Wykładzina dywanowa to bardzo wygodne rozwiązanie. Jest nie tylko milsza w dotyku, można się po niej poruszać bez problemu na boso, lecz także mniej widać na niej brud. Niestety z czasem może ona stracić swój naturalny wygląd. Aby temu przeciwdziałać, należy przede wszystkim korzystać z dobrego odkurzacza.

Spis treści

  Wykładzina jest jednym z częściej wybieranych materiałów podłogowych przez Polaków. Klienci cenią ją za wygodę, łatwość w czyszczeniu, a także zwracają uwagę na jej walory estetyczne. Warto jednak pamiętać, że wykładzina ma także swoje wady. W jej włókna wnikają różnego rodzaju opary, zapachy, także te pochodzenia zwierzęcego. 

  Wykładzina a dobry odkurzacz

  Wykładzinę czyści się dość łatwo, ale brud, który dostaje się do jej głębszych warstw, usuwa się znacznie trudniej. To właśnie on w połączeniu z różnego rodzaju oparami osadzającymi się na jej włóknach odpowiada za jej szarzenie. Coraz trudniej te zanieczyszczenia usunąć, a nawet po skrupulatnym odkurzaniu wykładzina nie wydaje się czysta. 

  Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wybrać dobrej jakości odkurzacz, który pozwoli skutecznie oczyścić wykładzinę także w głębokich warstwach jej włókien. Kluczowa będzie tutaj przede wszystkim szczotka. Ta, którą Tefal zastosował w Air Force360 Flex i Air Force360 Flex Ultimate, wykorzystuje technologię Off-Road, gwarantującą wysoką skuteczność na różnego rodzaju powierzchniach. Szczególnie przydatna w kontekście głębokiego i efektywnego oczyszczania wykładziny okaże się z pewnością także elektroszczotka, która dzięki obracającym się szczotkom na specjalnym wałku dociera do najgłębiej ukrytego brudu, a także radzi sobie ze zbieraniem większych zabrudzeń, jak płatki śniadaniowe, okruchy czy orzechy. W przypadku odkurzania wykładziny w salonie lub innym dużym pomieszczeniu z pewnością cennym rozwiązaniem będzie odkurzacz bezprzewodowy, pozbawiony kabla, który niejednokrotnie zbiera kurz z podłóg i ponownie je nim brudzi. Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe pozwalają nawet na 75 minut nieprzerwanej pracy. Bezprzewodowy Air Force Flex Ultimate ma jeszcze kilka innych zalet. To urządzenie ma niezrównaną moc ssącą o wartości 180 Air Wattów, co sprzyja efektywnemu sprzątaniu. Dzięki elastycznej rurze z technologią Flex pozwala 5 razy skuteczniej dotrzeć do kurzu pod niskimi meblami. Nie trzeba już kucać, schylać się czy je przesuwać. Można płynnie i dynamicznie odkurzać w linii prostej. Przy czyszczeniu tych trudno dostępnych fragmentów wykładziny z pewnością docenisz zwrotność urządzenia. Ma ono ponadto moduł ręczny, co znacznie ułatwia dotarcie do najmniejszych szczelin i zakamarków. W ten sposób można liczyć na naprawdę efektywne sprzątanie wykładziny.

  Czy odkurzanie wystarczy? Pielęgnacja wykładziny

  Czasem nawet najlepszy odkurzacz bezprzewodowy z efektywną elektroszczotką i o dużej mocy nie zadba o usunięcie wszystkich zanieczyszczeń pojawiających się na wykładzinie. Problemem są przecież także plamy, smugi, roztarty brud. W takiej sytuacji można sięgnąć po odkurzacz piorący. Jest to rozwiązanie sprawdzające się również w mieszkaniach, w których są też czworonożni przyjaciele. Odkurzacze piorące radzą sobie bowiem doskonale z usuwaniem sierści zwierząt.

  Nie da się jednak ukryć, że wykładzina od czasu do czasu potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu można wykorzystać szereg specjalnych preparatów dostępnych w drogeriach. Co najmniej raz na pół roku lub kwartał wykładzinę należy czyścić środkami dobranymi do typu jej włókien. 

  Jak wyczyścić wykładzinę?

  Wykładzinę dywanową można czyścić na dwa sposoby: na sucho bądź mokro. Pierwszy sposób polega na pokryciu wykładziny preparatem czyszczącym, pozostawieniu go na określony czas na wykładzinie (producent zawsze wskazuje go na opakowaniu), a następnie sięgnięciu po odkurzacz pionowy lub inny, by usunąć resztki preparatu razem z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami. Preparaty do usuwania zabrudzeń z wykładzin na sucho występują w formie:

  • aktywnej piany (idealna do włókien naturalnych),
  • specjalnego granulatu (do tkanin naturalnych i syntetycznych).

  Druga metoda to czyszczenie na mokro. Tutaj ponownie można skorzystać z odkurzacza piorącego, natomiast należy dobrać do niego odpowiedni płyn czyszczący. Taki sposób na odświeżenie dywanów i wykładzin sprawdza się idealnie zarówno w przypadku tkanin bardzo jasnych, jak i tych o intensywnych i trwałych barwach. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko usunięcie widocznych zanieczyszczeń, lecz także eliminacja nieprzyjemnego zapachu, który czasem pojawia się na włóknach wykładziny.

  Jak usunąć plamę z wykładziny?

  Odkurzacze wodne lub piorące mogą się sprawdzić także przy usuwaniu plam na wykładzinie zaraz po ich pojawieniu się. To zresztą najlepsza metoda, która gwarantuje, że po plamie nie zostanie ślad. Jeśli nie macie w domu odkurzacza piorącego, możecie spróbować pozbyć się takiej plamy za pomocą chusteczki z aktywnym tlenem. Właściciele wykładzin dywanowych powinni być także zaopatrzeni w specjalne odplamiacze do wykładzin i dywanów. W przypadku plamy, czy to z jedzenia, wina, czy krwi, najistotniejsze jest jak najszybsze jej usunięcie. Im głębiej wniknie, tym trudniej się jej potem pozbyć.

  Odplamiacz to rozwiązanie niezbędne w przypadku wykładziny z włókien naturalnych, która jest bardzo delikatna. Dobrej klasy odplamiacze nie zawierają bowiem silnych rozpuszczalników, więc można z ich pomocą oczyścić wełnę, jedwab czy sizal. Aby zabezpieczyć się przed powstawaniem plam (a także przed filcowaniem), możesz po ułożeniu wykładziny zastosować specjalny impregnat, który chroni włókna. Tworzy on na powierzchni wykładziny warstwę ochronną, przez którą brud nie może przedostać się głębiej.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?