Pranie tapicerki to czynność równie ważna, jak regularne odkurzanie mieszkania i mycie podłóg. Czyszczenie tapicerki jest koniecznością, o której wiele osób zapomina, a przecież sofy, kanapy i obicia łóżek brudzą się nie mniej niż dywany i wykładziny.

Spis treści

  Czyszczenie tapicerki meblowej jest szczególnie ważne, jeśli w domu są małe dzieci lub gdy współlokatorami są zwierzęta – tak naprawdę jednak powinno być standardem w każdym domu.

  Pranie tapicerki – dlaczego jest ważne?

  Pranie tapicerki nie bez powodu uznawane jest za ważną i potrzebną czynność, warunkującą utrzymanie domu w porządku. Dlaczego? Na kanapach znajduje się niezliczona ilość bakterii, roztoczy i alergenów. Przynoszą je tam na ubraniach domownicy i roznoszą je domowe zwierzęta, które uwielbiają wylegiwać się na łóżkach i sofach. Cała rzesza bakterii i grzybów dociera na kanapę na pilocie, który przecież niejednokrotnie ląduje między poduszkami. Bakterie bytują także na okruchach jedzenia, które nieopatrznie upadły komuś podczas posiłku.

  Kanapa jest przy tym meblem, z którego domownicy korzystają bardzo często i spędzają na niej dużo czasu. Pranie tapicerki meblowej jest zatem koniecznością nie tylko z punktu widzenia estetyki i w celu usuwania ewentualnych plam lub przeciwdziałania szarzeniu materiału, ale także z punktu widzenia higieny domu i bezpieczeństwa domowników.

  Zobacz także: Jaki odkurzacz piorący wybrać?

  Czyszczenie tapicerki – od czego zacząć?

  Pranie tapicerek należy rozpocząć od ustalenia, z jakiego materiału wykonane jest obicie kanapy lub łóżka. Warto bowiem pamiętać, że o ile nowoczesne kanapy są wykonane z łatwych do czyszczenia i odpornych na zabrudzenia mikrowłókien, o tyle w przypadku starszych mebli środek do czyszczenia tapicerki trzeba wybierać bardzo ostrożnie. Samodzielne mycie tapicerki, którą został obity zabytkowy mebel, może się skończyć jego nieodwracalnym uszkodzeniem. W przypadku wyjątkowo delikatnych materiałów czyszczenie tapicerki meblowej najlepiej powierzyć specjalistom.

  Czyszczenie mebli tapicerowanych – jak to się robi?

  Pranie mebli tapicerowanych powinno zostać poprzedzone dokładnym odkurzeniem kanapy, sofy lub łóżka. Do tego celu warto wykorzystać bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Spora część tego typu urządzeń ma specjalny moduł ręczny, który umożliwia sprawne i bezproblemowe czyszczenie tapicerek, nawet w trudno dostępnych miejscach. Poza tym odkurzacze bezprzewodowe mają ten plus, że czerpią energię z akumulatora lub baterii, co pozwala pozbyć się niewygodnego i plączącego się kabla. Dzięki temu bez większego problemu można odkurzyć każdy zakamarek kanapy. Urządzenia tego typu sprawdzają się także w czyszczeniu tapicerki skórzanej. Tefal w swojej linii Air Force do odkurzacza bezprzewodowego dołącza specjalną elektroszczotkę, która pozwala na skuteczne usunięcie z kanap lub tapicerki samochodowej kurzu, sierści oraz innych zanieczyszczeń.

  Jak wybrać środek do mycia tapicerki?

  Środek do czyszczenia tapicerki należy wybierać bardzo ostrożnie. Najlepiej sprawdza się pianka do czyszczenia tapicerki, jest to bowiem produkt najbardziej delikatny i nie wymaga szorowania, które mogłoby zniszczyć obicie kanapy czy innych mebli.

  Pranie tapicerek zawsze powinna poprzedzać próba produktu wykonana na małej powierzchni, najlepiej na niewidocznej części mebla. Dopiero po upewnieniu się, że materiał dobrze reaguje na dany środek chemiczny, można rozpocząć właściwe pranie tapicerki.

  Chemia do prania tapicerki może być bardzo różna, dlatego za każdym razem należy uważnie czytać zalecenia producenta i stosować się do nich. Używanie zbyt silnych środków lub nieprawidłowo przygotowanych roztworów może spowodować nieodwracalne szkody.

  Podczas prania tapicerki można sięgnąć także po płyn do mycia naczyń. Wystarczy rozcieńczyć go w ciepłej wodzie, a powstałą mieszankę wykorzystać do prania kanapy.

  Czyszczenie tapicerki meblowej – domowe sposoby

  Środki do prania tapicerki niekoniecznie muszą być chemicznymi produktami. W czyszczeniu niewielkich zabrudzeń doskonale sprawdzają się następujące produkty:

  • soda oczyszczona,

  • amoniak,

  • kwasek cytrynowy,

  • mąka ziemniaczana.

  Tego typu sposoby poradzą sobie jednak wyłącznie z niewielkimi zabrudzeniami. Jeśli kanapa jest mocno zabrudzona lub wymaga gruntownego odświeżenia, trzeba sięgnąć po silniejsze środki lub zamówić profesjonalną usługę czyszczenia tapicerki.

  Urządzenie do prania tapicerki

  Z uwagi na wysoką cenę sprzęt do prania tapicerek to domena firm specjalizujących się w czyszczeniu mebli. Niektórzy traktują odkurzacze piorące jako maszynę do prania tapicerki. Nie jest to jednak oczywiste – kupując tego typu sprzęt, koniecznie trzeba sprawdzić, czy na pewno można nim czyścić także kanapy. W przypadku delikatnych tkanin lepiej nie próbować tego rozwiązania i skorzystać z pianki do prania tapicerki lub zamówić usługę w profesjonalnej firmie.

  Odświeżanie i czyszczenie tapicerki

  Parowe pranie tapicerki to rozwiązanie, z którego korzysta spora część firm oferujących profesjonalne czyszczenie mebli. Z powodzeniem można jednak zrobić to samodzielnie, wykorzystując stację parową. Urządzenie to nie tylko pozwala na prasowanie ubrań w pionie i pod wieloma kątami. Nowoczesne modele, takie jak Tefal IXEO, są wyposażone w przenośny zbiornik wody, który pozwala na skierowanie strumienia pary w dowolne miejsce. Pomoże to sprawnie odświeżyć tapicerkę właściwie w każdym miejscu mieszkania lub domu i wyeliminować wiele szkodliwych bakterii i grzybów bytujących w zakamarkach mebli.

  Zobacz także: Jaki odkurzacz do sierści wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4