Ciecz nienewtonowska to płyn, który pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości i staje się ciałem stałym. Przepis na niego jest banalnie prosty, a zapewni najmłodszym popołudnie pełne kreatywnej zabawy. Po jej zakończeniu na zabrudzenia sprawdzi się między innymi odkurzacz myjący podłogi. Z jego pomocą łatwo i komfortowo można posprzątać mieszkanie.

Spis treści

  Płyn newtonowski to każdy rodzaj cieczy, np. woda, która w kontakcie z energią, dalej pozostaje płynna. Po uderzeniu w taflę zwykłej wody, np. ręką, ciecz rozleje się na boki. Inaczej stanie się z cieczą nienewtonowską. Wystarczy dostarczyć jej energii, np. uderzając przedmiotem w jej taflę, aby natychmiast stwardniała. 

  Ciecz nienewtonowska – opis doświadczenia 

  Doświadczenie z cieczą nienewtonowską to sposób na doskonałą zabawę i ćwiczenia sensoryczne dla dziecka. Po dokładnym zmieszaniu skrobi ziemniaczanej z wodą powstaje płyn, który zmienia swoje właściwości w zależności od tego, czy dostarczy się mu energii. Ciecz nienewtonowska w momencie, gdy użyje się w stosunku do niej siły, np. uderzy w jej taflę ręką bądź przedmiotem, natychmiast twardnieje bądź kruszy się, przypominając tym samym ciało stałe. Jeżeli jednak potraktuje się ją bardzo delikatnie, wówczas rozpłynie się między palcami. Można z niej ulepić, podobnie jak z plasteliny, różne kształty, z tą różnicą, że gdy przestanie się je uciskać, masa ponownie stanie się płynna i rozleje się. 

  Jak zrobić ciecz nienewtonowską?

  Do samodzielnego przygotowania płynu nienewtonowskiego potrzeba jedynie skrobi ziemniaczanej i wody. Przyda się również miska oraz coś do mieszania, np. drewniana łyżka. Proszek (początkowo wystarczy około ½ szklanki) wsypuje się do miski, dodaje się łyżkę wody i dokładnie miesza. Podczas tej czynności należy obserwować ciecz i dodawać do niej stopniowo więcej wody bądź skrobi. Masa jest gotowa, gdy zaczyna twardnieć podczas szybszego mieszania. 

  Czym myć podłogę po zabawie cieczą nienewtonowską?

  Zabawa z dzieckiem w doświadczenia z cieczą nienewtonowską to rozrywka, która najprawdopodobniej skończy się zabrudzeniami na podłodze czy meblach. Mycie podłogi mopem będzie skuteczne, jeśli środek czyszczący dobierze się odpowiednio do rodzaju podłoża, ponieważ nie każdą powierzchnię można myć tym samym detergentem. 

  Czym zatem myć płytki podłogowe, żeby nie było na nich smug?

  Do mycia płytek wystarczy mop z miękką nakładką oraz woda z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń, mydła bądź klasycznego środka do mycia kafelków. Aby dodać im połysku, podłogę można dodatkowo przetrzeć odrobiną nabłyszczającego płynu do zmywarek, a ewentualne smugi usunąć, wycierając powierzchnię płytek do sucha miękką ściereczką. Do czyszczenia powierzchni płaskich świetnie sprawdzi się również odkurzacz myjący podłogi. Urządzenie usuwa brud z każdego fragmentu podłogi kilkakrotnie. Wyposażone jest w specjalną obracającą się szczotkę oraz dwukomorowy zbiornik, który oddziela wodę brudną od czystej.

  Domowym sposobem na lśniące czystością płytki jest woda z octem. Wystarczy do 5 litrów ciepłej wody dolać szklankę octu spożywczego i opcjonalnie kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, np.: cytrynowego, pomarańczowego bądź z drzewa herbacianego. W tak przygotowanej mieszance należy zamoczyć mopa i myć podłogi jak przy użyciu zwykłego środka do ich czyszczenia. Czym natomiast myć drewnianą podłogę? Naturalnego drewna nie należy namaczać, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić. Do mycia drewnianych podłóg najlepiej użyć lekko zwilżonego mopa, nasączonego specjalnym środkiem do czyszczenia paneli bądź skorzystać z funkcji odkurzacza myjącego podłogi. Raz w miesiącu warto zabezpieczyć powierzchnię podłogi impregnatem chroniącym przed czynnikami zewnętrznymi oraz ograniczającym przywieranie kurzu i brudu. Aby na drewnianej podłodze nie pozostały smugi, wystarczy podczas sprzątania prowadzić mopa równolegle do linii łączeń desek, a następnie wytrzeć powierzchnię do sucha, np. czystym mopem bądź miękką ścierką do podłogi. 

  Czym czyścić meble po zabawie płynem nienewtonowskim?

  Czyszczenie mebli tapicerowanych

  W trakcie zabawy z dziećmi zabrudzeniu mogą ulec również meble. Tapicerkę najlepiej czyścić specjalną pianką do prania mebli tapicerskich. Przed nałożeniem preparatu na materiał należy go dokładnie odkurzyć, wybierając do tego odpowiednią końcówkę. Do czyszczenia mebli tapicerowanych można również użyć odkurzacz z funkcją prania. Doskonale sprawdzi się mały odkurzacz piorący bezprzewodowy, z pomocą którego łatwo dotrze się nawet do trudno dostępnych miejsc. Urządzenie jest lekkie i poręczne, łatwe do przechowywania. Do sprzątania można również użyć wygodnego odkurzacza pionowego.

  Czyszczenie mebli skórzanych

  Meble skórzane wymagają specjalnej pielęgnacji. Do czyszczenia plam należy używać wyłącznie środków przeznaczonych do skór meblowych. Inne detergenty mogą nie tylko uszkodzić materiał, ale również spowodować jego przebarwienia. Skórę należy przecierać partiami, stosując do tego miękką ściereczkę nasączoną odrobiną preparatu czyszczącego i wykonując delikatne okrężne ruchy, pamiętając aby wcześniej dokładnie odkurzyć czyszczoną powierzchnię. Po usunięciu brudu skórzane obicie warto wytrzeć do sucha ręcznikiem frotte bądź innym miękkim materiałem. 

  Czyszczenie mebli drewnianych 

  Ciecz nienewtonowską z drewnianych mebli można usunąć za pomocą lekko zwilżonej ciepłą wodą szmatki. Po usunięciu plamy mebel należy wytrzeć dokładnie do sucha i zastosować specjalny preparat, który doda mu połysku, np. na bazie oleju lnianego albo wosku. Środki przeznaczone do drewna nie tylko skutecznie wygładzają i nabłyszczają czyszczone powierzchnie, ale również chronią przed nadmiernym osadzaniem się kurzu. Meble lakierowane można dodatkowo wypastować pszczelim woskiem. 

  Przeczytaj również: Czyszczenie i pielęgnacja mebli

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1