Wszystkie meble w mieszkaniu trzeba czyścić co najmniej raz w tygodniu. Usuwanie kurzu i zabrudzeń należy zawsze zaczynać od góry do dołu. Czego używać do mycia różnych powierzchni? Jak skutecznie pozbyć się kurzu? Czy klasyczna miotełka do kurzu zda egzamin? Jak czyścić powierzchnie, które nie lubią wilgoci?

Spis treści

  Kolonialne meble do pokoju dziennego, kolorowe meble dla dzieci czy białe meble kuchenne pokryte laminatem – wszystkie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby służyły przez długie lata.

  Jak pozbyć się kurzu z mebli? Skuteczne sposoby

  Pierwszą zasadą skutecznego usuwania kurzu z mieszkania, a także z powierzchni mebli, jest odkurzanie od góry do dołu. Nie ma znaczenia, czy wybierasz miotełkę do kurzu (chociaż o tym za chwilę), ściereczkę czy odkurzacz. Dzięki temu kurz, który nie zostanie usunięty z karnisza, tylko spadnie, a w końcu i tak trafi do rury odkurzacza na podłodze.

  Czym najlepiej usuwać kurz z powierzchni mebli? Dobrze sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Nieco słabiej radzą sobie tradycyjne miotełki do kurzu z piór – ich zaletą jest jednak rączka, która umożliwia sięgnięcie w trudno dostępne miejsca. Można zaopatrzyć się w miotełki z mikrofibry na drążkach. Kurz na meblach usuną także środki czyszczące i antyelektrostatyczne (dodatkowo kurz będzie mniej osiadał przez dłuższy czas). Na ciemnych meblach kurz jest zwykle bardziej widoczny niż na jaśniejszych.

  Wycieranie kurzu na sucho najczęściej jest nieskuteczne, ale w przypadku niektórych mebli (np. bejcowanych) tylko tak można z nim walczyć. Chyba że do walki zaprzęgniemy technologię.

  Najskuteczniejszym domowym sposobem na kurz jest regularne odkurzanie. Odkurzacz do kurzu musi mieć dużą moc i odpowiednio dobraną końcówkę:

  • długa, elastyczna ssawka do trudno dostępnych miejsc (np. zamiast miotełki do ścierania kurzu z karniszy czy wysokich szaf),
  • mała ssawka ze szczotką o długim włosiu do ścierania kurzu z delikatnych mebli, ram obrazów i luster,
  • ssawka szczelinowa z włosiem lub bez do usuwania kurzu np. z półek z książkami,
  • większa ssawka do mebli ze szczotką do odkurzania powierzchni mebli.

  Dzięki temu nie „przesuwa się” kurzu w inne miejsce, tylko faktycznie usuwa. Do tego odkurzacz z kilkoma filtrami znacznie ułatwia życie alergikom. Warto rozejrzeć się za sprzętem, który nie „wypuszcza” kurzu po wciągnięciu go (np. Tefal Xtreme Power 4A+ Home&Car ma filtrację na poziomie 99,99% i trzy poziomy filtrowania).

  Meble z drewna – sposoby na kurz i odpowiednią pielęgnację

  Stylowe meble do salonu z pięknego, litego drewna czy sosnowe meble do sypialni prezentują się doskonale, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Do ich czyszczenia najlepiej używać specjalnych specyfików do drewna w chusteczkach lub sprayu. Niebezpieczne są wszelkie rozpuszczalniki i detergenty nieprzeznaczone do drewna. Nie można też nadmiernie moczyć tego materiału i zostawiać na nim mokrych plam.

  Meble drewniane wymagają dodatkowej konserwacji, jeżeli są olejowane. Z czasem mogą tracić swój naturalny blask. Wtedy trzeba użyć specjalnego oleju pielęgnacyjnego, takiego, jakiego użył producent.

  Należy pamiętać, że meble woskowane czyści się specyfikami z woskami w składzie, a olejowane z olejami.

  Podobnie wygląda pielęgnacja mebli kolonialnych wykonanych z drewna egzotycznego. W tym wypadku również należy unikać nadmiernego przemaczania powierzchni oraz środków nieprzeznaczonych do drewna (zakazane są wszelkie mleczka czyszczące!). Meble indyjskie także mogą być olejowane lub lakierowane.

  Kuchenne meble z laminatów i na wysoki połysk – jak walczyć z kurzem i zabrudzeniami?

  Meble do kuchni bardzo często mają laminowane, błyszczące fronty, które świetnie prezentują się także w nowoczesnych meblach do salonu. Ich wadą jest jednak podatność na zabrudzenia. Jak skutecznie usuwać z nich kurz, zacieki i odciski palców?

  Ten rodzaj mebli jest łatwy do czyszczenia. Wystarczy najpierw przetrzeć je wilgotną, dobrze odciśniętą ściereczką, a potem suchą. Do wody można dodać trochę płynu do mycia naczyń. Należy unikać mleczek czyszczących i ostrych gąbek, które mogą porysować lakierowaną powierzchnię.

  Meble rattanowe i wiklinowe – jak je czyścić?

  Zarówno rattan, jak i wiklina nie lubią nadmiernej wilgoci. Najlepiej więc usuwać z nich kurz na sucho, czyli za pomocą odkurzacza (sucha szmatka jest mało efektywna). Warto wybrać wąską końcówkę szczelinową z włosiem, aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń ze wszystkich zakamarków.

  Jak czyścić meble tapicerowane?

  Meble tapicerowane mogą być trudne do czyszczenia, jeśli pojawią się na nich plamy. Wtedy należy koniecznie sprawdzić, jakie środki zaleca producent mebla, aby nie zniszczyć jego powierzchni.

  Jeśli jednak chodzi o usunięcie z nich kurzu i ewentualnie sierści pupili, to najlepiej sprawdzi się odkurzacz. Warto wykorzystać specjalną końcówkę tapicerską – ssawkę lub szczotkę. Przy dużej ilości sierści najlepiej sprawdzi się turboszczotka (może być w tradycyjnym kształcie litery „T” lub mniejsza). Warto też zwrócić uwagę na moc odkurzacza, aby czyścił meble jak najgłębiej.

  Meble do pokoju dziecięcego, czyli jak czyścić plastik

  Meble dziecięce coraz częściej produkuje się z plastiku. Ich zaletą jest cena, odporność na wilgoć i uporczywe plamy. Plastik wykorzystuje się także na tarasach, balkonach i w ogrodach. Do czyszczenia takich mebli najlepiej sprawdza się zwykła woda z dodatkiem mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Nie należy korzystać z „druciaków” i mleczek do czyszczenia. Nawet ledwie widoczne zadrapania mogą później zbierać kurz i zabrudzenia, a przez to utrudniać sprzątanie.

  Zobacz także, jak prawidłowo i efektywnie posprzątać pokoik niemowlaka?

  Meble łazienkowe i ich mycie

  Meble do łazienki zazwyczaj są odporne na wilgoć – mogą być zrobione z bambusa czy różnego rodzaju płyt wiórowych pokrytych odpornymi, zaimpregnowanymi powłokami. W tym przypadku także trzeba uważać z ostrymi myjkami i detergentami zawierającymi ścierające substancje. Kiedy zetrze się zewnętrzną, ochronną warstwę, wilgoć szybko uszkodzi meble.

  Meble do przedpokoju

  Podczas gruntownych porządków warto pamiętać o meblach w przedpokoju – różnego rodzaju półeczkach, haczykach, wieszakach. Jeśli pominie się ten krok, walka z kurzem będzie mniej skuteczna.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?