Sufit podwieszany, napinany, kasetonowy, drewniany, rastrowy lub inny - niezależnie od rodzaju, kurzy się tak samo. W rogach zbierają się pajęczyny i osadzają pyły. Usuwanie takich zabrudzeń na bieżąco za pomocą odkurzacza, najlepiej akumulatorowego (ponieważ jest lekki i można nim dotrzeć niemal wszędzie) pozwala na utrzymanie całego pomieszczenia w czystości oraz nie dopuścić do powstania trwałych plam.

Spis treści

  Sufit jest miejscem często pomijanym w trakcie domowych porządków. W rezultacie tworzą się na nim, szczególnie w rogach, nieestetyczne zaszarzenia, co jest bardzo widoczne w przypadku, gdy sufit jest jasny - a najczęściej tak jest. Do usuwania pajęczyn najlepsze są odkurzacze bezprzewodowe, przy czym konieczne jest użycie specjalnej okrągłej końcówki z włosiem, aby w trakcie ich usuwania nie zrobić na suficie i ścianach ciemnych smug.

  Odkurzanie sufitu - jak to zrobić?

  Od estetyki sufitu zależy wygląd całego pomieszczenia, dlatego warto czyścić go regularnie - przynajmniej raz na miesiąc, ponieważ jest to miejsce, w którym zbierają się nie tylko kurz i pajęczyny, ale również roztocza. Niektórzy producenci sufitów podwieszanych pokrywają je specjalną powłoką antystatyczną (utrudniającą osadzanie się kurzu) lub antybakteryjną, która dodatkowo hamuje rozwój grzybów. Jednak niezależnie od tego oraz od rodzaju sufitu trzeba go odkurzać. Systematyczne odświeżanie sufitu nie tylko sprawia, że w pomieszczeniu jest przyjemniejsza atmosfera, ale także jest w nim jaśniej, ponieważ odkurzony sufit znacznie skuteczniej odbija światło.

  Czyszczenie sufitu z kurzu i pajęczyn najlepiej przeprowadzić w jasny, słoneczny dzień. Dzięki temu z łatwością dostrzeże się wszystkie najmniejsze nawet zanieczyszczenia. Do takich porządków najlepszy będzie odkurzacz bezprzewodowy, czyli odkurzacz akumulatorowy. Zwykły odkurzacz workowy, odkurzacz z filtrem wodnym lub odkurzacz bezworkowy też spełni się w tej roli pod warunkiem, że będzie możliwość postawienia urządzenia na podwyższeniu - w czasie odkurzania sufitu manewrowanie szczotką jedną ręką i trzymanie odkurzacza w drugiej jest nieco karkołomnym zadaniem. Ewentualnie warto poprosić kogoś o pomoc. Do usuwania pajęczyn konieczna jest okrągła szczotka z włosiem lub ssawka szczelinowa, które zazwyczaj są dołączane do zestawu. Jeżeli jej nie ma, wówczas najlepiej na małą ssawkę nałożyć miękką ściereczkę, np. z mikrofibry lub tetry i przymocować ją do rury gumką recepturką lub trytką. Po przygotowaniu sprzętu należy przystąpić do pracy, można też zabezpieczyć głowę przed opadającymi pyłami. Pajęczyny trzeba usuwać ostrożnie, ponieważ zbyt mocny nacisk może powodować ich rozmazywanie się po suficie i po ścianach, dlatego najlepiej delikatnie je wymiatać. Ważne również jest, aby często zmieniać szmatkę lub oczyszczać włosie końcówki odkurzacza, zbyt duża ilość osadzonego kurzu też będzie powodować nowe zabrudzenia. Odkurzając pajęczyny, warto przy okazji wyczyścić wszystkie kąty pomieszczenia, klosze abażurów i lamp.

  Podwieszany sufit w kuchni lub salonie czyści się tak samo, jak sufit tradycyjny, jednak pewne elementy konstrukcyjne mogą utrudniać tę czynność, np. lampki ledowe - pojedyncze lub w rynienkach. Lampki też można odkurzyć, ale trzeba to robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić konstrukcji. Najlepiej umyć je nawilżaną ściereczką do sprzątania lub płynem do mycia szyb.

  Sufit drewniany lub sufit kasetonowy można po odkurzeniu najlepiej dodatkowo przetrzeć suchą szmatką. Sufit napinany można od razu przetrzeć na mokro ściereczką lub gąbką namoczoną w łagodnym detergencie, np. płynie do mycia naczyń rozcieńczonym w wodzie.

  Przeczytaj również: Odkurzacz wielofunkcyjny – niezastąpiony przy sprzątaniu?

  Czyszczenie sufitu z plam i zacieków

  Na sufitach często pojawiają się plamy, zacieki i niestety również grzyby. Ostatni przypadek nastręcza dużo więcej problemów niż zwykłe zabrudzenie, ponieważ do usunięcia grzybni konieczne jest użycie specjalnych środków, a nierzadko niezbędny jest remont. Zdecydowanie najprostsze jest mycie sufitów napinanych, kasetonowych i drewnianych. Ze zwykłymi malowanymi sufitami oraz sufitami podwieszanymi sytuacja jest nieco bardziej problematyczna, ponieważ nawet w przypadku, gdy są pokryte farbą, którą można myć spowodowanie na nich zacieków i smug jest bardzo proste. Z tego względu najlepiej w przypadku plam je pomalować.

  Przygotowując się do mycia sufitu napinanego, kasetonowego lub drewnianego trzeba wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Najlepszy będzie płaski mop z teleskopową rączką lub szmatka i drabina lub stół, na którym będzie można stabilnie stać. Jeżeli zabrudzenie nie jest bardzo silne do jego usunięcia wystarczy woda, trzeba też pamiętać, aby sufitów drewnianych i kasetonowych zbytnio nie namaczać, tylko przecierać lekko zwilżoną szmatką. Do usunięcia zanieczyszczeń z tłuszczu, które mogą pojawić się np. na suficie w kuchni najlepiej użyć płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie. Po wytarciu plamy powierzchnię trzeba przetrzeć, aby usunąć detergent. Plamy z kurzu powstałe w połączeniu z wilgocią, np. na suficie w łazience najlepiej usunąć płynem do mycia okien. Do czyszczenia sufitów z drewna najlepiej używać specjalnych płynów do pielęgnacji takich powierzchni. Tego rodzaju detergenty dodatkowo nabłyszczą i zakonserwują sufit.

  Myjąc sufit napinany, trzeba uważać z siłą nacisku, aby przypadkowo nie zrobić w nim wgniecenia.

  Aby w trakcie mycia sufitów nie powstawały smugi najlepiej wykonywać prostopadłe posuwiste ruchy w kierunku okna, wówczas ewentualne niedoczyszczenia nie będą się mocno rzucały w oczy.

  Odkurzanie sufitów najlepiej włączyć do regularnego harmonogramu sprzątania. Jest to czynność nieco czasochłonna, ale znacznie poprawiająca nie tylko wygląd pomieszczenia, ale również jakość powietrza. Mycie sufitów napinanych najlepiej przeprowadzać raz na pół roku oraz zależnie od tego, czy pojawiły się na nich zabrudzenia, tak samo w przypadku sufitów drewnianych i kasetonowych.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1