Ciastolina to bardzo miękka masa plastyczna, która stanowi świetną zabawę dla dzieci w różnym wieku. Z zabrudzeniami na meblach skutecznie poradzi sobie o odkurzacz piorący, z kolei ciastolinę z ubrań można usunąć za pomocą zwykłego odplamiacza. 

Spis treści

  Plastyczna masa dostępna jest niemal w każdym sklepie z zabawkami, ale można ją również wykonać samodzielnie. Domową ciastolinę robi się bowiem z: 2 szklanek mąki, 1 szklanki soli, 2 łyżek proszku do pieczenia, 1,5 szklanki wody, 2 łyżek oleju i opcjonalnie barwnika spożywczego. Suche składniki należy ze sobą wymieszać, a następnie dodać zagotowaną wodę z dodatkiem oleju i wyrabiać masę do momentu, aż jej struktura zacznie przypominać ciastolinę.

  Czym jest ciastolina?

  Ciastolina to masa plastyczna, która przypomina nieco plastelinę. W przeciwieństwie do plasteliny, którą, aby była miękka, trzeba przez chwilę rozgrzać w dłoniach, ciastolina jest gotowa do użytku zaraz po wyjęciu z opakowania. Masa plastyczna składa się z: mąki, wody i soli, a także substancji zabezpieczających ją przed pleśnieniem oraz nadającym jej charakterystyczny zapach, barwę i gładką strukturę. Ciastolina dla dzieci jest nietoksyczna, dlatego maluchy mogą się nią bezpiecznie bawić. Dodatkowo nie pozostawia ona tłustego filmu na rękach. W sytuacji, gdy po skończonej zabawie nie odłoży się jej z powrotem do opakowania, po jakimś czasie wyschnie i stanie się krucha, dlatego jeśli upadnie na ziemię, można ją z łatwością usunąć za pomocą odkurzacza czy zwykłej szczotki i zmiotki. 

  Twardą ciastolinę można użyć ponownie. Wystarczy stwardniały kawałek masy włożyć do miseczki, a następnie wlać do niej odrobinę ciepłej wody. Po kilku minutach należy ugniatać ciastolinę w dłoniach tak długo, aż stanie się bardziej miękka i plastyczna. 

  Zalety zabawy ciastoliną

  Zestaw ciastoliny to świetny prezent dla dziecka, który zapewni mu wiele zabawy, a jednocześnie rozwinie zdolności sensoryczne i manualne.  Ciastolina to zabawka uniwersalna, która zainteresuje zarówno trzylatka, jak i starsze dzieci. Zabawy z ciastoliną pobudzają kreatywność i wyobraźnię, a także są doskonałym treningiem koncentracji. Dodatkowo lepienie z ciastoliny rozwija małą motorykę u dziecka, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Masa plastyczna dostępna jest w wielu żywych i intensywnych kolorach. 

  Przeczytaj również: Lepienie z modeliny – jak sprzątać po pracach plastycznych z dziećmi?

  Co można zrobić z ciastoliny?

  Z ciastoliny dzieci mogą tworzyć przeróżne przedmioty, od figurek ulubionych postaci z bajek, po zamki, ciasteczka, naczynia, dodatki dla lalek. Gotowe kształty maluchy mogą również wycinać z pomocą specjalnych foremek, które bardzo często dodawane są do zestawów ciastoliny. Wycięte kompozycje można dodatkowo również ozdabiać kawałkami masy w innym kolorze i podarować komuś bliskiemu w prezencie. Ciastolina, której nie zamknie się szczelnie w opakowaniu, po jakimś czasie zastyga, dzięki czemu dziecko zdobywa kolejną zabawkę. 

  Jak usunąć ciastolinę z ubrania?

  Dziecięce zabawy, zwłaszcza plastyczne, bardzo często kończą się pobrudzoną odzieżą. Aby usunąć ciastolinę z ubrania, wystarczy ją lekko zeskrobać z materiału, np. za pomocą noża. Jeżeli masa pozostawi na odzieży plamę, wówczas wystarczy zaprać ją zwykłym odplamiaczem,  a następnie prać w pralce tak jak zwykle.  

  Sprzątanie domu po zabawach z ciastoliną

  W ferworze zabawy dzieci mogą pobrudzić nie tylko siebie, ale i swoje otoczenie. Bardzo prawdopodobne, że resztki ciastoliny znajdą się na dywanie, podłodze czy meblach. Wdeptaną w tapicerkę masę plastyczną, w miarę możliwości, należy usunąć od razu, wykorzystując do tego odpowiednie detergenty lub wygodny odkurzacz piorący. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na urządzenia wielofunkcyjne, które umożliwiają odkurzanie zarówno na mokro, jak i na sucho.

  • Najlepsze odkurzacze piorące

  Dobry odkurzacz piorący jednocześnie czyści i odświeża. Wyposażony jest w dwa zbiorniki, na brudną i czystą wodę, do której należy dodać środka piorącego. Dodatkowo posiada spryskiwacz, który nanosi czyszczący preparat na powierzchnię. Specjalna szczotka wciera płyn myjący w powierzchnię a ssawka - wyciąga nadmiar wody. 

  Wybierając odkurzacz piorący dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak: wydajność, długość przewodu, moc, pojemność pojemnika na wodę, dostępne końcówki do czyszczenia, które umożliwią sprzątanie różnych powierzchni, np. ssawki szczelinowe, płaskie, uniwersalne, specjalne do prania tapicerek bądź gumowe do ściągania wody z płytek, szyb lub parkiety.   

  Dobry odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w podwójny system filtracji, czyli filtr wodny oraz HEPA, co zapewnia czyste powietrze w czasie sprzątania. Dodatkowo świetnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają alergicy, gdyż skutecznie pochłania różnego rodzaju alergeny, takie jak: zwierzęcą sierść, kurz, pył.  

  Czyszczenie mebli tapicerowanych ubrudzonych ciastoliną

  Przed czyszczeniem obicia mebla należy je dokładnie odkurzyć. Wyjątkowo poręczny i wygodny w użyciu jest mały bezprzewodowy odkurzacz ręczny, który przyda się w każdym domu. Z jego pomocą można szybko odkurzyć konkretną przestrzeń, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Rynek AGD oferuje wiele różnorodnych modeli odkurzaczy, które również świetnie sprawdzą się do odkurzania mebli tapicerowanych, ponieważ większość z nich posiada wymienne końcówki, które łatwo można dopasować do konkretnych powierzchni.  

  Szybkim sposobem na czyszczenie mebli tapicerowanych jest użycie specjalnej pianki przeznaczonej do prania tapicerki. Wówczas plamę należy delikatnie przecierać miękką szmatką. Do mycia obić meblowych można również użyć poręcznego ręcznego odkurzacza piorącego.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6