Sprzątanie w domu jest niezbędne, zwłaszcza, gdy znajdują się w nim dzieci. Wspólne zabawy z najmłodszymi, np. tworzenie figurek z masy solnej, to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Niestety jej skutkiem zwykle są brudne meble i podłogi. W sprzątaniu z pewnością pomoże dobry odkurzacz.

Spis treści

  Masa solna to rodzaj plasteliny naturalnej, za której pomocą można tworzyć różnego rodzaju ozdoby, takie jak: figurki, świeczniki, ramki na zdjęcia, biżuteria, breloczki, magnesy. Plastyczne mazidło wykonane z naturalnych składników (np. mąki, soli, oleju) jest całkowicie bezpieczne dla dzieci i pozwala na wiele godzin kreatywnej zabawy. Zabawy plastyczne, w jakich uczestniczą dzieci, zazwyczaj kończą się zabrudzeniami na meblach czy podłodze. Masa solna to jednak materiał, który łatwo usunąć z różnego rodzaju powierzchni, a jej zaschnięte fragmenty wystarczy odkurzyć.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz to sprzęt AGD, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne porządki. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele urządzeń sprzątających. Najpopularniejsze z nich to:

  • Odkurzacz workowy

  Przeczytaj również: Co to jest odkurzacz cyklonowy? Co jest ważne przy wyborze?

  Klasyczny odkurzacz workowy to wciąż jeden z najczęściej wybieranych modeli. Nowoczesne urządzenia gwarantują wysoką skuteczność pracy oraz efektywność energetyczną. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na modele z wymiennymi workami typu Hygiene+ Anti-Odour, które w połączeniu ze sprawną filtracją zatrzymują bakterie i alergeny, a nawet brzydki zapach (np. odkurzonej zwierzęcej sierści). Odkurzacz z turboszczotką zapewni skuteczne czyszczenie nie tylko dywanów i wykładzin, lecz także mebli tapicerowanych.

  • Odkurzacz pionowy

  Bezprzewodowy odkurzacz pionowy jest poręczny i funkcjonalny. Wyposażono go w zbiornik na zanieczyszczenia, dzięki czemu nie potrzeba regularnie kupować worków. To odkurzacz wielofunkcyjny, który ma nowoczesną i uniwersalną elektroszczotkę do każdego rodzaju podłóg. Urządzenia powstałe z wykorzystaniem technologii Air Force Cyclonic nie tylko usuną z powierzchni resztek masy solnej, lecz także skutecznie pozbędą się szkodliwego dla zdrowia kurzu w powietrzu. Odkurzacz pionowy ma specjalną stację ładującą, którą montuje się w ścianie. 

  • Odkurzacze piorące

  Odkurzacz piorący to alternatywa dla tradycyjnych domowych sprzętów sprzątających. Świetnie sprawdza się w domu alergików oraz osób szczególnie wrażliwych na obecność pyłu i kurzu w powietrzu. Odkurzacz z funkcją mycia wyposażony jest w specjalny filtr wodny. Zanieczyszczenia zasysane przez urządzenie trafiają do specjalnego pojemnika z wodą, dzięki czemu są skutecznie odseparowane od powietrza. Odkurzacz wodny umożliwia również sprzątanie mokrych zanieczyszczeń, dlatego z łatwością usunie z podłogi nawet jeszcze niezaschniętą masę solną. 

  • Odkurzacz ręczny

  Odkurzacz ręczny to wygodny sposób na pozbycie się niewielkich zanieczyszczeń. Jest lekki i poręczny, dlatego sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu. Nie ma plączących się kabli, a specjalna wąska końcówka dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie między fotelami, tapicerowaną ławą kuchenną czy pod kanapą. 

  Czyszczenie mebli skórzanych 

  W przypadku mebli skórzanych istotne jest, aby je regularnie odkurzać, wybierając do tego odpowiednią końcówkę odkurzacza, najlepiej zakończoną miękkim włosiem. Jeżeli dziecko podczas zabawy z masą solną pobrudzi powierzchnię mebla, wówczas wystarczy miejsce plamy zaprać mieszanką z wody i płatków mydlanych. Po zakończeniu czyszczenia mebel należy dodatkowo przetrzeć specjalistycznym środkiem do pielęgnacji skóry, który pozostawi na niej warstwę ochronną i zabezpieczy przed pękaniem oraz ścieraniem. 

  Czym czyścić meble lakierowane?

  Meble lakierowane zwykle wykonuje się z płyty MDF, czyli specjalnej pilśniowej płyty z drzewnych włókien, o średniej gęstości, pokrytej wysokiej jakości lakierami odpornymi na wilgoć. W przypadku zabrudzenia tego typu powierzchni należy pamiętać, aby czyścić je delikatnym środkiem, który nie spowoduje uszkodzeń mechanicznych. Zamiast szorstkiej gąbki i mleczka zawierającego ścierające drobinki lepiej użyć miękkiej szmatki oraz odrobiny płynu do mycia naczyń albo specjalistycznego środka do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Wszelkie zabrudzenia, takie jak masa solna, należy w miarę możliwości usuwać od razu, zanim jeszcze zastygnie. 

  Czyszczenie mebli drewnianych

  Jeżeli dzieci wykonują ozdoby z masy solnej przy drewnianym stole, trzeba liczyć się z tym, że po skończonej zabawie będzie on nieco zabrudzony. Podczas prac porządkowych należy pamiętać, że drewno źle znosi nadmiar wody, dlatego do jego czyszczenia lepiej stosować jedynie delikatnie zwilżoną ściereczkę, aby nie doprowadzić do przemoczenia powierzchni stołu. Po starciu zabrudzeń na drewnie wystarczy dokładnie osuszyć mebel, a następnie zastosować jeden z dostępnych na rynku środków pielęgnujących drewno, np. na bazie wosku lub oleju lnianego (który rewelacyjnie przywraca blask hebanowym meblom).

  Czym czyścić meble okleinowane?

  Meble z okleiny są wrażliwe na nadmiar wody, dlatego do ich czyszczenia trzeba, podobnie jak w przypadku drewna, stosować lekko zwilżoną ściereczkę nasączoną środkiem myjącym (np. mieszaniną wody z mydłem lub płatkami mydlanymi), a następnie wytrzeć dokładnie do sucha ich powierzchnię. Do czyszczenia mebli okleinowanych przeznaczone są również specjalne mleczka, które nie tylko pielęgnują tworzywo, lecz także zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu. 

  Figurki z masy solnej to kreatywne ozdoby do domu, które można wykonać razem z dzieckiem. Po skończonej zabawie zwykle resztki naturalnej plasteliny znajdują się na meblach i podłodze, na szczęście do skutecznego sprzątania wystarczy dobry odkurzacz oraz odpowiednio dobrany do powierzchni mebli środek czyszczący.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?