Modelina to jednocześnie kreatywna zabawka dla dzieci, z której mogą one wykonywać różnego rodzaju figurki czy ozdoby, a także materiał, jaki stosują zawodowi plastycy głównie do wyrobu biżuterii i rzeźby użytkowej.
Spis treści
Modelina, czyli glinka polimerowa, to pochodna PCV, czyli polichlorku winylu. Masa plastyczna posiada kilka odmian, które można utwardzać na wiele sposobów, np.: temperaturą, powietrzem bądź światłem. W jej składzie znajdują się najczęściej sole kwasów tłuszczowych nienasyconych, a także żywice syntetyczne.
Modelina dla dzieci – jak robić zabawki z modeliny?
Masa plastyczna dostępna jest w wielu przeróżnych kolorach, które można ze sobą mieszać, zestawiając je swobodnie ze sobą w dowolnie wybranych proporcjach. Zestaw modeliny pozwala tworzyć różnego rodzaju zabawki, ozdoby i gadżety. Dodatkowo wygląd glinki można uatrakcyjnić, dodając do niej takie dodatki, jak: brokat, koraliki, suszone kwiaty, muszelki, piasek, przyprawy kuchenne, liście.
Wypieczona już masa może zostać poddana dodatkowej obróbce, np.: szlifowaniu, malowaniu, polerowaniu, cięciu czy nawiercaniu, dlatego daje maluchom prawie nieograniczone możliwości zabawy. Co więcej, praca z modeliną pobudza dziecięcą wyobraźnię oraz stanowi skuteczne ćwiczenie zdolności manualnych.
Przeczytaj również: Figurki z masy solnej -– jak posprzątać po wspólnej zabawie z dzieckiem?
Odkurzacz z funkcją mycia – przydatny sprzęt przy sprzątaniu po zabawach z modeliną
W czasie wspólnych zabaw plastycznych z najmłodszymi bardzo prawdopodobne jest, że pokój (który służył jako pracownia) będzie wymagał sprzątania. W domowym zaciszu świetnie sprawdzi się zatem odkurzacz z funkcją mycia, który szybko i skutecznie usunie różnego rodzaju zabrudzenia i plamy, w tym także te po modelinie. Za pomocą tego urządzenia można dodatkowo uprać meble tapicerowane, dywany, fotele i kanapy.
Nowoczesne modele to wielofunkcyjne sprzęty, które dają możliwość odkurzania zarówno na sucho, jak i na mokro. Wykorzystują one dwa pojemniki, jeden na czystą wodę ze środkiem czyszczącym oraz drugi na brudny płyn. Podczas pracy urządzenia wytwarzana jest gęsta piana, która zasysana jest razem z zanieczyszczeniami z podłogi lub dywanu do wnętrza odkurzacza.
Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w filtr HEPA, który bardzo często wykorzystuje się zarówno w odkurzaczach, jak i oczyszczaczach oraz nawilżaczach powietrza. Jego zadaniem jest odpowiednia filtracja powietrza i zatrzymywanie drażniących alergenów, jak: kurz, pył, zwierzęca sierść, a nawet szkodliwych dla zdrowia bakterii. Z tego względu odkurzacze z tym filtrem zalecane są w domach, w których mieszkają dzieci i alergicy, ponieważ podczas sprzątania, nie tylko skutecznie usuwa się wszelkie zabrudzenia z różnych powierzchni, ale również dba o czyste i świeże powietrze.
Przy zakupie sprzętu sprzątającego warto zwrócić szczególną uwagę na urządzenia, które posiadają różnego rodzaju końcówki ułatwiające robienie porządków po zabawach plastycznych, np.: specjalne ssawki do czyszczenia mebli tapicerowanych, szczelinowe, płaskie, ściągające nadmiar wody, wykonane z gumy czy też uniwersalne, które sprawdzą się na różnych powierzchniach – zarówno na drewnianej podłodze, jak i puchatym, miękkim dywanie.
Odkurzacz myjący podłogi
Wygodnym rozwiązaniem do domu jest również odkurzacz myjący podłogi. Z jego pomocą można szybko i niewielkim nakładem pracy wyczyścić wszelkie zabrudzenia powstałe na płytkach czy panelach podłogowych. Mały odkurzacz bezprzewodowy to alternatywa dla robota hybrydowego do sprzątania całego domu. Nowoczesne modele wyposażone są w laserowy skaner, który mapuje mieszkanie, umożliwiając tym samym czyszczenie z ogromną precyzją. Dwa rodzaje rotacyjnych krążków, które zwilżają szmatki, są w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju plamami i zabrudzeniami na płaskiej powierzchni. Z kolei laserowa technologia pomaga wykrywać wszelkiego rodzaju przeszkody i obiekty na trasie odkurzacza, przez co sprzątanie jest precyzyjne i trwa znacznie krócej. Specjalny kształt obudowy umożliwia dokładniejsze czyszczenie powierzchni wzdłuż narożników i ścian.
Wybierając odkurzacz, warto zwrócić uwagę na wydajność mechanizmu sprzątającego, czyli na modele z mocną turbiną i szczotką. Dodatkowo na rynku dostępne są inteligentne odkurzacze bezprzewodowe z funkcją dokończenia sprzątania. W momencie, gdy urządzenie uzna, że bateria się wyczerpała, wówczas skieruje się do stacji ładującej, a po naładowaniu wróci do miejsca, w którym przerwało pracę.
Dobry odkurzacz do dywanów do sprzątania po zabawach plastycznych
Klasyczny odkurzacz workowy to najczęściej wybierany sprzątający sprzęt domowy. Nowoczesne modele zapewniają wygodne i skuteczne czyszczenie, a jednocześnie cichą pracę. Podstawowe wyposażenie odkurzacza to: wąż ssawny, metalowe lub plastikowe rury, a także ssawki. Warto, aby sprzęt miał też rurę teleskopową, która umożliwia wygodne ustawienie jej długości zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Z kolei podstawowe ssawki, jakie powinny znaleźć się w zestawie z odkurzaczem workowym, to: szczelinowa, mała wielofunkcyjna oraz miękka do mebli.
W codziennych pracach porządkowych, zwłaszcza podczas odkurzania dywanów po dziecięcych zabawach, pomocne okażą się: elektroszczotka lub turboszczotka, a także pędzle do mebli, różne końcówki do tapicerek i dywanów bądź elektrostatyczne miotełki do kurzu. Najlepiej, jeśli te wszystkie elementy można schować we wnętrzu urządzenia, czyli w specjalnym schowku.
Wybierając odkurzacz, warto także zwrócić uwagę na to, czy jego wielkość i waga jest odpowiednia. Wymiary urządzenia są szczególnie ważne, gdy w mieszkaniu jest mało miejsca. Małe modele odkurzaczy są lżejsze, jednocześnie bardziej mobilne i łatwiej je przechowywać. Z ich pomocą można swobodnie posprzątać zarówno mały pokój, jak i klatkę schodową czy wąskie przejścia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu. Dysponując dużą przestrzenią, można sobie pozwolić na model piorący o znacznie większych gabarytach.
Czy ten artykuł był pomocny?
1