Buty zamszowe należy czyścić z dużą ostrożnością. Niewłaściwa pielęgnacja może bowiem doprowadzić do ich zniszczenia. Zrezygnujmy z pomysłu ich prania. Do codziennej pielęgnacji tego typu obuwia najlepiej kupić specjalną szczotkę lub gumkę. W ten sposób będzie można bezpiecznie usunąć m.in. błoto.

Spis treści

  Czyszczenie butów z zamszu może być kłopotliwe. Z tego też powodu spora część klientów decyduje się na zakup butów ze skóry lub sztucznych materiałów. Te zdecydowanie łatwiej wyczyścić i nie wymaga to większego wysiłku. 

   

  Jak wyczyścić buty zamszowe? Podstawowe zasady

  Czyszczenie zamszowych butów nie jest jednak aż tak trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Wystarczy poznać podstawowe zasady, jak czyścić buty z zamszu, a utrzymanie ich w czystości i dobrym stanie przez kilka sezonów będzie naprawdę łatwe. 

   

  Przede wszystkim należy zrozumieć specyfikę materiału. Zamsz oznacza niewyprawioną skórę naturalną. Jej wyróżnikiem jest krótkie włosie, które źle znosi kontakt z wodą i wilgocią. Nie oznacza to jednak, że zamsz można nosić jedynie w ładną pogodę. Można go zakładać zimą i jesienią, podczas deszczu i śniegu. Warunki są dwa: regularne czyszczenie butów zamszowych i ich właściwa impregnacja. Podobnie należy dbać o nubuk, czyli materiał bardzo podobny do zamszu, tyle że będący skórą oprawioną. Poniższe zasady można więc stosować również do butów wykonanych z tego materiału.

   

  Jak na co dzień czyścić buty zamszowe?

  To, jak czyścić buty zamszowe, w dużej mierze zależy od stopnia ich zabrudzenia. Jeśli dbasz o nie regularnie, usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń nie powinno sprawić ci problemu. Chodzi tutaj przede wszystkim o usuwanie błota czy niewielkiej warstwy kurzu. Kluczowe jest nie tylko systematyczne czyszczenie, lecz także to, jak szybko się je wykona. Bardzo pomocne w codziennej pielęgnacji i czyszczeniu zamszu mogą okazać się:

   

  • Szczotka do zamszu – podstawa pielęgnacji zamszowego obuwia; najlepsza będzie ta z delikatnym włosiem; idealnie sprawdza się na suchych butach, jeśli więc zabrudzisz obuwie błotem, poczekaj aż ono wyschnie i powoli usuń je szczotką.
  • Gumka do zamszu – bardzo niewielkie akcesorium, które jednak idealnie sprawdza się przy drobnych zabrudzeniach; bez problemu można ją kupić w sklepie z obuwiem.

   

  Jak wyczyścić buty zamszowe z soli drogowej i błota?

  Wyczyszczenie butów zamszowych z drobnej warstwy kurzu nie powinno stanowić większego problemu. Pojawia się on jednak, gdy buty z zamszu chce się nosić w okresie jesienno-zimowym. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do szybkiego zniszczenia obuwia, dlatego jeszcze przed sezonem trzeba o nie szczególnie zadbać. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednią ich impregnację. Przeznaczone do tego preparaty można kupić w większości sklepów obuwniczych. Koniecznie należy wyposażyć się także w specjalny środek do czyszczenia zamszu, którym spryskuje się buty. Zanieczyszczenia można wyczesać z zamszu z pomocą specjalnej szczotki. 

   

  Szczególnie uważnie należy czyścić jasne buty zamszowe, które podczas samej pielęgnacji można jeszcze bardziej zabrudzić. Pamiętaj więc, aby:

   

  • szczotka do zamszu zawsze była czysta,
  • po każdym szczotkowaniu wypłukać szczotkę pod wodą i pozostawić do wyschnięcia,
  • zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych, najlepiej bezbarwnych i jak najdelikatniejszych.

   

  Czy buty zamszowe można prać?

  Czyszczenie butów zamszowych nie powinno obejmować ich prania. Zamsz bardzo źle znosi kontakt z dużą ilością wody, szczególnie w pełnym zanurzeniu. Pranie butów w pralce automatycznej, a nawet ręczne może doprowadzić do zniekształcenia i wybarwienia materiału. Jeśli chcesz odświeżyć obuwie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po parownicę. Możesz także spróbować skorzystać z modułu ręcznego dołączonego do stacji parowej TEFAL IXEO. Dzięki gorącej parze pozbędziesz się brzydkich zapachów, odświeżysz skórę zamszową, usuniesz bytujące wewnątrz obuwia drobnoustroje i dalej możesz cieszyć się idealnym stanem swojego obuwia. Gorąca para odświeża, zabija mikroorganizmy, nie powodując jednocześnie nieestetycznych odbarwień na tak wymagających materiałach, jak zamsz.

   

  Domowe sposoby na czyszczenie zamszowych butów

  Czyszczenie obuwia zamszowego z pomocą preparatów i akcesoriów ze sklepów obuwniczych to tylko jedna z możliwości. Wszelkiego rodzaju botki, kozaki, szpilki, mokasyny można także czyścić z pomocą naturalnych i domowych sposobów. Jednym z najchętniej polecanych jest czyszczenie butów zamszowych skórką od chleba. Pocieranie jej wewnętrzną stroną zabłoconego zamszu pozwala usunąć wszystkie zabrudzenia. Specjalną gumkę do zamszu może w ekstremalnych sytuacjach zastąpić zwykła gumka, byleby była czysta. 

   

  Niektórzy do czyszczenia obuwia zamszowego polecają również roztwór wody z octem w stosunku 1:1. Jest to sposób na usunięcie zabrudzeń z soli drogowej, która jest wyjątkowo szkodliwa dla delikatnego obuwia. Tworzy bowiem nieestetyczne zacieki na butach. Oczywiście roztworu nie wylewa się bezpośrednio na buty, tylko przeciera je ściereczką zamoczoną w miksturze.

   

  Buty zamszowe wyczyścić można też wilgotną chusteczką, którą stosuje się do pielęgnacji niemowląt lub usuwania makijażu. Z jej pomocą błyskawicznie można usunąć zabrudzenia. 

   

  Czy buty zamszowe można odnowić?

  Nieodpowiednie czyszczenie butów zamszowych lub brak ich regularnej pielęgnacji mogą prowadzić do zniszczenia obuwia. Można je jednak próbować regenerować. Sprawdza się przede wszystkim ich szczotkowanie szczotkami o różnych fakturach. Najlepszym rozwiązaniem jest chemiczny produkt zwany renowatorem. Jest to rodzaj farby w sprayu, która pokrywa nieestetyczne zmiany na obuwiu i sprawia, że wyglądają ono jak nowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oczywiście regularna pielęgnacja i odpowiednie zabezpieczenie obuwia, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2