Wybierając odkurzacz, można się spotkać z mnóstwem parametrów, które mają duże znaczenie dla efektywności jego pracy. Bardzo istotną cechą sprzętu jest klasa skuteczności odkurzania. Którą należy wybrać?

Spis treści

  Klasa reemisji kurzu decyduje o tym, jak czują się użytkownicy domu, a zwłaszcza alergicy. Odkurzacz z niską klasą reemisji kurzu sprawia, że powietrze, które się z niego wydobywa, jest czyste i bezpieczne.

  Co to jest klasa reemisji kurzu?

  Klasa reemisji kurzu to parametr wpływający na czystość powietrza wydobywającego się z odkurzacza. Jest szczególnie ważny w przypadku alergików i astmatyków, dla których niska klasa emisji decyduje o dobrym samopoczuciu. Zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) w odniesieniu do etykietowania energetycznego odkurzaczy reemisja kurzu jest to stosunek procentowy całkowitej liczby cząstek kurzu, które emituje urządzenie, do całkowitej liczby cząstek kurzu zasysanych do jego otworu wlotowego. Stosunek procentowy dotyczy emisji cząsteczek w rozmiarze 0,3–10 μm. Reemisja kurzu odnosi się nie tylko do pyłu wydostającego się przez wylot odkurzacza, ale też do tego uciekającego przez jego nieszczelności. Parametr określa się wtedy, gdy sprzęt pracuje przy maksymalnym przepływie powietrza. Wyróżnia się klasy: A, B, C, D, E, F oraz G. Klasa A reemisji kurzu jest najlepszym rozwiązaniem antyalergicznym. Sprawia, że w domu nie unoszą się szkodliwe zanieczyszczenia w formie roztoczy, które prowadzą do alergii. Powietrze wydmuchiwane z odkurzacza z klasą A jest znacznie czystsze.

  Klasa reemisji kurzu

  Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G. Najlepszym rozwiązaniem, nie tylko dla alergików, jest klasa A. Dzięki niej odkurzacz wydala z siebie najmniej szkodliwych drobinek. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również zwierząt. Roztocza to niewidzialny, mikroskopijny wróg będący przyczyną większości alergii powodujących katar, zapalenie spojówek, kaszel, a nawet wysypkę. Dywany i szczeliny w podłogach gromadzą mnóstwo złuszczonego naskórka, który jest pokarmem dla roztoczy. Z tego względu należy nie tylko często odkurzać mieszkanie, ale również używać do tego sprzętu o odpowiedniej klasie reemisji kurzu. Skuteczne urządzenie powinno być także wyposażone w filtry HEPA, które likwidują drobnoustroje, pyłki, roztocza i zarodniki pleśni. Klasa A reemisji kurzu jest zwykle związana z wysokiej jakości filtrami wodnymi, które pochłaniają prawie 100% zanieczyszczeń. Najmniej korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla alergików, będzie klasa G reemisji kurzu.

  Nie tylko klasa reemisji kurzu – inne istotne parametry odkurzaczy

  Niektóre odkurzacze mają inną klasę skuteczności odkurzania dywanów i inną podłóg twardych. Klasa skuteczności odkurzania dywanów w przedziale A–G decyduje o efektywnym usuwaniu brudu oraz kurzu z różnych powierzchni. W przypadku skuteczności sprzątania dywanów parametr A oznacza wartość powyżej 91%, natomiast jeśli chodzi o podłogi twarde, wynosi on co najmniej 111%. Wskaźnik zbierania kurzu z dywanu w klasie G to mniej niż 71%, natomiast w przypadku podłóg twardych wynosi dość dużo, bo 96%. Należy więc wybrać takie urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w danym domu. Zatem jeśli brakuje w nim dywanów, należy zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik zbierania kurzu z podłogi twardej.

   

  Zobacz także: Jak czyścić podłogi drewniane?

   

  Odkurzacz dla alergików a klasa reemisji kurzu

  Klasa reemisji kurzu to jeden z najważniejszych parametrów dla alergików. Objawy alergii można zminimalizować, kupując odpowiedni odkurzacz, który w dzisiejszych czasach nie kosztuje tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu. Najlepszym rozwiązaniem są modele bezworkowe, dzięki którym powietrze wydobywające się z urządzenia jest oczyszczone i bezpieczne dla zdrowia. Rosnąca popularność odkurzaczy bezworkowych przyczynia się do zmniejszenia ich ceny. Urządzenia cieszą się wysoką skutecznością, niskimi kosztami eksploatacji i dużą wygodą. Decydując się na odkurzacz bezworkowy, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, klasę reemisji kurzu, skuteczności odkurzania powierzchni oraz moc silnika. Im większe wartości, tym mniejsze zużycie prądu i efektywniejsza praca. Równie istotne jest wyposażenie odkurzacza w funkcję mycia, która usuwa jeszcze większą ilość roztoczy. W nowoczesnych urządzeniach dla alergików znajdują się także niezbędne filtry służące do zatrzymania zanieczyszczeń. Niektóre odkurzacze są wyposażone w filtry wodne, inne w HEPA. Oba rozwiązania wychwytują brud, jednak wadą pierwszego jest to, że trudno utrzymać go w czystości. Filtr wodny należy regularnie opróżniać oraz myć. Bardzo istotną kwestią jest dokładne osuszenie takiego odkurzacza, aby nie doszło w nim do rozwoju bakterii.

  Etykieta energetyczna odkurzacza

  Od 1 września 2017 roku obowiązuje nowa wersja unijnego rozporządzenia dotyczącego odkurzaczy. Nowo wprowadzane urządzenia workowe i bezworkowe otrzymały pewne ograniczenia, do których producenci musieli się dostosować. W związku z tym roczne zużycie energii ma być mniejsze niż 43,0 kWh/rok, wskaźnik zbierania kurzu na różnych podłożach nie może być mniejszy niż 0,75 dla dywanów i 0,98 dla twardych podłóg, a poziom hałasu ma nie przekraczać 80 dB(A). Nowe odkurzacze są jeszcze bardziej energooszczędne i staranniej wykonane. Ich budowa jest szczelniejsza, dzięki czemu zasysane powietrze ma jeszcze większą moc. Istotnym parametrem jest także szczelność szczotki, ponieważ wpływa on na efektywniejszą pracę odkurzaczy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?