Piaskowiec to piękny i dekoracyjny kamień, który wymaga jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Podłogę lub inne elementy domu wykonane z tego materiału należy przecierać miękką szmatką, aby usunąć gromadzący się na nich kurz. Posadzkę można także odkurzać, wykorzystując szczotkę uniwersalną lub do paneli.

Spis treści

  Piaskowiec jest rodzajem kamienia, z którego wykonuje się m.in. podłogi. Materiał ten jest bardzo atrakcyjny, jednak stosunkowo łatwo osadzają się na nim zabrudzenia. Posiada charakterystyczne pory i zagłębienia, które mogą utrudniać jego czyszczenie i pielęgnację.

  Jak pielęgnować podłogę z piaskowca?

  Piaskowiec jest wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej występuje w elewacjach domów. Niektóre rodzaje tego kamienia stanowią materiał do tworzenia dekoracyjnych okładzin ścian i kominków, a także schodów, posadzek i podłóg oraz blatów i parapetów. Piaskowiec cechuje się stosunkowo dużą ścieralnością i nasiąkliwością, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, aby nie dopuścić do trwałych uszkodzeń jego powierzchni. Odznacza się plastycznością, dzięki czemu można go formować na wiele sposób. Tego rodzaju kamienia nie można polerować ani szlifować. Czyszcząc go, koniecznie trzeba unikać używania twardych szczotek i myjek ciśnieniowych. Takie narzędzia sprzyjają powstawaniu nieestetycznych rys, natomiast wysokie ciśnienie wody prowadzi do jego pękania.

  Piaskowiec, podobnie jak inne kamienie naturalne, należy starannie pielęgnować. Podstawowym zabiegiem jest codzienne przecieranie jego powierzchni miękką szmatką. Podłogę można również odkurzać, jednak należy robić to ostrożnie i stosując odpowiednie szczotki z miękkim włosiem, które nie zarysują delikatnej nawierzchni. Przy mocniejszych zabrudzeniach można zastosować ciepłą wodę z dodatkiem detergentu, co nie tylko wyczyści posadzkę, ale również przywróci jej blask.

  W sytuacji powstania pojedynczych i trudnych do usunięcia zabrudzeń wykorzystuje się szczotkę o twardym włosiu. Zanieczyszczenia likwiduje się na sucho, wykonując staranne i delikatne ruchy. Taras lub schody z piaskowca, zwłaszcza te znajdujące się w bliskim sąsiedztwie roślinności, narażone są dodatkowo na niekorzystne działanie grzybów i innych drobnoustrojów. Wnikają one głęboko w strukturę kamienia, dlatego w ich pozbyciu się konieczne jest użycie specjalnych preparatów dostępnych w sklepach z artykułami chemicznymi i materiałami budowlanymi.

  Czym odkurzać podłogę z piaskowca?

  Czyszczenie podłogi z piaskowca może odbywać się za pomocą różnych typów odkurzaczy, które dostępne są na rynku. Rodzaj zastosowanego urządzenia nie odgrywa znaczącej roli, najważniejsza jest końcówka, wykorzystywana do pielęgnacji posadzki. Jednym z nowocześniejszych rozwiązań jest odkurzacz bezworkowy, nazywany inaczej odkurzaczem cyklonowym. Zbierane przez ten sprzęt zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika zamiast do worka (jak w przypadku klasycznego odkurzacza workowego). Zbiornik ten po wypełnieniu należy opróżnić, a następnie dokładnie umyć. Innowacyjne odkurzacze bezworkowe odznaczają się cichą pracą, wygodą użycia oraz kompaktowymi rozmiarami.

  W pielęgnacji podłogi z piaskowca można również wykorzystać bezprzewodowy odkurzacz. Jego użycie nie wymaga podłączenia do źródła prądu, co zwiększa wygodę użytkowania. Ponadto, tego typu sprzęty są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Nowoczesnym urządzeniem sprzątającym, znajdującymi zastosowanie w czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni, jest odkurzacz z filtrem wodnym, nierzadko nazywany po prostu wodnym. Przypisuje się mu większą efektywność odkurzania i lepsze zbieranie kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Popularnym rozwiązaniem jest model z filtrem HEPA. Urządzenie to cieszy się największym zainteresowaniem wśród alergików. Gwarantuje ono odpowiednią jakość filtrowania powietrza, usuwając z otoczenia kurz, roztocza i innego rodzaju alergeny wziewne. Takie urządzenie jest również zalecane w domach, w których przebywają małe dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością.

  W przypadku dużych posiadłości o znacznej powierzchni coraz większą popularność zyskuje z kolei odkurzacz centralny. Urządzenie to składa się z jednostki centralnej, którą zwykle montuje się w garażu, pomieszczeniu gospodarczym bądź w kotłowni. Kolejnymi elementami są sieci przewodów oraz gniazda ssawne rozmieszczone w różnych częściach budynku mieszkalnego. Odkurzacz centralny gwarantuje efektywniejsze sprzątanie i skuteczne usuwanie kurzu oraz zanieczyszczeń.

  Jaką końcówkę wybrać do odkurzania podłogi z piaskowca?

  Podłoga z piaskowca przy nieodpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu niewłaściwych narzędzi staje się podatna na uszkodzenia i zarysowania. Kamień ma pory i zagłębienia, w których w łatwy sposób gromadzą się zanieczyszczenia i kurz, dlatego ważna jest regularność zabiegów czyszczących. Do odkurzania posadzki należy wykorzystywać szczotki z włosiem, dzięki którym uniknie się powstawania rys. Jedną z zalecanych końcówek do odkurzacza jest szczotka uniwersalna. Można ją stosować do czyszczenia zarówno gładkich i delikatnych powierzchni, jak i dywanów i wykładzin. Końcówka ta wyposażona jest w specjalny przełącznik. Za jego pomocą wysuwa się lub chowa włosie, w zależności od typu odkurzanej powierzchni.

  Do czyszczenia listew przypodłogowych przydatna jest natomiast końcówka szczelinowa, która szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia z zakamarków i trudno dostępnych miejsc. W pielęgnacji podłóg podatnych na zarysowania zastosowanie ma także szczotka do paneli i parkietów. Często wyposażona jest ona w kółka zapewniające lepsze prowadzenie. W nowoczesnych urządzeniach wykonywane są one z filcu, aby zmniejszyć ryzyko porysowania podłogi.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?