Czyszczenie mebli kuchennych należy zawsze rozpoczynać od górnych szafek, a następnie kierować się ku dołowi. Wybór preparatu do mycia szafek kuchennych jest zależny od materiału, z którego są wykonane. Domowym sposobem czyszczenia mebli kuchennych jest ocet, skutecznie usuwający tłuszcz i zabrudzenia.

Spis treści

  W pielęgnacji szafek kuchennych wykorzystuje się specjalne płyny i preparaty, jak też skuteczne domowe sposoby, np. sodę oczyszczoną. Mycie szafek kuchennych należy wykonywać systematycznie, gdyż meble w kuchni są szczególnie narażone na osadzanie się kurzu, zanieczyszczeń i tłuszczu. Codzienne przygotowywanie posiłków jest przyczyną powstawania licznych zabrudzeń i zacieków.

  Czym myć szafki kuchenne?

  Meble do kuchni można czyścić za pomocą specjalnych preparatów i detergentów dostępnych w sklepach lub wykorzystując sprawdzone domowe sposoby. Wybór środka czyszczącego jest zależny przede wszystkim od materiału, z którego został wykonany mebel oraz od rodzaju zabrudzenia, jakim może być kurz, lepki brud czy nieestetyczne zacieki. Przed zastosowaniem określonego preparatu należy upewnić się, czy jest on odpowiedni i nie doprowadzi do zniszczenia czyszczonej powierzchni oraz nie pozostawi smug. Informacja na temat przeznaczenia danego środka powinna być umieszczona na jego etykiecie. W codziennej pielęgnacji mebli kuchennych niezastąpiona jest woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń bądź mydła. Taki roztwór skutecznie usuwa kurz, cienkie warstwy tłuszczu oraz pozostałości po jedzeniu. W przypadku większych zabrudzeń konieczne jest zastosowanie silniejszych preparatów i detergentów.

  Jak myć szafki kuchenne, aby ich nie zniszczyć?

  Mycie szafek kuchennych najbezpieczniej jest wykonywać za pomocą dużej gąbki lub niepylącej ściereczki, np. z mikrofibry. Przy czyszczeniu mebli kuchennych należy przestrzegać zasady “od góry do dołu”. Zgodnie z tą regułą sprzątanie rozpoczyna się od umycia wierzchów szafek wiszących. W ten sposób kurz i pozostałe zanieczyszczenia z górnych pięter mebli nie osadzają się uprzednio wyczyszczoną powierzchnię. Górną powierzchnię szafek można odkurzyć wykorzystując np. końcówkę szczelinową do odkurzacza workowego bądź bezworkowego, a następnie delikatnie wyszorować ją ciepłą wodą. Zastosowanie ma również woda z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. W następnej kolejności myje się wnętrza szafek i półek, które należy opróżnić. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie wnętrza szafek kuchennych specjalnymi matami, które chronią meble przed zarysowaniem. Kolejnym etapem w czyszczeniu mebli do kuchni jest mycie frontów kuchennych.

  Meble kuchenne z politury i okleiny – jak je myć?

  Meble kuchenne mogą być zabezpieczone za pomocą lakieru, farby, politury lub wosku. Szafki kuchenne pokryte politurą zaleca się myć wodą z mydłem. Domowe odtłuszczanie mebli z politurą przeprowadzi się, przecierając je połówką cytryny. Po tej czynności meble należy przetrzeć mokrą ścierką i wytrzeć do sucha. Meble kuchenne z okleiny najlepiej czyścić za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem płynu do naczyń. Wskazane jest zrezygnowanie z zastosowania mleczek i mocnego szorowania, gdyż może to skutkować uszkodzeniem powierzchni laminatu. Raz na miesiąc meble wykonane z okleiny zaleca się przetrzeć szmatką nasączoną odplamiaczem do tłuszczu.

  Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?

  Meble kuchenne z połyskiem często kojarzą się z elegancją i dobrym gustem, wymagają jednak troskliwej pielęgnacji. Na powierzchni mebli lakierowanych różnego rodzaju zabrudzenia, kurz, zacieki i odciski palców są bardzo widoczne. Czym umyć meble kuchenne lakierowane? W tym celu nie ma konieczności kupowania specjalnych detergentów. Szafki kuchenne z połyskiem skutecznie umyje się za pomocą namoczonej w ciepłej wodzie i dobrze wyciśniętej ściereczki. Zastosowanie ma również woda z niewielkim dodatkiem płynu do zmywania naczyń oraz płyn do mycia szyb. Po zakończeniu mycia, meble z połyskiem należy przetrzeć suchą ściereczką, aby zapobiec powstawaniu smug.

  Czym myć meble kuchenne drewniane?

  Odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli kuchennych jest gwarancją ich długoletniej funkcjonalności i zachowania pięknego wyglądu. W codziennym czyszczeniu szafek kuchennych z drewna należy stosować wodę z dodatkiem specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia drewna. Wskazane jest unikanie ściernych środków czyszczących oraz silnych i żrących preparatów chemicznych, które przyczyniają się do uszkadzania drewnianych mebli. Warto pamiętać, że ciągła ekspozycja drewna na słońce prowadzi do zaniku pierwotnego koloru mebli oraz ich naturalnego blasku. Z tego powodu zaleca się, aby drewniane meble kuchenne chronić przed promieniami słonecznymi, zasłaniając okna roletami czy firankami.

  Czym myć meble kuchenne z tłuszczu?

  Czyszczenie mebli kuchennych z tłuszczu można przeprowadzić w łatwy i skuteczny sposób, bazując na starych i sprawdzonych domowych metodach.

  • Woda z płynem do naczyń – do miski wlewa się dwie szklanki ciepłej wody oraz dwie łyżki płynu do naczyń. Roztwór należy dokładnie wymieszać. Meble kuchenne zabrudzone tłuszczem przeciera się za pomocą czystej szmatki, a następnie myje gąbką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń. Na koniec szafki kuchenne wyciera się do sucha szmatką bądź ręcznikiem.
  • Soda oczyszczona – jest środkiem o wszechstronnym zastosowaniu, który skutecznie usunie tłuste plamy z mebli kuchennych. W jednym litrze wody należy rozpuścić 4 łyżki sody. Ważne, aby szmatka lub gąbka nie była za mocno nasączona roztworem, gdyż może to negatywnie wpłynąć na meble kuchenne, zwłaszcza te wykonane z płyty MDF oraz z drewna.
  • Ocet – jest najpopularniejszym domowym sposobem na pozbycie się warstwy zalegającego na meblach tłuszczu. Można go wlać do pojemnika ze zraszaczem, a następnie spryskać zabrudzone powierzchnie. Po tej czynności należy odczekać od kilku do kilkunastu minut i zmyć ocet czystą, suchą ściereczką. Innym sposobem jest połączenie dwóch szklanek wody z dwoma łyżeczkami płynu do naczyń i szklanką octu. W tak przygotowanej miksturze moczy się gąbkę, a następnie myje nią powierzchnie szafek kuchennych. Na koniec meble należy wytrzeć do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?