj zewnętrzną stronę buta. Nie zapomnij o podeszwach. Następnie całość dokładnie wysusz. Jeśli chcesz zadbać o białe buty, na koniec czyszczenia użyj pasty, która pomoże usunąć żółte lub szare plamy. 
  • Do butów płóciennych użyj letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  • Buty skórzane pierze się bardzo podobnie jak sportowe. Najpierw należy przetrzeć je wodą z mydłem, a następie wytrzeć do sucha. Na koniec dobrze jest wypastować je specjalną pastą do butów skórzanych. 
  • Największe wyzwanie stanowią buty zamszowe. Mają one bowiem wyjątkowo delikatną zewnętrzną powierzchnię, którą łatwo uszkodzić. Pamiętaj, że zamsz (a także nubuk) źle znosi zbyt dużą ilość wody. Najpierw wytrzyj obuwie z kurzu, a następnie oczyść wilgotną szmatką nasączoną roztworem mleka i sody oczyszczonej (1 łyżka na 1 szklankę). Na koniec oczyść je gąbką zanurzoną w czystej wodzie (uważaj, aby była ona jedynie lekko wilgotna). Po wyschnięciu wyszczotkuj buty specjalną szczotką do zamszu, koniecznie z naturalnego włosia.

  Jak wyprać buty w pralce?

  W pralce można prać buty sportowe, nieprzyjemnie pachnące, mocno zabrudzone, z trudnymi do ręcznego usunięcia plamami. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego, najpierw trzeba wyjąć z nich sznurówki. Pamiętaj także o wyjęciu wkładek, ponieważ podczas prania mogą się zniszczyć. Buty w pralce najlepiej prać w specjalnym programie dla obuwia (większość nowoczesnych pralek już taki ma). Możesz odpowiednie parametry ustawić też ręcznie:

  • temperatura 30 stopni Celsjusza,
  • niskie obroty – 400/min,
  • bez wirowania,
  • czas prania: do 30 minut.

  Buty dobrze jest zabezpieczyć przed odbijaniem się o siebie i bęben. W sklepach obuwniczych możesz kupić specjalne worki do prania butów. Możesz także wykorzystać te, które wcześniej służyły do prania bielizny. 

  Po praniu: dokładne suszenie butów

  Niezależnie od tego, czy pierzesz buty sportowe w pralce, czy też ręcznie, czy myjesz buty płócienne, zamszowe, czy skórzane – każdą parę po umyciu należy pozostawić do wyschnięcia. Obuwie możesz wysuszyć za pomocą suszarki do włosów, a latem po prostu wynieść na świeże powietrze. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, aby nie wystawiać ich na pełne działanie słońca, ponieważ na białych butach mogą pojawić się nieestetyczne żółte plamy, a inne buty mogą stracić swój żywy kolor. 

  Jak usunąć przykry zapach z butów: czy pranie jest konieczne?

  Pranie butów bardzo często spowodowane jest nie tyle widocznym ich zabrudzeniem, ile potrzebą usunięcia przykrego zapachu. Warto jednak zastanowić się, czy od razu w takiej sytuacji trzeba wrzucać buty do pralki. Na początku można na przykład zastosować najpierw sodę oczyszczoną. Wystarczy wsypać ją do każdego buta i zostawić na całą noc. Rano po brzydkim zapachu nie powinno być już śladu. Warto jednak pamiętać, że przykry zapach oznacza, że w głębszych, wewnętrznych warstwach materiału rozwijają się bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Im jest ich więcej, tym bardziej nieprzyjemny zapach wydobywa się z obuwia. Warto więc zadziałać na przyczynę problemu, a nie jego skutki. Możesz sięgnąć na przykład po specjalne płyny do dezynfekcji obuwia. Wystarczy spryskać nimi buty, aby zabić większość mikroorganizmów i tym samym pozbyć się przykrego zapachu. Jeśli chcesz zadziałać bardziej kompleksowo, a przy tym ekologicznie, możesz sięgnąć po parownicę. Dobrze jednak, aby nie był to podręczny model do usuwania drobnych zagnieceń, ale moduł ręczny od generatora pary lub stacji parowej (np. IXEO POWER marki Tefal ma specjalny przenośny pojemnik na wodę, który pozwala używać sprzętu w wersji mobilnej). Chodzi o to, by urządzenie mogło zagwarantować odpowiednio wysoką temperaturę w połączeniu z wysokim ciśnieniem wyrzutu pary. Badania w Instytucie Matki i Dziecka pokazują, że takie połączenie gwarantuje działanie antybakteryjne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1